SGK Rapor Ödemesi | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK Rapor Ödemesi

Günümüzde insanlar SGK adı verilen güvenlik kurumu adı altında çalışmaktadırlar. Herhangi bir olumsuzluktan dolayı geliri ile kazançları azalan kişilerin başkalarına ihtiyaç duymadan yaşamına devam edebilmek, ihtiyaçlarını gidermek için kurulmuş sistemdir. Yani, olumsuzluklar sonucunda çıkan zararı devlet karşılamaktadır. Bununla birlikte hastanelerden faydalanabilir, emekli maaşı alabilirsiniz. SGK Rapor Ödemesi, SGK’sı olan işçilerin, mesleki sağlık sorunları ve ya herhangi bir iş kazasında sonucunda kişinin çalışamaması durumunda rapor alınarak SGK tarafından ödenen ücrettir. SGK ile güvenceye alınmış vatandaşın bu olumsuzluklar karşısında aldığı rapor ile dinlendiği süre boyunca ücret alıp almayacağını aşağıda vermiş olduğumuz linke tıklayarak veya web sitesinden SGK rapor ödemesi sorgulama yazarak öğrenebilirsiniz. Çalışan kişi kim ise, bu tür olumsuzluklarla karşılaşması durumunda kanuna göre iş görmez raporu adı verilen raporu almaktadır. Rapor karşılığında da ücret almak zorundadır. Bu ücreti de anlaşması olduğu güvenlik kurumundan almalıdır. eğer ki kişi bu ücreti almak istemiyorsa bunu SGK ya bildirmesi gerekmektedir. Paranın hesabına yatıp yatmadığı konusunda da emin olabilmek ve paranızı almak için bankalara da başvurabilirsiniz. 3 gün ve üzeri günlerde işe gidemeyen çalışanların SGK tarafından gidemedikleri süre boyunca toplam ödeme yapılmaktadır. Çalışanlar bu rapor paralarını genelde iş görür hale geldiklerinde alırlar. Çalışan kişi rapor parası ne zaman yatar için işlemlerin başlatılması için almış olduğu raporu direk çalışmış olduğu kuruma götürmelidirler. İş yerine ne kadar erken giderse sistemde o kadar hızlı giriş yapılır. İş yerine bırakılan raporu iş yeri sahibi SGK’YA iletişime geçmekle sorumludur. İstenilen görevlerin yerine getirilmesinin ardından SGK çalışanların ödemelerini en geç 15 gün içerisinde yapmaktadır.

Ülkemizde çalışanlar üç farklı kurum tarafından sosyal güvence altına alınırlar. Bunlar Sosyal Sigortalar Kurumu  BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı’dır. Devlet işlerinde çalışan memurlara emekli sandığı dediğimiz sosyal güvence sağlanırken, SSK yani Sosyal Sigorta Kurumu dediğimiz kurum da özel sektörde çalışan işçilere iş yeri sahibi tarafından sağlık sigortası sağlamaktadır. İş yeri sahibi her çalışanına sigorta yaptırmak zorundadır. Günümüzde dikkate alınan bu durum sayesinde, çalışan kişi, sürekli bir sağlık güvencesi altındadır. Aynı zamanda çalışan kişini bakmak zorunda olduğu aile bireyleri de bu güvence adı altındadırlar. Her ay iş yeri sahibi çalışanı adına SGK’ya kurum tarafından istenilen miktarda para ödemektedir. Bu ödeme ile çalışan kişi hem sağlık sigortasına hem de emeklilik hakkına sahip olmaktadır. SGK’dan rapor ödemesi alabilmek için bu konu ile ilgili başvuru yapmış olmanız gerekmektedir. Yalnız, SGK ve diğer kurumlar üzerinde yapılan bazı değişiklikler ile SGK rapor ödemesini sorgulama işlemi biraz değişmiştir.

SGK Rapor Ödeme sorgulama işlemi genelde e-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. e-Devlet sistemine giriş yapmak oldukça kolaydır. Aşağıda vermiş olduğum linkte de e-Devlet üzerinden giriş yapılacaktır. Bilmeniz gereken tek şey, TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz olacaktır. Eğer ki e-devlet üzerinden hiç bir işlem yapılmamış ise  bir e-Devlet şifresi almanız gerekmektedir. Şifreyi de PTT şubesinden kolayca edinebilirsiniz. Yazımızın devamında, E-devlet üzerinden SGK Rapor Ödemesi sorgulama işlemini adım adım anlatacağız.

SGK Rapor Ödemesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

İlk olarak yapılması gereken şey, E-Devlet web sayfasına giriş yapmaktır. Bu sayfaya gitmek için yazımızın sonunda vermiş olduğumuz linki kullanabilirsiniz. Verdiğimiz linkten sayfaya girdikten sonra, karşınıza aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi bir sayfa çıkacaktır. Karşınıza çıkan web sayfasında, aşağıdaki resimdeki gibi siyah olarak çizili gösterilmiş butona tıklayınız. Daha sonrasında açılan sayfada gerekli yerlere TC kimlik numaranızı ve e-devlet giriş şifrenizi girdikten sonra sisteme giriş butonuna tıklayarak açabilirsiniz. Açılan sayfada SGK rapor ödemesi sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

8-768x385

 

SSK Rapor Ödemesi Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.