SGK Borcu Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK Borcu Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sosyal hizmetlerinden yararlanabilmek için hizmet karşılığını ödemeleri gereklidir. Bağlı olduğunuz kuruma göre ödemeniz gereken bir borç oluşmaktadır. Bu borcu ödediğiniz zaman Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sağlık güvencelerinden faydalanabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sağlık güvencelerinden faydalanan kişilerin hastane ve kaza masrafları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 3 kurumu vardır. SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kurumlarından herhangi birisine bağlı olan kişiler bağlı oldukları kurumun gerektirdiklerini gerçekleştirmelidir. Bu gerekliliklerden en önemlisi prim borcu ödeme işlemidir. SSK’ya bağlı olan bireylerin çalıştıkları iş yeri sigortalarını yatırmaları gereklidir. Sigortaları yatan kişiler sağlık güvencelerini sağlamış olurlar. BAĞ-KUR’a bağlı olan kişiler de primlerini kendileri yatırmalıdır. Her ay bu prim ve sigortaların yatırılması gereklidir. Yatırılmadığı takdirde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun verdiği hizmetlerde aksaklıklar olabilir.

Yatırmanız gereken prim ve sigorta miktarını, geçmiş dönemlerde yatırmadığınız ve yatırılması gereken borçlarınızı öğrenebilirsiniz. SGK borcu sorgulama işlemi sayesinde ne kadar borcunuz olduğunu ne kadar prim veya sigorta yatırmanız gerektiğini hesaplayabilirsiniz. SGK borcu sorgulama işlemini Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek gerçekleştirebilirsiniz. SSK sicil numaranız, BAĞ-KUR numaranız ve T.C. kimlik numaranız ile borç sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu yatırılan prim ve sigortalar sosyal güvence için önemli olduğu kadar emeklilik için de önemlidir. Çünkü emekli olabilmek için yerine getirmeniz gereken şartlardan en önemlisi yatırılması gereken prim ve sigortaların tamamlanmasıdır. Emeklilik için gerekli olan diğer şart ise emeklilik yaşıdır. Bu iki şartı sağlayan kişiler bağlı oldukları kurumdan emekli olabilirler ve emekli maaşı alabilirler. Yani yatırılan bu prim ve sigortalar sadece sosyal güvence için değil emeklilik için de önemlidir. SGK borcu sorgulama işlemini Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek gerçekleştirebildiğiniz gibi internet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden SGK borcu sorgulama işlemini sadece E-Devlet sisteminden gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet ile SGK Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK borcu bildiğiniz üzere kesinlikle ödemeniz gereken bir borçtur. Sosyal güvenceniz için önemli olan bu borç emeklilik için de gerekli olduğu için önemlidir. Ne kadar borcunuz olduğunu ne kadar prim veya sigorta yatırmanız gerektiğini SGK borç sorgulama işlemi sayesinde öğrenebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet uygulamaları sayesinde internet üzerinden SGK borcu sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. E-SGM Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bir internet uygulamasıdır. Şu sıralarda hizmet vermese de hizmet verdiği zamanlarda bir çok işlem bu sistem üzerinden gerçekleştirilmekteydi. Şimdi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet uygulamasına sadece E-Devlet sisteminden ulaşabilirsiniz. E-Devlet sisteminde birçok kurum ve kuruluşun internet uygulaması yer almaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu da bunlardan bir tanesidir. E-Devlet sistemine giriş yaparak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet uygulamasına ulaşabilirsiniz ve SGK borcu sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet sistemine girdikten sonra E-Hizmetler bölümüne girmelisiniz ve buradan da Sosyal Güvenlik Kurumu’nu bulmanız gereklidir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun alt hizmetlerinden SGK borcu sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ya da yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz. Yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıkladıktan sonra kimliğimi şimdi doğrula seçeneğini seçmeniz gereklidir. Bu seçeneği seçtiğinizde E-Devlet sistemi giriş yolları karşınıza gelecektir. Bu giriş yollarından istediğinizi seçerek sisteme giriş yapabilirsiniz. E-Devlet şifresi ile giriş yolunu seçtiğinizde T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmeniz gerekecektir. E-Devlet şifrenizi PTT kurumlarından 2 TL karşılığında alabilirsiniz.

Adsız2

Tüm bu bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra sisteme giriş yap seçeneğini seçmeniz gereklidir. Bu işlemlerden sonra sisteme giriş yapabilirsiniz ve SGK borcu sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

SGK Borcu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.