Plakadan Trafik Cezası Öğrenme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Plakadan Trafik Cezası Öğrenme


Günlük hayatta hemen hemen herkesin bir aracı bulunmaktadır. En azından ekonomik durumu normal olan ailelerin bir tane de olsa araçları vardır. Bu araçlar sayesinde bir yerden bir yere ulaşım yapmak kolay hale gelmiştir. Araçların artmasıyla birlikte de normal olarak trafik sorunları oluşmaya başlamıştır. Bu nedenle de sürücülerin ve yayaların güvenliğinin sağlanması için trafikte birtakım kurallar bulunmaktadır. Trafik akışının daha düzenli hale getirilmesi, trafikte oluşacak sorunların önüne geçilebilmesi açısından bu kurallar önemli ve yasal yükümlülük gerektiren uyulması gereken kurallardır.

Plakadan trafik cezası öğrenme işlemi gelişen teknolojiyle birlikte trafikte de gelişme göstermiş, denetlemeler daha modern ve sıkı bir sistemde yapılır hale gelmiştir. Trafik cezası alan kişilerin evlerine posta yollanmasında sorunlar yaşanmasından dolayı Emniyet Genel Müdürlüğü sanal ortamda trafik cezası öğrenme hizmetini başlatmıştır. Bu yüzden trafik cezası almış olsanız bile sanal ortamdan rutin şekilde sorgulama yapmazsanız ceza aldığınıza dair bilginiz olmayacaktır. Bu nedenle sık sık trafik ceza sorgulama yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Yeni çıkan yasa ile birlikte trafik cezalarının tebliğine gerek kalmaksızın ceza kişiye ödetilebilecektir. Bu yasa gereği tebliğ edilen ceza hakkında “benim haberim yoktu” gibi gerekçelerde bulunulamayacağından dolayı cezalarınızı zamanında ödemenizi tavsiye ederiz. Cezanın kesilme tarihinden itibaren 1 aylık süre içerisinde bu cezayı ödeyecek olursanız belli miktarlarda düşme olacağı için bu avantajdan faydalanmanız mümkün olacaktır. Ayrıca, araç alım satımlarında aracın plakasına ait borcun olması durumunda araç satım işlemi de gerçekleşmeyeceği için sizlerin bu konuda bilinçli hareket etmesini ve belli dönemlerde internet üzerinden trafik cezası öğrenme işlemini gerçekleştirmenizi öneririz. Bu yazımızda size plakadan trafik cezası öğrenme işleminin nasıl yapıldığına dair bilgiler vereceğiz. Anlatacağımız bilgiler ışığında sizde plakadan trafik cezası öğrenme işlemini kolayca yapabileceksiniz.

Plakadan Trafik Cezası Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Plakadan trafik cezası öğrenme işlemini Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi üzerinden hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Yazının sonunda size vermiş olduğunuz linke tıklayarak karşınıza çıkan sayfa üzerinde yer alan online hizmetler kategorisinden “Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama” butonuna tıklayınız. Karşınıza aşağıda vermiş olduğumuz görsel gelecektir. Trafik cezası sorgulama işlemi için ‘İsim’, ‘Soyisim’, ‘T.C. kimlik numarası’ ve ‘Doğum yılı’ verilen kısımlara bilgilerinizi girip “Doğrula” butonuna tıklayınız. Karşınıza çıkan yeni sayfadan da aracınızın plakasını girerek plakadan trafik cezası öğrenme işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

Plakadan Trafik Cezası Öğrenme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

GİB Plakadan Trafik Cezası Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

GİB plakadan trafik cezası öğrenme işleminin internet üzerinden hızlı ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirilmesi için hizmetler uygulamaya konmuştur. Aracınızın üzerine kesilmiş bir cezanın bulunup bulunmadığı, bu cezanın ne zaman kesildiği ve son ödemenin hangi tarihte yapılacağı gibi detayları kolayca öğrenmek de böylelikle mümkün hale gelmiştir. Üstelik miktarını sorguladıktan sonra yine internet üzerinden kredi kartınız ile ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Yazının sonunda vermiş olduğumuz linke tıklayarak işleminizi gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz. Linke tıkladığınızda aşağıdaki sayfa açılacaktır. Bu sayfada bulunan seçeneklerden ‘Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme’ seçeneğine tıklayınız.

Karşınıza çıkan sayfada aşağıda belirtilen kısımlara plaka, eğer aracınızın plakası özel bir plaka ise “Evet” tercihini seçiniz. Sonraki boşluklara ise özel plaka, T.C kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ve son olarak da tescil tarihi bilgilerinizi giriniz. Son olarak aynı sayfa sonundaki “TAMAM” butonuna tıklayarak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilir ve aracınızın üzerine kayıtlı ceza miktarı (puanı), motorlu taşıt vergisi gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

GİB Plakadan Trafik Cezası Öğrenme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.