SGK Borç Ödeme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK Borç Ödeme

Günümüz artık internet devri haline gelmiş olup, gündelik hayatımızda kullanmış ve yapmış olduğumuz pek çok işlem internet üzerinden halledilir hale gelmiştir. Bu sayede büyük bir kolaylık ile işlemlerimizi gerçekleştirme imkanı bulabilmekteyiz. Bu işlemlere örnek olarak internet bankacılığı ile bankanıza gitmenize gerek kalmadan işlemlerinizi gerçekleştirmeniz, internet üzerinden fatura ödemelerinizi yaparak herhangi bir fatura ödeme noktasına veya bankaya gitmeden işlemlerinizi yapabilmeniz ve bunlar gibi pek çok sayısız örnek verilebilir.

SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu, bünyesinde bulunan kişilerin sosyal olarak güvence altında kalmalarını sağlayarak, kıstaslar ile belirtilmiş pek çok hasara ve tehlikelere karşı koruma ve güvence sağlar. Bu kapsamda çalışan kişiler SGK kurumuna, bir takım primler öder ve bu primlerin bir karşılığı olarak, emeklilik çağına gelindiğinde aylık olacak şekilde emekli aylığı sağlanır ve aynı zamanda sağlık hizmetlerinden faydalanılır. SGK kurumuna borcu bulunan kişiler bu borçlarını ödemeleri gerekmektedir. SGK Borç ödeme işlemi için ise pek çok farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri de internet üzerinden yapılan ödeme işlemidir.

İnternet üzerinden yapılan işlemlerden biri de resmi kurum işlemleri ve sorgulamalarıdır. Önceleri resmi kurumlar ile ilgili işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz için ilgili resmi kuruma bireysel olarak gitmeniz ve kimlik bilgileriniz ile işleminizi gerçekleştirmeniz gerekiyordu. Ancak günümüz teknolojisinde, resmi kurumlarda oluşan yoğunluğu azaltmak adına, pek çok işlem sanal ortam üzerine taşındı. Bu işlemler ise E-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştirilir hale geldi. E-Devlet kapısı üzerinden yapabileceğiniz işlemlerden biri de SGK borç ödeme işlemidir. Bu işlem için E-Devlet kapısı üzerinden yapacağınız bir takım işlemler yeterli olacaktır.

SGK Borç Ödeme

SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumuna borcunuz bulunmakta ise, bu borcunuzu ödeyebilmek için E-Devlet resmi internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine gitmeniz gerekmektedir. Bu site üzerinden E-Devlet sorgulama işlemlerinizi büyük bir kolaylık içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu sistem üzerinde yapacağınız sorgulama işlemlerinin çoğu kişisel bilgiler içermektedir. Bu bilgileri de yabancı kişilerden koruyabilmek için bir şifrenin konulmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu şifre ise E-Devlet şifresi olarak isimlendirilmiştir.

Size özel E-Devlet şifrenizi temin edebilmek için en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. Görevli kişiden E-Devlet şifresi almak istediğinizi bildiriniz. E-Devlet şifresi için 2 TL gibi temsili bir ücret ödemeniz gerekmektedir. E-Devlet şifresi için kapalı bir zarf alacaksınız ve eğer bu zarf hasar görmüş veya açılmış ise lütfen zarfı teslim almayınız ve yeni bir zarf istediğinizi söyleyiniz. E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra da lütfen kimse ile paylaşmayınız.

Şifre temininin ardından ilk yapmanız gereken www.turkiye.gov.tr adresine girmektedir. Aşağıdaki görselde bulunan kırmızı kutucuk içerisinde de göreceğiniz üzere sayfanın sol kısmında yer alan e-Hizmetler butonuna tıklayınız.

e-hizmetler

Karşınıza oldukça uzun bir liste çıkacaktır. Bu liste resmi kurumların harf sırasına göre sıralanmış olup, içerisinde yapılabilecek sorgulama işlemleri de alt başlıklar halinde verilmiştir. SGK borç ödeme işlemi için ise, sol kısımdaki çubuktan S harfine gelerek Sosyal Güvenlik Kurumu başlığını bulunuz. Diğer Hizmetler yazan alt başlıktan, Sosyal Güvenlik Kurumu Kart ile Prim Ödeme Uygulaması butonunu bulunuz ve tıklayınız.

sgk borç1

Bunun sonucu olarak karşınıza çıkacak sayfadan ilk olarak Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna basınız.

sgk borç2

Hemen ardından ise sizden TC Kimlik Numarası ve E-Devlet şifrenizin isteneceği bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Bu sayfada istenen bilgileri doldurup, Sisteme Giriş Yap butonuna basıp, yönlendirmeleri takip ederek, E-Devlet kapısı üzerinden SGK borç ödeme işleminizi başarıyla gerçekleştirme imkanı bulacaksınız.

SGK Borç Ödeme İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.