PTT Kart İşlemleri | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

PTT Kart İşlemleri

İletişim çağı denilince akla ilk gelen şey haber akışı oluyor, dolayısıyla iletişim araçları gündeme geliyor. İletişim araçları geçmişten günümüze bir çok değişiklik ve gelişme göstermiştir. Günümüzde ise olmazsa olmazlarımız arasındadır. Bu yazımızda sizlere tarihimizde en eski ve varlığını hala devam ettiren iletişim aracımız olan PTT den, PTT kartın ne olduğundan, PTT Kart İşlemlerinden bahsedeceğiz. İlk Posta Teşkilatı Tanzimat Fermanı ile yaşanan gelişmelerin sonucu olarak Osmanlı Devletinin tüm halkının ve azınlıklarının posta ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla 23 Ekim 1840 tarihinde kurulmuştur. İlk Postahane ise İstanbul’da Yeni Camii avlusunda Postahane-i Amire adı ile açılmıştır. İlk memurlar ise Süleyman Ağa ve tahsildar Sofyalı Ağyazar dır. Postahane-i Amire azınlıkların varlığı ve iletişim ihtiyacını da göz ardı etmemiştir. Bu hususta Türkçe dışında yazılmış gönderilerin adreslerini tercüme etmek üzere tercüman olarak memurlar  görevlendirilmiştir. 1843 yılında telgrafın icadından 11 yıl sonra ülkemizde de telgraf hizmeti başlamıştır. Bu hizmeti disipline etmek üzere 1855 yılında ayrı bir Telgraf Müdürlüğü kurulmuştur. İlerleyen zamanla birlikte halkın ihtiyaçları da artmaya ve değişiklik göstermeye başlamıştır. Bunun üzerine 1871 yılında Telgraf Müdürlüğü, Posta Nazırlığı ile birleştirilerek Posta ve Telgraf Nezaretine dönüştürülmüştür. Topraklar arası bölünme, göç, eğitim, coğrafi keşif, emek ve beyin göçü gibi durumlar ortaya çıkmaya başlayınca zamanla yurt içi iletişim ihtiyacı gibi   yurt dışı iletişim ihtiyacı da doğmuştur. Bunun üzerine 1876 yılında milletler arası posta nakli şebekesi kurulmuştur. Gün geçtikçe iletişim ihtiyaçları da artmıştır. 1901 yılında koli ve havale işleminin kabulüne başlanmasıyla artık halk telgraf ve posta dan farklı olarak koli gönderip havale işlemi yapabilir hale gelmiştir. 23 Mayıs 1909 tarihinde ilk manüel telefon santralının İstanbul’da hizmete vermeye başlamasından sonra Posta ve Telgraf Nezareti, 1909 yılında Posta, Telgraf ve Telefon Nezareti haline dönüştürülmüş, 1913 yılında da Posta, Telgraf ve Telefon Umum Müdürlüğü adını almıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarında İçişleri Bakanlığına bağlı olarak görev yapan PTT Genel Müdürlüğü 1933 yılında katma bütçeli bir idare olarak Bayındırlık Bakanlığına, 1939’da ise Ulaştırma Bakanlığına bağlanarak hizmetine devam etmiştir. 1954 Yılında Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) olan PTT Genel Müdürlüğü, 1984 yılında Kamu İktisadi Devlet Teşebbüslerinin yeniden düzenlenmesi ile ilgili olarak çıkarılan 233 sayılı KHK ile Kamu İktisadi Kuruluşu (KİK) statüsüne geçirilmiştir.

18.06.1994 tarih ve 4000 sayılı Kanun ile PTT İşletmesi Genel Müdürlüğünü, T.C. Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü ve Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketi şeklinde yeniden yapılandırılmıştır. Yeni düzenlemeler PTT yi kendi içinde birimlere ayırmış ve hizmet olanağını arttırmaya devam etmiştir. 24.04.1995 tarihinden itibaren T.C. Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü çalışmaya başlamıştır. 29.01.2000 tarih ve 23948 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 4502 sayılı kanunun 24. maddesi ile “T.C. Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü” olan adı “T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü” (PTT) olarak değiştirilmiştir.

23.05.2013 tarih ve 28655 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6475 sayılı “Posta Hizmetleri Kanunu” ile PTT görevleri yeniden düzenlenmiş ve “Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi” adı ile yeniden yapılandırılmıştır.Gelişimini hala devam ettirmekte olan PTT ise şimdilerde ki PTT KART İŞLEMLERİ ile güncelliğini ve haberleşme aracı olarak önemini korumaya devam ediyor.

PTT Kart Nedir?

PTT kart kredi kartı ve banka kartına alternatif olarak Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi tarafından çıkarılan bir kart türüdür. PTT kart Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi ve Denizbank işbirliği ile hazırlanmıştır. Denizbank  posta çeki talep eden müşterilere PTT Kart işlemlerinde kolaylık sunmaktadır. PTT ve DENİZBANK arasında yapılan bir işbirliği ile kartın özellikleri yenilenip ,kapsamı genişletilmiştir. Çalışmalar sonucunda da ortaya daha çok hizmet imkanı sunma özelliklere sahip  PTT kart çıkmıştır.

Ön Yüklemeli PTT Kart Nedir?

Tüketicilerin PTT Kart İşlemlerini kolayca gerçekleştirebilmesi amaçlanarak oluşturulmuş oldukça yararlı bir hizmettir. Ön yüklemeli PTT Kartlarda nakit yatırabilir ve sonrasında hem yurt içinde hem de yurt dışında yatırdığınız parayı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. PTT Kart aracılığıyla nakit, kredi, avans işlemlerini gerçekleştiren yaklaşık 4 milyon kullanıcı vardır. Kullanıcıların büyük çoğunluğu tercihini ön yüklemeli PTT karttan yana kullanıyor. PTT  Kart sahipleri Denizbank ATM’lerinden hiçbir ücret ödemeden faydalanabilmektedir.

PTT Kart Nerelerde Kullanılır?

PTT  Kart tüm alışverişlerde kullanıma açıktır. Ayrıca Ptt Kart işlemleri yapılırken herhangi bir kart ücreti talep edilmemektedir. Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi bünyesindeki gerçek kişi posta çeki hesap sahiplerinin, hesaplarındaki bakiyeleri banka ATM’lerinden nakit çekim, yurtiçi/yurtdışı alışverişlerde nakit yerine kullanabilmesi ve Pttmatik’lerde nakit çekim ile birlikte fatura ödeme, anlaşmalı Kuruluş ödemeleri, aktarma vb. işlemleri yapabilmelerini sağlayan ödeme aracıdır.

PTT Kart İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kısıtlı zaman dilimine sahip olan kullanıcılar için tüm ATM cihazlarından nakit çekimi yapılabilme avantajı PTT Kartta mevcuttur. PTT Kart tüm ATM cihazlarında kullanılabilen ortak bir kart haline gelmiştir. Kredili hesap sayesinde hesabınızda bakiye olmasa dahi PTT Kart İşlemlerinin nakit çekim özelliğinden faydalanabilirsiniz. PTT Kart sahibi olmak için bazı işlemler yapılması gerekmektedir. PTT Kart İşlemleri için ilk yapmanız gereken bir PTT şubesine başvurmaktır. PTT Kart İşlemlerini gerçekleştirmek istediğinizi yetkiliye bildirmelisiniz. PTT Kart İşlemleri için adınıza Posta Çeki Hesabı açılmalıdır. Emekli aylığını PTT den alan müşteriler ise PTT Kart İşlemleri yapmalarına gerek kalmadan PTT Kart sahibi olmaktadırlar.

Posta Çeki Hesabı Nedir?

PTT KART İşlemlerini gerçekleştirebilmek için posta çeki hesabınız bulunmalıdır. Posta çeki bir hesap sahibi tarafından, bir miktar paranın hesabına borç kaydı suretiyle, kendisine veya üçüncü bir şahısa ödenmesi ya da üçüncü şahsın hesabına alacak kaydedilmesi hususunda, PTTBank İşlem Müdürlüğüne verilen yazılı emir olarak tanımlanmaktadır.

 

Kimler Posta Çeki Hesabı Açtırabilir?

Medeni haklarını kullanma ehliyetine sahip (18 yaşını bitirmiş mahkeme kararıyla reşit kılınmış veya evlenme suretiyle rüşte ermiş) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya yabancı uyruklu gerçek kişiler ile tüzel kişiler tüm PTT Merkezlerine veya PTTBank İşlem Müdürlüğüne müracaat ederek hesap açtırarak PTT KART İşlemlerinden faydalanabilir.. Gerçek ve Tüzel Kişiler bir veya birden fazla hesap açtırabilirler. Posta çeki hesap açma işlemleri sırasında 5.00 TL Güven Akçesi alınarak bu hesapta tutulmaktadır. PTT KART İşlemlerinden yararlanmaktan vazgeçmeniz , hesabın kapatılması durumunda Güven Akçesi hesap sahibine iade edilmektedir.

 

Hesaba Yatırılan Paralar Hesap Sahibine Nasıl Bildirilir?

PTTBank İşlem Müdürlüğünce hesap hareketlerini gösterir bildirimler ay sonunda tüketicinin  adresine teslim edilmektedir. PTTBank işlem müdürlüğü 06000 ANKARA adresine yazılı olarak başvuru yapmanız durumunda  internet aracılığıyla PTT KART İşlemleriniz hakkında ücretsiz elektronik hesap bildiriminden faydalanabilirsiniz.

 Nakit Çekimi PTT Kart İşlemlerinde Nasıl Yapılır?

PTT Kart İşlemlerinde,  hesabınızdaki parayı TC kimlik numaranız ile birlikte online PTT şubelerinden çekebilirsiniz.. Posta çeki hesabına sahip olanlar arasında para ödemeleri hesaplar arasındaki transfer gerçekleşir. Basit Aktarma işlemi ile bir başka çek hesabına para gönderebilirsiniz. Toplu Aktarma İşlemi ile de tek bir evrak üzerinde birden fazla çek hesaplarına para gönderebilirsiniz. Periyodik Aktarma işlemi ile (Yazılı Talimat Vererek) başka çek hesaplarına belirli tarihlerde belirli miktarda para gönderebilirsiniz. PTT KART  İşlemlerinden otomatik aktarma ile (Yazılı Talimat Vererek) Türk Telekom’a ait Haberleşme Faturalarınızı ödeyebilirsiniz. Periyodik Ödeme işlemi ile Çek Hesap Numarası bulunmayan kişilere ait borçlarınızı PTTBank işlem Müdürlüğüne vereceğiniz talimat ile belirttiğiniz tarihte ödeyebilirsiniz. (Büyük Mağazalar, Kira, Aidat v.b.) Türkiye genelinde bulunan tüm PTT Şubeleri, DENİZBANK veya PTTBank İşlem Müdürlüğüne başvurarak bir veya birden fazla posta çeki hesabı açtırabilirsiniz.Tüm PTT Merkezlerinden ücretsiz olarak çek hesabınızdaki paranızı çekebilir veya hesabınıza para yatırabilirsiniz.Emlak vergilerinizi ücretsiz olarak tüm Ptt şubelerinden (Emlak Vergisi numaraları verilecek) PTT KART İşlemlerini kullanarak yatırabilme imkanına sahipsiniz.

Tek Çekim İle Ne Kadar Nakit Çekebilirim?

PTT KART İşlemleri ile nakit çekimi hukuksal kişiliklere göre değişiklik göstermektedir. Nakit çekim şekli PTT KART İşlemlerinde aynı olsa da miktarlar değişiklik göstermektedir.PTT KART İşlemleri kullanarak  nakit çekimi yapabilecek kişiler ve kişilere göre miktar ayrımları değişiklik göstermektedir.

*Gerçek Kişilere (Bireylere): 10.000 TL

*Özel Hukuk Tüzel Kişiliğine(özel şirket, kurum, vakıf.vb) : 30.000 TL

*Kamu Hukuku Tüzel Kişiliğine (devlet kurumları) : Sınırsız nakit çekme yetkisi verilmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.