PLAKADAN HGS SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

PLAKADAN HGS SORGULAMA


Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) olarak bilinen bu sistem KGS (Kartlı Geçiş Sistemi) yerine getirilmiş trafiğin akış hızını arttırmak adına dur kalk yapmadan ilgili gişeden geçiş işlemlerinin hızlı şekilde yapılmasını amaçlayan bir sistemdir. Kara Yolları Genel Müdürlüğü ve PTT ortaklığında yürütülen bu uygulamada aracın ön camına yapıştırılmış olan etiket sayesinde aracınız tanınacak ve bağlı olan HGS kart hesabından her geçişinizde ücretlendirme yapılacaktır. HGS kart dolum işlemi de oldukça basittir. Bankalar, marketler ve benzin istasyonları gibi erişimi kolay mekanlardan HGS kartınıza yükleme yapabilmek mümkündür.

HGS kart sahibi olabilmek için ilgili aracın ruhsatı ve aracın sahibinin PTT şubelerine giderek 5 TL olan kart bedelini ödemeleri gerekmektedir. HGS ile sürücüler farkında olmadan hatalı geçişler yaparak kural ihlali yapmış olabiliyorlar. Yapılan bu ihlaller sonucunda cezalar size yazılı şekilde bildirilmez. Bu yüzden HGS gişelerini sık kullanan biriyseniz sık sık da HGS sorgulama işlemini yapmanızda fayda var. Çünkü olası cezalarda belirli süre içerisinde ödeme yoluna giderseniz cezanızda indirim görebilirsiniz. Bu sorgulama işlemini PTT’nin bizlere sunduğu elektronik ortamda HGS müşterileri için oluşturduğu resmi siteden yapabilmekteyiz. Ayrıca HGS kart numaramızın şifre olarak kullanıldığı e-postamız ile giriş yaptığımız müşteri hizmetleri platformu da bu sitede mevcuttur. Dilerseniz E-Devlet sistemi üzerinden de HGS müşteri hizmetlerine giriş yapabilirsiniz.

Plakadan HGS Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere HGS ile ilgili konularla PTT ilgilenmektedir. Müşterilerinin sistem hakkında işlemlerini yürütebilmesi ve sorgulamalarını kolaylıkla gerçekleştirebilmesi adına oluşturduğu siteye yazımızın sonundaki yönlendirme butonuyla ulaşabileceksiniz.

Yönlendirme linkini kullandığınızda karşınıza gelecek olan sayfa aşağıdaki gibi olacaktır. Plakadan HGS sorgulama yapabilmek için ok işareti ile gösterilen yere tıklayınız.

hgs

Sorgulama tuşuna bastıktan sonra sistem sizi plakadan HGS sorgulama paneline ulaştıracaktır. Karşılaşacağınız sayfa görselde yer alan sayfa olmalıdır. İlgili yere araç plakanızı yazarak ve güvenlik kodunu tuşlayarak aracınız hakkında plakadan HGS sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız. Dilerseniz plakadan HGS sorgulama işleminizin sonucunu çıktı olarak da yazdırabilirsiniz.

hgs olaka

Plakadan HGS Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.