Sorgulamalar artık tek çatı altında!

PTT Kargo Gönderi Takip No

Günümüzde bütün dünyada olduğu gibi devlet eliyle yürütülen bir postacılık sistemi ülkemizde de bulunmaktadır. PTT kısaltmasıyla çok köklü bir geçmişe sahip olan Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü ülkemizde faaliyetini devlet eliyle gösteren posta kurumudur. PTT, ülkede eski zamanlardan beri mektup ya da evrak taşıma işlemlerini gerçekleştirmiştir. Bu süreç içinde gelişen toplum ve gelişen sistemlerle PTT de büyümüş ve daha farklı konularda da etkinlik sağlamıştır. Bu konulardan biri de kargoculuk hizmetidir. PTT’nin müşterilere, vatandaşlara kargo hizmeti de sağladığı söylenebilir. PTT Kargo, 2008 yılında PTT bünyesinde aktif olmuştur. Ülkemizde kargo taşımacılığını en uygun ve en sağlıklı şekilde yerine getiren kurumlardan biri haline gelmiştir. Kargo taşımacılığını kargonun gideceği uzaklığa göre değil, kargonun ağırlığına göre belirlemektedir. Taşımacılığı yaparken PTT, bazı özel durumları da ortaya çıkarmıştır. VIP taşımacılık ve ödeme koşullu gönderi gibi hizmetleri de bulunmaktadır. PTT Kargo hizmetlerinden faydalanan vatandaşlar, gönderilerini e-mail, sms ve internet gibi bazı interaktif ve sanal ortamlardan takip edebilme imkanını da elde etmişlerdir. Bu yazımızda da internet üzerinden PTT Kargo Gönderi Takip No ile kargo takibi nasıl yapılır hangi yollarla en sağlıklı sonuca ulaşılır bu konulara değineceğiz.

PTT Kargo Gönderi Takip No Nedir ve Takip Nasıl Yapılır?

Kargo taşımacılığı yapan şirketler, gelişen interaktif ortam uygulamalarını kullanarak vatandaşların işlemlerini yerine getirmektedirler. Böylece kargo firmaları ile taşımacılık hizmetlerini kullanan vatandaşlar gönderdikleri ya da bekledikleri kargoların nerede olduğunu, ne zaman çıktığını ve ne zaman eline ulaşabileceği bilgilerine kolaylıkla ulaşabilmektedirler. PTT Kargo Gönderi Takip No ile sahip olduğunuz gönderinin nerede olduğunu kolayca takip edebilirsiniz. PTT Kargo Gönderi Takip No’ya gönderiyi verdiğiniz PTT şubesinden alacağınız belgeyle erişebilirsiniz. Böylece internet üzerinden gönderinizin yola çıkıp çıkmadığını varacağı yere ulaşıp ulaşmadığını görebileceksiniz. Peki gönderinizi verdikten sonra gönderi takibini yani PTT Kargo Gönderi Takip No yu kullanarak takibi nasıl, nereden yapabileceksiniz? Bunun için yazının devamında bahsedeceğimiz yolları deneyerek kolayca bu bilgilere erişebilir ve işlemlerinizi yerine getirebilirsiniz. Bu seçeneklerden biri PTT’nin kendi resmi sitesi üzerinden PTT Kargo Gönderi Takip No ile gönderi takibi yapmak ve bir diğeri de geliştirilen interaktif ortam uygulaması olan e-devlet üzerinden PTT Kargo Gönderi Takip No ile gönderi takibi yapma seçenekleridir.

1.PTT İnternet Sitesi Üzerinden Gönderi Takibi

Adsız

İlk olarak PTT internet sitesi üzerinden vatandaşlara sunulan bir hizmet olan PTT kargo takibi sorgulaması ile PTT Kargo Gönderi Takip No’nuzu kullanarak gönderi takibinizi yerine getirebilirsiniz. Oldukça kolay bir işlem olan bu işlem sayesinde kargonuzun nerede olduğunu adım adım takip edebilirsiniz. Bunun için yazı sonunda verdiğimiz linke tıklamanız ve gerekli olan alanları eksiksiz şekilde doldurarak SORGULA seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Bu şekilde gönderi takibinizi kolayca yerine getirebilirsiniz.

PTT Kargo Gönderi Takip No ile Gönderi Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ! 

2.E-devlet Sistemi Üzerinden PTT Kargo Gönderi Takip No ile Gönderi Sorgulama

Bu seçeneği kullanarak da PTT Kargo Gönderi Takip No’yu kullanarak kargo takibinizi yerine getirebilirsiniz. Bunun için yazının devamında verdiğimiz linke tıklayarak E-devlet sistemine girmeniz gerekmektedir. Ancak e-devlet sistemine giriş için bazı şartlar gerekir. Bu şartlardan biri e-devlet şifresine sahip olmanızdır. E-devlet şifreniz olmadan e-devlet sistemi üzerinden kargo takibi gerçekleştiremezsiniz. E-devlet şifrenizi size yakın olan bir PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında edinebilir ve sisteme giriş yapabilirsiniz. Linke tıklayarak giriş yapabilir ve gerekli olan “Barkod Numarası” ve “Güvenlik Resmi” boşluklarını doldurduktan sonra SORGULA seçeneğine tıklamanız gönderi takibini tamamlamanız için yeterli olacaktır.

pttkargo

E-Devlet PTT Kargo Gönderi Takip No ile Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.