Plakadan İsim Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Plakadan İsim Sorgulama

Plakadan isim sorgulama, plakadan araç sahibi öğrenme gibi işlemlerinin nasıl yapılacağına dair bilgileri bu yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. Günümüzde trafiğe çıkan araçların her biri için yapılacak olan işlemler araçların plakaları üzerinden gerçekleştirilmektedir. Trafik plaka sorgulaması yapılarak aracın üzerine kayıtlı olumsuz bir durum varsa plakadan araç sahibinin kişisel bilgilerine ulaşılabilir. Bu sayede aracın sahibi hakkında işlemler yapılmaktadır. Bu yapılan işlemlerin tümü Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmektedir.

Araç plakaları sayesinde arabanın özelliklerinden tutun da aracın sahibi olan kişinin bilgilerine ulaşmak mümkün hale gelmiştir. Örnek verecek olursak bir araç size çarpıp kaçtı diyelim ya da sizi takip ettiğini düşündüğünüz bir araç var. Bunu yapan aracın plakasını alarak plakadan isim sorgulama işlemi yaparak araç sahibinin kim olduğunu öğrenebiliriz. Özellikle Emniyet Genel Müdürlüğü’ne intikal etmiş olumsuz bir olayda plaka üzerinden kolayca kişilere ulaşabilir ve bu kişiler hakkında yasal işlemler yapılabilmektedir. Bundan öncelerde bu bilgilere sadece çalışan personeller ulaşırken, günümüzde herkes bu bilgilere ulaşabilmektedir. Fakat çalışan personellerin bizden farkları vardır. Biz sadece aracının sahibinin kim olduğunu öğrenebiliriz. Çalışan personeller ise araç sahibinin kişisel bilgilerine de ulaşabilmektedir. Aynı zamanda araçla ilgili bilgilere de ulaşmamız mümkün değildir.

Plakadan İsim Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Plakadan isim sorgulama işlemi sadece internet ortamından değil, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapılması halinde de mümkün değildir. Herhangi bir şekilde araç sahibi size bir zarar vermiş ya da trafikte size çarpıp kaçmışsa bile sadece araç sahibinin kim olduğunu öğrenebilirsiniz. Ancak kişi bilgileri emniyet tarafından verilmemektedir. Böyle durumlarda yapılması gereken tek şey, araç sahibi hakkında suç duyurusunda bulunarak, şikayet etmektir. Resmi prosedürün başladığı andan itibaren kişi hakkında da işlemler başlatılacaktır. Bu yüzden, aracın plakası üzerinden plakadan isim sorgulamak isteyenlerin, o araç sahibine ulaşmaları için gereken tek seçenek bu yoldur. Aksi takdirde herhangi bir şekilde resmi yollar üzerinden kişilere ulaşmak mümkün olmamaktadır. Tüm bunların haricinde, size ait plakaların da kişisel verileri aynı şekilde koruma altındadır. Herhangi bir şekilde üçüncü şahıslarla paylaşılması, sizin adınızın verilmesi ya da internet üzerinden herhangi bir şekilde plakadan isim sorgulaması mümkün değildir.

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapmış olsanız bile araç ve araç sahibi hakkında herhangi bir özel bilgiye erişim sağlayamazsınız. Bunun nedeni; bireylerin kişisel bilgilerini korumaktır. Kendinizi aynı durumun içinde düşünürseniz eğer kişisel bilgilere ulaşılamamasının ne kadar doğru bir uygulama olduğunu anlayacaksınızdır. plakadan isim sorgulama işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz herhangi bir kurum, kuruluş ya da internet sitesi bulunmamaktadır.

Plakadan isim sorgulama dışında araçla ilgili diğer tüm sorgulamaları internet üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu bilgiler aracın trafikte görünen trafik cezasının bulunup bulunmaması, trafik sigortasının son halinin, aracın kaskosunun olup olmadığı, araçla ilgili marka, model, üzerine işlenmiş cezaların ve hak mahrumiyeti gibi birçok bilgiye kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Aşağıda size verdiğimiz görseldeki “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak yeni açılan sayfada E-Devlet şifrenizle ve T.C kimlik numaranızı boşluklara girip “sisteme giriş yap” butonuna tıklayarak araç sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Karşınıza gelen ekranda sizlerin araçla ilgili merak ettiği bilgiler yer alacaktır. Buradan aracın daha önceki cezalarını da öğrenebilirsiniz. Ancak e-Devlet kapısı üzerinden araç sahibinin bilgilerine ulaşmanız mümkün değildir. Böyle durumlarda yapılması gereken hukuki yollardır. Resmi prosedürleri inceleyip takip ederek gerekli yerlere dilekçe vermeniz ve rahatsızlığınızı bildirmeniz gerekmektedir. Dilekçeniz ve sorgulama isteğiniz resmi makamlarda dikkate alınarak incelenecektir.

Plakadan İsim Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.