Plakadan Trafik Cezası Sorgula | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Plakadan Trafik Cezası Sorgula


Plakadan trafik cezası sorgula işlemi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi resmi sitesinden kolaylıkla yapılmaktadır. Bu işlemle ödemek zorunda olduğunuz tüm cezalara ulaşabilirsiniz. Aşağıda vereceğimiz başlıklarda plakadan trafik cezası sorgulama işleminin nasıl yapıldığına dair bilgiler vereceğiz. Size verilen bu bilgiler zarfında işlemleri adım adım takip ederek plakadan trafik cezası sorgula işleminizi yapabilirsiniz. Bu uygulama kişinin zaman kaybetmeden kolay bir şekilde bilgilendirilmesi amaçlıdır. Aracınızın üzerinde borç bulunup bulunmadığını kolaylıkla bu sistemle kısa bir sürede öğreneceksiniz. Bu yazımızda bu sistemin sizlere nasıl yardımcı olabileceğini adım adım doğru bir şekilde anlatacağız. Sizin üzerinize düşen sadece bu yazıyı okumanız yapmanız ve yazının son kısmında size vermiş olduğumuz bağlantı linkine girerek işleminizi yapmanız olacaktır.

Trafik Cezası Sorgulama İşlemi Nedir ve Nasıl Öğrenilir?

Normal yaşantıdaki her şey de kuralların olması gibi trafikte de uyulması gereken kurallar vardır. Bu kuralların amacı aksaklıkların olmaması, trafik düzeninin sağlanması için gerekli olan önlemlerdir. Bu yüzden belli başlı trafik kuralları bulunmaktadır. Eğer bu kuralları hiçe sayarsanız trafik cezası almanız kaçınılmaz olacaktır. Trafik polisleri tarafından ceza aldığınızda makbuz olarak işleme geçilecektir. Makbuzsuz kesilen cezalarda ise makbuz yerine plaka üzerinden ceza yazılır. Bu cezayı Emniyet Genel Müdürlüğü trafik şubeye giderek sorgulatabilir ve ödeyebilirsiniz. Teknolojinin gelişmesi ile şubelere gitmeden oturduğunuz yerden anında bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ödeme işlemini Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu yaptığınız sorgulamada adınıza yazılan radar, motorlu taşıt vergi borcu, alkollü araç kullanımı, emniyet kemeri ve kask takmama cezaları, yanlış park yapma cezası, aşırı hızlı araç kullanma gibi birçok ödenmiş ya da ödenmemiş ceza borçlarınızı görebilirsiniz. Cezaların ne zaman kesildiği, hangi yol üzerinde kesildiği, hangi tarihte ödeneceği  gibi bilgileri bu sorgulama ile bulabilirsiniz.

Plakadan trafik cezası sorgula işlemi resmi kurumlar yardımıyla sunulduğundan herhangi bir ücret istenmemektedir. Bu yüzden istediğiniz zaman plakadan trafik cezası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İlerde yaşanacak problemleri en aza indirebilmeniz için plakadan trafik ceza sorgulama işlemini aksatmadan güncel bilgilerden yararlanmanızı tavsiye ederiz. Trafik cezası ödeme süresi 15 gündür. Eğer bu süre zarfı içerisinde ödemenizi yaparsanız erken ödeme indiriminden faydalanabilirsiniz. Aşağıda verilen başlıkta sizlere Plakadan trafik cezası sorgulanın nasıl yapılacağını başlıklar halinde anlatacağız.

Plakadan Trafik Cezası Sorgula Nasıl Yapılır?

Öncelikle İnternet Vergi Dairesi resmi internet sitesinin “Motorlu Taşıt İşlemleri” bölümünden “Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme” butonuna tıklayarak aşağıda vermiş olduğumuz görülen ekrana ulaşacaksınız. Bu açılan sayfada “Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme İşlemleri” bölümü butonuna tıklayarak aşağıda verdiğimiz görseldeki sayfa karşınıza gelecek. Bu sayfadaki karşıları boş bırakılan “PLAKA” kısmına plakanızı giriniz. Eğer özel plaka kullanıyorsanız “Özel Plaka” kısmını “EVET” olarak değiştirmelisiniz. “T.C. Kimlik Numarası” ya da “Vergi Kimlik Numarası” ve “Tescil Tarihi”  kısımlarını doldurunuz. Son olarak alt kısımda yer alan “TAMAM” butonuna tıklayınız.

Bu işlemleri yaptıktan sonra verdiğimiz görseldeki gibi fakat bilgilerin dolu olduğu bir ekran karşınıza çıkacaktır. Bu ekrandaki butonlar içerisinden görselde gösterilen “CEZA BİLGİLERİ” butonuna tıklayarak aracınızın plakasına kayıtlı herhangi bir trafik cezası bulunup bulunmadığını öğrenebilirsiniz. Herhangi bir trafik cezanız bulunmuyorsa “Trafik Para Cezası Borcunuz Bulunmamaktadır.” ifadesini görürsünüz. Böylece plakadan trafik cezası sorgulama açısından aracınızın plakasına kayıtlı herhangi bir trafik cezasının bulunup bulunmadığı onaylanmış olur.

Bu işlemlerden sonra sayfa üzerinde ödenmesi gereken ceza bulunan araçların muayenesinin yapılmadığı bilgisinin de unutulmaması gereklidir. Eğer ödenmemiş araç muayenesi borcu bulunan araçların borçlarının her borç gibi ödenmesi gerekmektedir. Tüm bu uygulamalardan sonra plakadan trafik cezası sorgulama işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Plakadan Trafik Cezası Sorgula İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.