SGK Prim Gün Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK Prim Gün Sorgulama


İnsanlar hayatlarını güzel bir şekilde geçirmek için çalışmak ve para kazanmak isterler. Herhangi bir işe başladıklarında ilk günden itibaren sigorta gün sayıları kendi hanelerine işlenmektedir. Bu çalışma süresindeki işlenen günler emeklilik hesabını öğrenmek için kullanılır. Günümüz şartlarında işsizlik oranının fazla olmasından iş bulmanın çok kolay olmadığını biliyoruz. Artık kişiler iş seçme lüksüne bile girememektedir. En azından sevdiğiniz bir işte çalışıyor olmak kendinizi motive etmenize yardımcı olur. Ayrıca bir işin iyi olup olmaması, o işi yaptığınız süre zarfında maddi ya da manevi olarak görmeyip, işi bıraktığınızda da ne olacağıyla da alakalıdır. Tahmin ettiğiniz üzere emekli olmaktan bahsediyoruz.

Emeklilik, belli bir işte çalışmış kişinin, yaşlanıncaya kadar o işte çalıştığı sürede bazı yasal şartları yerine getirme şartları ile o işi bırakmasıyla birlikte kalan hayatında belirli bir maaş bağlanmasıyla yaşamını devam ettirmesidir. Emekli olduktan sonra ne kadar maaş alacağınız, çalıştığınız süre içinde işin bazı durumları incelenerek elde edilir. Yazımızın başında da anlattığımız gibi kişilerin işe başladığı ilk günden itibaren her iş günü hanesine işlenir. Bu çalışılan iş günleri belirli sayıya ulaşıldığında, o kişinin emekliye ayrılmaya hakkı olacaktır.

Emekli olabilmek için bazı şartların da yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlardan bir tanesi prim borçlarının ödenmesidir. Fakat prim ödemeleri kişilerin çalıştığı işe göre ya da iş gününe göre değişim göstermektedir. Bu yüzden de insanların kafasını karıştıran hususlar bu durumda ortaya çıkar. Böylelikle kişilerin prim borçlarını takip etmesi önemli olacaktır.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sizlere sunmuş olduğu imkanlarla E-Devlet sistemi üzerinden yapmanız gerekir. Ancak E-Devlet sistemi üzerinden işlem yapabilmeniz için E-Devlet hesabınızın olması gereklidir. Eğer E-Devlet şifreniz yok ise, herhangi bir PTT şubesine giderek E-Devlet şifresini kolaylıkla alabilirsiniz. Bu işlem için kimlik bilgilerinizle birlikte 2 TL ücret ödemeniz yeterli olacaktır. Gerekenleri yaptıktan sonra size kapalı zarf içerisinde E-Devlet şifreniz verilecektir. Şifrenizi aldıktan sonra işlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde birçok işleminizi gerçekleştirebilir, aynı zamanda SGK prim gün sorgulama işlemini de kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın devamında başlıklar halinde sizi detaylı olarak adım adım bilgilendireceğiz. Sorgulamalarınızı 7 gün 24 saat kolay bir şekilde yapabilirsiniz. SGK prim gün sorgulaması hayatımıza internet girmeden önce oldukça zor bir iş olabiliyordu. Şimdi ise E-Devlet şifrenizle oturduğunuz yerden sorgulamalarınızı yapabilirsiniz.

SGK Prim Gün Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK prim gün sorgulama işleminizi gerçekleştirmek için bağlı olduğunuz kuruma göre işlemlerinizi yapmanız gerekir. Bu durum için, SSK’ya bağlı olan kişilerin 4A , BAĞ-KUR’lu kişilerin 4B ve Emekli Sandığı’na bağlı olan kişilerin ise 4C kapsamında işlemlerini yapmaları gerekir. Yazımızın devamında ise bağlı olduğunuz kurumlara göre hesaplama işlemini nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.

SGK Prim Gün Sorgulama İşlemi

SSK’ya bağlı olan kişileri ele alacak olursak, yazımızın sonunda bulunan 4A ile ilgili olan bağlantı linkine tıklamanız gerekmektedir. Açılan ekran üzerinden ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basarak diğer sayfaya geçeceksiniz.

Bu işlemin ardından ise yeni açılan sayfaya istenen bazı bilgileri yazmanız gerekmektedir. Yeni açılan sayfaya “T.C. kimlik no” kısmını ve “e-Devlet Şifresi” kısmını doldurmanız gerekmektedir. Bu işlemleri yaptıktan sonra son olarak “sisteme giriş yap” butonuna tıklayıp sisteme ulaşabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra SGK prim gün sorgulama işleminizi rahatlıkla yerine getirebilirsiniz.

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra SGK prim gün sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

SGK Prim Gün Sorgulama 4A İçin TIKLAYINIZ!

SGK Prim Gün Sorgulama 4B İçin TIKLAYINIZ!

SGK Prim Gün Sorgulama 4C İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.