SGK Rapor Girişi | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK Rapor Girişi

Günümüzde insanların çalışma hayatlarını sürdürdükleri süreçte bir sigorta kurumuna bağlı olarak çalıştığını belirtebiliriz. Bu sigorta kurumları da ülkemizdeki Sosyal Güvenlik Kurumu’na yani SGK’ya bağlı olarak faaliyet göstermektedirler. Bireylerin bu çalıştıkları kurumlarda emeklilikleri için gerekli olan gerekli süreçlerin dolması için bu sigorta kurumları oldukça önem taşımaktadır. Çalışan vatandaşların günümüz şartlarında emeklilikleri için gerekli bazı koşullar bulunmaktadır. Bireyler bu gerekli koşulların yerine getirilmesi sonucunda eğer uygun durumları tam olarak sağlarlar ise emeklilikleri oluşmaktadır. Bu emeklilik sürecinin başarılı şekilde tamamlanması sonucu yani bireyin emekli olması sonucunda ise, bütün hayatının belli bir kısmında yaptığı birikimlerin karşılığını almaya başlar. Bu birikimler emekli olduktan sonra yani artık çalışamaz yada yaşlı hale geldikten sonra ödenmeye başlanır. Bu emeklilik süreçleri bireylerin bağlı oldukları sigorta kurumunun belirtmiş oldukları gerekliliklerin yerine getirilmesini ön koşul olarak ortaya çıkarır. Bu belgelerin tam olarak bağlı oldukları kuruma verilmesi durumunda emeklilik süreçleri işlemleri başlatılır. Ancak bu emeklilik gün sayısı doldurum yada başka bir deyişle bireylerin çalışma hayatlarında belli bir sigorta kurumuna bağlı olarak çalıştıkları süreçte bir sorunla karşılaştıklarında bir rapor alarak bu iş görülmez süreci telafi ederler. Bu rapora iş göremez raporu da adı verilir. Bireylerin çalışma hayatları sürecinde meydana gelen beklenmedik kazalar, beklenmedik istenmeyen durumlar meydana gelebilir.  Bu beklenmedik olaylar da bireylerin yaptıkları işleri yapamamasına yani iş göremez bir hale gelmesine neden olabilir. Her bireyin başına gelebilecek olan bu tür sorunlar, genelde bireylerin çalışma süreçleri sırasında iş kazası yapma, mesleklerini icra ederken ortaya çıkabilecek meslek nedenli hastalıklar, annelik sürecinin başlaması gibi nedenler ortaya çıkabilir. Bu noktada, çalışan bireylere rapor alarak yaptıkları işlerine yani çalışma süreçlerine ara verilmesi sağlanmıştır.

Sosyal Güvenik Kurumu tarafından oluşturulan ve uyulan kurallara göre ve bunlara tabii olan hekim veya sağlık çalışanları, problem yaşayan yani kazanın mağduru yada hastalığın sahibi olan çalışan bireylere sahip oldukları olumsuzlukların iyileştirilmesi süresi için bir iş göremez raporu oluşturabilir. Bu durumda da çalışan bireylerin bağlı oldukları sigorta kurumu, sorunla karşılaşan çalışana sahip olduğu sorunun boyutuna göre hekim tarafından verilen raporu kabul eder ve çalışanın bu süreç içinde ücretli olarak raporlu olmasına izin verir. Bu süreçte çalışanın çalışma süreci, maaş süreci ve emeklilik süreci edindiği iş göremez raporundan dolayı devam eder. Bu noktada Sosyal Güvenlik Kurumu bireylerin sahip oldukları raporlara karşılık bir ücret verir. Bu ücret için bazı talepler ister. Bu taleplerden ilki bireyin Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı bir çalışan olması gereklidir. Bu raporun talep edilmesinden önce, bu süreçten yaklaşık 3 aylık yani 90 günlük süreçte bireyin sigorta primlerini yatırıyor olması gereklidir. Bu şartların eksiksiz olarak yapılması durumunda bireyler rapor ücretini alabilirler. Rapor parası yattı mı sorusunun cevabını da bu sayede alabilirler. Bu rapor ücretlerini almayı hak eden bireyler de anlaşmalı bankaların kullanılması sonucu almaları gereken ücrete ulaşabilirler.

SGK Rapor Girişi Nasıl Yapılır?

Bu yazının altında verdiğimiz linke tıklayarak SGK rapor girişinin yapılacağı resmi siteye yönelecek ve işlemlerinizi yerine getirebileceksiniz. SGK’nın dairelerine gitmeden internet üzerinden yapılabilen bu hizmeti gerçekleştirerek sahip olduğunuz olumsuz durumu işvereninize gösterebilmek için bu işlem ile bir rapor sunabileceksiniz. Yazı sonunda verdiğimiz linke tıklayarak açılan yeni sayfada yer alan gerekli bilgileri doldurarak bu raporun doldurulması sağlanabilir. Bu gerekli bilgiler sayada da görüldüğü gibi kullanıcı kodu, iş yeri şifresi ve diğer bilgilerin tam olarak girilmesi sonucu SGK rapor giriş işlemi tamamlanabilir.

SGK Rapor Giriş İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.