SGK Rapor Onaylama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK Rapor Onaylama

Günümüzde bireyler Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olan kurumlara tabii şekilde çalışmaktadırlar. Bireyler emekliliklerinin oluşabilmesi için gerekli olan çalışma süreçlerini bu sosyal güvenlik kurumları eşliğinde oluştururlar. Bireyler gerekli bazı koşulların yerine getirilmesi sonucunda yıllarca uğrunda çalıştıkları ve yaşlandıklarında, artık çalışamaz hale geldiklerinde bireylere düzenli bir getiri sağlayacak olan emekliliğin hayalini kurarlar. Ve tabii oldukları kurumların belirtmiş olduğu gereklilikleri yerine getirdikten ve gerekli evrakları oluşturduktan sonra da emeklilik süreçlerini başlatabilirler. Ancak bazı durumlarda Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olan bireyler bazı nedenler nedeni sonucunda bir iş göremez raporu edinirler. Vatandaşların mesleklerini yerine getirdikleri süreç dahilinde çalışma zamanlarında çeşitli sorunlarla karşılaşabilir ve bu sorunlar sonucunda da bireyler belirli bir süreç için iş göremez duruma gelebilir. Her insanın başına gelebilecek olan bu durum genellikle, çalışma esnasında iş kazası geçirme, meslekten dolayı ortaya çıkan hastalıklara yakalanma ya da anne olma gibi durumlar nedeniyle ortaya çıkabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hazırlanan kanunlara tabii olan hekim ya da sağlık çalışanlarının sorun yaşayan, olumsuz durumlarla karşı olan bireylere geçici olarak iş göremez sıfatıyla bir rapor oluşturulabilir. Bu durumda da, Sosyal Güvenlik Kurumu, bu olumsuz durumdan etkilenmiş olan ve iş göremez raporu edinmiş olan bireylere, sahip oldukları olumsuzluklar neticesinde bir ödeme gerçekleştirir.

Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu, bireylere rapor ücretlerini verirken bazı şartlar arar. Rapor parası nasıl alınır? Bu şartlardan bahsedecek olursak, öncelikle rapor talebinde bulunan vatandaşın öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan bir birey olması gerekmektedir. Bu raporun talep edilmesinden önceki 90 günlük yani 3 aylık süreçte rapor talebinde bulunan bireyin sigorta primlerini ödemiş olması gerekmektedir. Gerekli olan bu şartların yerine getirilmesi sonrasında bireyler rapor ücretini alabilirler. Bu ücreti almayı hak eden bireylerin anlaşmalı olan bankalar aracılığı ile ücretlerine ulaşmaları mümkün olmaktadır.

SGK rapor sorgulama işlemi ise, geliştirilen interaktif ortamlar sayesinde kolayca yerine getirilebilmektedir. Gerekli şartları yerine getirebilen bireyler almaya hak kazandıkları ücretin sorgulama işlemini nasıl yapabilecekleri konusunda ise yazımızın ilerleyen kısmında bahsedeceğiz. Bu konuda da, diğer birçok devlet kurumu işlemlerinin gerçekleştirilebildiği e-devlet sistemi kullanılabilmektedir. E-devlet son yıllarda oldukça gelişen bir dijital ortam sistemidir. Bu sistem sayesinde önceden vatandaşların uzun süreçler süren kamusal işlemleri internet üzerinden basit şekilde yerine getirilebilmekte ve bireyler fazladan zaman harcamamaktadır. İlk geliştiğinde daha dar bir çalışma alanına sahip olan e-devlet, bugün birçok devlet kurumunu bünyesinde tutarak neredeyse bütün devlet kurumlarının işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirebilmektedir. E-devlet sistemine giriş yaparak rapor sorgulama işlemlerinizi yerine getirebilirsiniz.

SGK Rapor Onaylama İşlemi Nasıl Yapılır?

Adsız

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan bireylerin bazı nedenlerden dolayı almak durumunda oldukları raporlar, SGK bilgi sistemine bildirilmesi gerekir. E-ödenek sistemi kullanılarak yapılan işlemler dahilinde “çalışmadığına dair bildirim işlemleri” başlığı kullanılarak SGK rapor onaylama işlemlerinin yerine getirilmesi gerekmektedir. SGK rapor onaylama işlemlerini yerine getirecek taraf işveren tarafıdır. Yazımızın devamında SGK rapor onaylama işlemi hakkında detaylı bilgilere değineceğiz.

SGK rapor onaylama işlemini, yazı sonunda verdiğimiz linke tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz. Verilen linke tıkladıktan sonra açılan web sayfası SGK resmi internet sayfası olacaktır. Bu sayfada görüntülenen “Kullanıcı Kodu” ve “İşyeri Şifresi” gibi bilgilerin tam olarak doldurulması gerekmektedir. Eğer bu gerekli bilgilere sahip değilseniz, SGK merkezlerinden birine danışarak kolay bir şekilde edinebilirsiniz. Bütün bu gerekli bilgileri girdikten sonra GİRİŞ seçeneğini seçerek SGK rapor onaylama işleminizi yerine getirebilirsiniz.

SGK Rapor Onaylama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.