PTT Para Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

PTT Para Sorgulama

PTT para sorgulama işlemi için bir kaç çeşit yöntem mevcuttur. Bu yazıda gönderilen veya beklenilen para nasıl sorgulanır sorusuna cevap vereceğiz.

Günümüzde para göndermek ve almak artık bir kaç tık veya bir kaç işlem sonrasında kolayca yapılabilmektedir. PTT’nin para gönderme hizmeti sayesinde dünyanın herhangi bir yerine rahatlıkla para gönderebiliyoruz.

Sosyal statünün ne olduğu önemli olmadan para gönderme veya alma işlemi yapılabilir.

PTT Para Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Para göndermek veya para almak için sürekli PTT’yi kullanıyorsanız Posta Çeki Hesabı açmanızda fayda var çünkü posta çeki hesabı bulunan kişiler indirimli bir şekilde para gönderebiliyorlar.

Yurt içi yada yurt dışı fark etmeksizin PTT üzerinden dilediğiniz zaman para gönderip alabilirsiniz. Tarafınıza gönderilen bir paranın akıbetini sorgulamak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey size en yakın PTT şubesine giderek kimliğinizi gösterip adınıza gelen para olup olmadığını sorgulamaktır. PTT para sorgulama işlemi için en hızlı yöntem bir PTT şubesine giderek sorgulama yapmaktır.

Kimliğiniz yanınızda yoksa Trafik Emniyet Müdürlüğünden size özel verilen Ehliyet ile de sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Ehliyetiniz de yoksa PTT şubesindeki görevli kişiye adınızı soyadınızı ve TC kimlik numaranızı söyleyerek PTT para sorgulama talebinde bulunabilirsiniz.

Posta Çeki Hesabı Nası Açılır?

Yukarıda da belirtildiği gibi Posta Çeki hesabı açmanız / açtırmanız para göndermek, para almak gibi işlemlerinizin daha hızlı ve ekonomik olmasını sağlar.

Para gönderme işleminde tarafınızdan cüzzi miktar da olsa bir para gönderme ücreti adı altında bir para ödemeniz istenir veya göndermek istediğiniz paranın miktarından kesinti yapılır. Posta Çeki Hesabı olan kişiler bu kesintilerden en az şekilde faydalanırlar.

Posta Çeki Hesabı açtırmak için bir PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. PTT şubesine giderken yanınızda bulundurmanız ve PTT şubesindeki yetkili kişiye ibraz etmeniz gereken evraklar vardır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız TC nüfus cüzdanı, TC sürücü belgesi veya pasaport yeterli olacaktır. Yabancı uyrukluysanız Pasaport veya ikamet belgesi ibraz etmek durumundasınız.

Posta Çeki Hesabı olanlar en düşük ücretten para gönderirken, şube, il, ilçe farkı gözetmeksizin her yerden para gönderip, para çekebilirler.

Posta Çeki hesabı olan kişiler PTT’de bir hesabı bulunduğu için PTT para sorgulama işlemi içinde vakitten tasarruf sağlayarak en kısa sürede sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler.

PTT bünyesinde faaliyet gösteren Aktif Bank isimli hizmet ile yurtiçi ve yurtdışı para göndermek işlemi daha kolay bir şekilde yapılmaktadır. UPT adı verilen açılımı Ucuz Para Transferi olan hizmette sadece para göndermez aynı zamanda adınıza yada hesabınıza gönderilen bir parayı da rahatlıkla çekebilirsiniz.

PTT para sorgulama işlemi için Aktif Bank’ın size sağladığı hizmetlerden de faydalanabilirsiniz.

UPT sistemi ile birlikte ister tarafınıza gönderilen para olsun ister sizin gönderdiğiniz para olsun alıcının adına veya hesabına dakikalar içerisinde ulaştırılır. Paranızın adınıza veya hesabınıza yatırıldığından emin olduktan sonra en yakın PTT şubesine giderek isminizi söyleyip kimlik bilgilerinizi gösteren resmi bir belgeyi yetkiliye göstermeniz durumunda anında paranızı veznedardan nakit bir biçimde alabilirsiniz.

PTT para sorgulama işlemi için bir PTT şubesine gitmeden E-Devlet sistemine giriş yaparak bu kolaylıktan da faydalanabilirsiniz.

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama bölümüne PTT para sorgulama yazmanız yeterli olacaktır. Birkaç saniye içerisinde e-devlet sistemi üzerinde bulunan PTT para sorgulama aramaması ile ilgili ilişkilendirilmiş sonuçlar önünüze listelenecektir.

Böylece internetten PTT para sorgulama işleminizi yerinizden kalkmadan da gerçekleştirmiş olursunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.