SGK Vizite Giriş Sistemi | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK Vizite Giriş Sistemi

Bir işveren, her çalışanını Sosyal Sigortalar Kurumu’na kendi altında çalıştığına dair kayıt etmekle ve sigortasını yatırmakla mükelleftir. Eğer çalışanlar doğum izni, iş kazası, hastalık ya da meslek hastalığı gibi sebeplerle geçici iş göremezlik raporu alırsa ve bunu işverenine bildirirse, işveren, bu raporu SGK Vizite Giriş Sistemi aracılığıyla SGK’ya bildirmekle mükelleftir. Bunun için işverenin kuruma gitmesine gerek kalmadan, online olarak raporlama/bildirme sistemi olarak SGK Vizite Giriş Sistemi geliştirilmiştir. Bu şekilde işverenin, çalışanına ait raporu SGK’ya bildirmesi daha kolay hale gelmesi amaçlanmıştır. Raporu sisteme bildirilmiş olan çalışana, SGK tarafından geçici iş göremezlik ödeneği altında ödeme yapılmaktadır. Bu şekilde çalışanın hastane ve sağlık giderlerinde maddi sorun yaşaması engellenmesi amaçlanır. Bu sistemin amacı, diğer genel SGK bildirimlerinden ayrı olarak sadece çalışanların iş göremediği durumlarda, aldığı raporu iş yerine sunması halinde, işverenin yapması gereken sağlık ödemesi ve rapor bildirimleri içindir.

SGK Vizite Giriş Sistemi Nasıl Kullanılır?

İşveren, çalışanın aldığı geçici iş göremezlik raporunun bitiş tarihinden en geç 5 gün içinde bunu aşağıdaki adres üzerinden bildirmek zorundadır. Eğer rapor 10 günden kısa ise bunu en geç 10. günün sonrasındaki 5 gün içerisinde SGK’ya bildirmelidir. Eğer çalışanın raporu 10 günden fazla ise, işveren, rapor bitiş zamanına kadar her 10. günün sonunda tekrarlayacak şekilde bildirim yapmalıdır. SGK, bildirim yapmayan iş yerlerine, bildirim yapmadığı her çalışanı için, asgari ücretin yarısı kadar idari para cezası kesmektedir.

Haksızlık ve suistimallerin engellenmesi için SGK tarafından uygulanan bazı yaptırımlar mevcuttur. Örneğin haksız rapor alan çalışan tespit edildiğinde, çalışanın kendisine, aldığı ödeneğin 3 katı kadar cezai işlem uygulanmaktadır. Ayrıca bir takvim yılında, bir çalışan en fazla 40 gün rapor alma hakkında sahiptir. Bu süreyi geçen raporlar sağlık kurulu onayı gerektirmektedir. Belirtilen tüm bu esaslar, Sosyal Sigorta Yönetmeliği’nin 39. Maddesinde açıkça belirtilmiştir.

SGK Vizite Sistemine Giriş

Bildirim yapmak için aşağıdaki bağlantıdan SGK Vizite Giriş Sistemi’ne giriş yapılabilir.

Aşağıda verilen bağlantıya tıkladığınızda karşınıza şu şekilde bir ekran gelecektir.

 

Rapor bildirim işlemi gerekli adımlar aşağıdaki gibidir.

sgkvizite

İlk olarak ekranda işaretlenmiş 1 numaralı alana, önceden SGK’ya kayıtlı olan kullanıcı kodunu giriyorsunuz, 2 numaralı alana ise, yine SGK kayıtlı iş yeri şifrenizi girip giriş butonuna bastığınızda karşınıza kayıtlı olan bütün çalışanların SGK üzerinde kayıtlı olan bilgileri yer alacaktır. Buradan işlem yapmak istediğiniz çalışan bilgilerine kolaylıkla ulaşabilir, bilgilerini güncelleyebilir, bildirilen iş göremezlik raporunu sisteme bildirebilirsiniz.

Ekrana giriş yapıldığında yapabilecek işlemler şu şekildedir;

  • Çalışan rapor işlemleri.
  • İş kazaları ve çalışanlara ait meslek hastalıkları ile ilgili bildirim işlemleri.
  • Çalışılamayan döneme ait bildirim işlemleri.

Eğer bildirim yapmak istediğiniz çalışanınızla ilgili, ekranda “Girilen sigortalı bilgisi ilgili iş yerinde çalışır görünmüyor” şekilde bir ibare yer alıyorsa endişelenmenize hiç gerek yok. Bu ibare, çalışanınız işe yeni başlamış demektir ve / ya da çalışana ait gerekli bilgiler SGK’ya ulaştırılmamıştır. Bu hatanın giderilebilmesi için bir an önce çalışanının hesap pusulası ya da işe başladığı ayın bildirgesini SGK sistemine bildirmeli ve çalışan kaydını yapmalısınız. Ardından iş göremezlik raporuyla ilgili bilgileri kolaylıkla sisteme girebilirsiniz.

SGK Vizite Giriş Sistemine Giriş İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.