Plakadan HGS Bakiye Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Plakadan HGS Bakiye Sorgulama

Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) yerine getirilen Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), boğaz köprüleri ve otoyolların kullanımı için, bu bölgelerden aracınızla geçerken yapılan ücretlendirmeyi kolay hale getirebilmek amacı ile ödemelerin pasif radyo frekansı ile tanımlama teknolojisi kullanılarak yapılan bir tür ücretlendirme sistemi olarak bilinmektedir. 2012 yılında bu sistem ülkemizde hizmete başlamıştır. Hızlı Geçiş Sistemi’nin sağladığı bu teknolojik kolaylık sayesinde, otoyol ve köprülere girişler daha akıcı hale getirilmiştir. Bu sistem ile trafik sorununun bir nebze de olsa rahatlatılması amaçlanmıştır. PTT ve Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen bu uygulama, aracınızın ön camına yapıştırılan bir etiket ile gişelerden geçişlerinizde bekleme yapmadan geçmenizi sağlar. Aracınızın ön camına yapıştırılması için verilen etiket ile HGS kartı hesabından gişelerden her geçişinizde ücretlendirme yapılacaktır. HGS kartınıza bakiye doldurma işlemi çok kolaydır. Marketler, bankalar, benzin istasyonları gibi erişimi kolay olan mekanlardan HGS kartınıza yükleme yapabilirsiniz.

HGS kart sahibi olabilmek için araç sahibinin araç ruhsatı ile PTT şubelerinden herhangi birine giderek 5 TL olan kart ücretini ödemesi gerekmektedir. Sürücüler farkında olmadan HGS ile hatalı geçişler yaparak kural ihlalleri yapmış olabiliyorlar. Yapılan bu ihlallerin sonucunda size yazılı olmayan cezalar gelmektedir ve yazılı olmadığı için size bildirilmez. Bu nedenle HGS gişelerini çok sık kullanan bireylerdenseniz sık sık HGS sorgulama işlemini yapmanızda fayda vardır. Çünkü olası cezalarda belirli süre zarfı içerisinde ödeme yoluna gidebilirseniz cezanızda indirim görmeniz mümkün olacaktır. Bu sorgulama işlemini PTT’nin sizlere sunduğu elektronik ortam üzerinden HGS müşterileri için oluşturulan resmi internet sitesinden yapabilirsiniz. Ayrıca HGS kart numaranızın şifre olarak kullanıldığı e-postanız ile giriş yaptığınız müşteri hizmetleri platformu da bu sitede mevcuttur. Bunun haricinde E-Devlet sistemi üzerinden de HGS müşteri hizmetlerine giriş yapabilirsiniz. Bu yazımızda size plakadan HGS bakiye sorgulama işleminin nasıl yapıldığına dair bilgiler vereceğiz.

Plakadan HGS Bakiye Sorgulama Sistemine Nasıl Üye Olunur?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere HGS ile ilgili konularla PTT ilgilenmektedir. Müşterilerinin sistem hakkında işlemlerini yürütebilmesi ve sorgulamalarını kolaylıkla gerçekleştirebilmesi adına oluşturduğu siteye yazımızın sonundaki yönlendirme butonuyla ulaşabileceksiniz. Bu sistem PTT’nin kendi resmi internet sitesinde sunulmuş olan bir sistemdir. Plakadan HGS bakiye sorgulama işleminizi elektronik ortam üzerinden yapabilmeniz için sistemde üyeliğinizin olması gerekmektedir. Üyelik işleminizi yapabilmek için aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklayınız. Üye olma işleminizde açılan sayfanın sağ üst tarafında yer alan “Müşteri Hizmetleri Giriş” butonuna tıklayınız.

Aşağıda resimde göstermiş olduğumuz “Üye Olun” butonuna basarak açılan yeni kısımda sizden istenilen boşlukları doldurmanız istenecektir. Sonrasında T.C. kimlik veya vergi kimlik numaranızı, e-posta adresinizi, şifrenizi ve şifrenizi tekrardan giriniz. Ardından resimde yer alan güvenlik kodu giriniz. Girdiğiniz bilgilerden emin olduktan sonra “Üye Ol” butonuna tıklayınız.

Üye olduktan sonra sağda bulunan kısımdan E-Postanızı ve şifrenizi giriniz. Böylelikle plakadan HGS bakiye sorgulamanızı tamamlamış olacaksınız.

Plakadan HGS Bakiye Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Plakadan HGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plakadan HGS bakiye sorgulama işlemi için e-Devlet kapısı üzerinden yapmanız gereken şey oldukça basittir. E-Devlet plakadan HGS bakiye sorgulama işlemi için aşağıda verilen bağlantıya tıklamanız gerekmektedir. Verilen E-Devlet HGS bakiye sorgulama bağlantısına tıkladıktan sonra açılan sayfadan sisteme giriş yapmamız gerekmektedir. Aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi bir sayfa ile karşılaştığınızda, ortada bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıkladıktan sonra E-Devlet HGS bakiye sorgulama için karşınıza gelen ekrandan gerekli boşluklara TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girerek, sisteme giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet Plakadan HGS Bakiye Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.