SGK Prim Ödeme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK Prim Ödeme

SGK prim ödeme işlemleri, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigorta hizmeti almış olan bir kişinin, sigortasının sürekliliğini sağlayabilmesi için getirilmiş olan prim ödeme şartlarının sağlanmış olmasına katkıda bulunan bir işlemdir. Bir kişi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigorta hizmeti alabiliyor ise o kişinin adına kuruma her ay düzenli olarak prim ödemelerinin yapılması zorunludur. Yapılacak olan bu prim ödemeleri ile birlikte kişinin sigortası düzenli olarak devamını sağlar ve emeklilik için gerekli olan prim miktarı da tamamlanmış olur. Prim ödemelerinde herhangi bir gecikme yaşanmadığı takdirde kişi zamanında emekli olmuş olur. Bu yüzden prim ödemelerinde herhangi bir şekilde gecikme yaşanmaması gerekmektedir. SGK’ya ödenmekte olan sigorta primlerinin, o kişinin adına çalışmakta olduğun işverence ödenmesi ya da kişinin çalışmaması halinde kendi başına bu ödemeyi yapması gerekmektedir. Ödenecek olan bu primler çalışanın kazandıkları paralar üzerinden hesaplanmaktadır. Bu ödeme işlemini işveren gerçekleştiriyorsa işverenler kendilerine ait prim tutarlarını bu tutarların üzerine ekleyip çalışanların prim tutarları ise onların ücretlerinden kesmelidir. Sosyal Güvenlik Kurumu yapılacak olan prim ödemelerinde kolaylık için, SGK prim ödemelerini yani diğer adıyla SGK borç ödeme işlemini geliştirmiştir. Yapılacak olan prim ödemelerini kolaylıkla internet sitesinin üzerinden, eğer ki istenirse de kredi kartı ile de gerçekleştirilmektedir. Böylelikle prim ödemeleri yapabilmek için kuruma gitmesine gerek kalmadan online işlemler aracılığıyla işlemlerini halledebileceklerdir.

SGK Prim Ödeme İşlemi İnternet Üzerinden Nasıl Gerçekleşir?

 Sosyal Güvenlik Kurumu sigorta hizmetleri ve sosyal güvence hizmetleri denilince ilk akla gelen kurumdur. Sosyal Güvenlik Kurumu varlığını göstermeden önce SGK’nın şimdi yapmayı sürdürdüğü işi yapan üç tane kurum vardı. Kurumların isimleri; Sosyal Sigortalar Kurumu, Bağ Kur ve Emekli Sandığı olarak  bilinmekteydi.  Her kurum ayrı ayrı olarak halkın farklı kesimlerine onların sosyal güvenlerini sağlayan hizmetini sunmaktaydı. Örnek olarak Sosyal Sigortalar Kurumu olarak bilinen SSK özel sektörde çalışan işçilere sosyal güvence haklarını, Emekli Sandığı, devlet işlerinde çalışan tüm memurlara sosyal güvence olan sigorta haklarını sağlamakla yükümlüydü. SSK’nın bu sigortasından yararlanmak için, kuruma prim ödemelerinin yapılması gerekmekteydi. Bu prim ödemeleri ise kişi özel bir sektörde çalışmakta ise işveren tarafından karşılanırdı eğer çalışmıyor ise de dışarıdan ödemelerini yapması gerekmekteydi. Sistemde oluşan değişiklikler ile beraber SGK kurulmuş ve bahsedilen bu üç kurumun görevini devralmıştır. Tüm bu sosyal güvence hakları ve sigorta işlemleri de dahil olmak üzere vatandaşa artık tek bir kurumdan ulaşmaktadır. Vatandaşların önceleri aldıkları hizmetler ve bu hizmetlerdeki içerikler değişim göstermemiştir. Öncelerde olduğu gibi prim ödemelerinin yapılması gerekli olan kişilerden prim ödemelerini yapmaları istenmektedir. Ancak sadece farklı olarak yapılacak olan ödemeler SGK’ya olacaktır. Bu ödemeleri yapabilmek için SGK prim ödeme işlemlerini açmış olup kolaylıkla buradan ödemeleri herkes yapabilmektedir. İnternet üzerinden SGK prim ödeme işlemlerini yapabilirsiniz.

SGK Prim ödeme işlemleri E-Devlet internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. E-Devlet sistemine giriş yapabilmek için belli başlı kurallar vardır. Yapılması gereken şeylerden birisi, eğer E-Devlete giriş şifreniz yoksa bu şifreyi edinmektir. Bu şifreleri en yakın PTT şubesine giderek 2 TL işlem ücretini ödeyerek E-Devlet şifrenizi size özel olarak kapalı zarfın içerisinde almış olabilirsiniz.  Bu şifreyi aldıktan sonra yazımızın sonunda yer alan bağlantı butonuna tıklayınız. Bu buton sizi kimlik doğrulama sayfasına götürecektir. Bu sayfada aşağıdaki görselde de işaretli olan alanlara TC kimlik numarası ve edindiğiniz şifreyi doğru şekilde giriniz. Açılacak olan E-devlet SGK prim ödeme sayfasından işlemlerinize ilişkin adımları kolayca takip edebilirsiniz.

sgk-prim-odeme

SGK prim Ödeme İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.