SMS İle Araç Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SMS İle Araç Sorgulama

İnsanlar bir yerden bir yere giderken araçlar vasıtasıyla vakit kaybetmeden ulaşmak isterler. Bu nedenle arabaya ihtiyaç duyarlar. Bireyler genellikle sıfır kilometre, fazla yakmayan araba almayı isterler. Ekonomik durumlardan dolayı herkes sıfır kilometre arabayı alamıyor. Bu nedenle ikinci el arabalara yöneliyorlar. Kafasında düşlediği arabayı düşük modelle ya da gittiği fazla kilometreye rağmen düşük fiyatlara alabiliyorlar. İkinci el araçlarda bazı sorunlarla da karşılaşılabiliyor. Bu sorunlar genellikle üzerine kayıtlı ceza borcu ya da hasar kaydının olup olmasıyla ilgilidir. Araç hakkındaki bu bilgi eksikliğini gidermek için yeni geliştirilen bilgilendirme işlemleri çıkarılmıştır. Bu sistemler sayesinde telefon ya da internet aracılığıyla araçların üzerine kayıtlı, geçmişte kazalara karışıp karışmamış olmasını, kaza yapmışsa eğer kazayı nasıl geçirdiği, aracın hangi kısmının hasar gördüğü, araçta değişimin olup olmadığını, araçla ilgili genel özellikleri, aracın sigorta verileri gibi bilgilere ulaşarak böylece almayı düşündükleri araç hakkında bilgi sahibi olurlar. Üzerine kayıtlı bu verilerden bulunmayan araçları kafalarında soru işareti kalmadan gönül rahatlığıyla alabilirler. İnternet üzerinden aracın çalıntı olup olmadığını, aracın özelliklerini bilmek istiyorsanız eğer araç sorgulama yapmanız yeterlidir. E-Devlet sisteminden araç sorgulama işlemini gerçekleştirmek için E-Devlet sistemine giriş yapmanız gereklidir. İnternet ortamından kısaca bu şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu yazımızda ise size SMS ile araç sorgulama işleminin nasıl yapıldığına dair bilgiler vereceğiz. Yazımızın altına indikçe başlıklarla adım adım SMS ile araç sorgulamanın nasıl yapıldığı, telefonunuzdan SMS ile hasar sorgulamanın nasıl yapıldığı hakkında bilgiler vereceğiz. Siz de SMS ile araç sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız bu yazımızdaki bilgiler size yardımcı olacaktır.

Araç Sorgulama Nedir?

İnsanlar ikinci el araba alırken kafalarındaki en basit soru işareti “geçmişte araç kaza yapmış mıdır?” sorusudur. Araç sorgulama servisiyle aracın hasar, kaza, poliçe bilgileri anında internet ya da telefondan SMS olarak bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca yeni gelen parça değişimi sorgulaması ile aracın hangi parçasında değişiklik olduğuna dair bilgileri öğrenebilirsiniz. Detaylı export raporu sayesinde de aracın kaç kez el değiştirdiği, aracın sahiplik süresi, kasko durumu bilgileri, plaka değişimin yapılıp yapılmadığına dair bilgilere ulaşabilirsiniz.

SMS İle Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç almak isteyen kişilerin “araç hasar, kaza, parça değişimi, araç detayı, mağdur bilgileri, poliçe” gibi bilgelere kolay ve güvenli bir şekilde erişebilirsiniz. Turkcell, Vodafone, Avea ya da şimdiki haliyle Türk Telekom ile anlaşmaları olan SMS projesi vasıtasıyla kişiler mesaj atarak araçların üzerine kayıtlı geçmişte varsa hasarlarını, parça değişimlerini, trafik poliçelerinin olup olmamasını, mağdur bilgilerini, detaylı araç bilgilerini ve eğer geçmişte kazaya karışmış ise kaza tespit tutanaklarının bulunup bulunmadığını öğrenebilirsiniz. Şu an kullandığınız hatta göre Vodafone, Turkcell, Türk Telekom’dan “5664”e mesaj atarak SMS ile araç sorgulama işlemini yapabilirsiniz. 5664 SMS ile araç sorgulama hizmeti ücretlidir. GSM şirketlerinin SMS ile araç sorgulama işlemine nasıl ücretlendirme yaptığına dair bilgiler aşağıda verilmiştir;

  • Hasar 4.00 TL
  • Araç Detay  4.00 TL
  • Parça Detay 4.00 TL
  • Kasko 4.00 TL
  • Trafik 4.00 TL
  • Tutanak 4.00 TL

Özellikle siz vatandaşlarımız da ikinci el araba almadan önce bilgi edinmeye özen gösterin. Aracın üzerinde kaza raporunun olup olmamasına, aracın hasarının var mı yok mu, aracın parçalarında bir değişim olup olmadığını öğrenmek için SMS ile araç sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. SMS ile araç sorgulamaya örnek olarak hasar geçmişi sorgulamanın nasıl yapıldığını aşağıda gösterdik.

Hasar Geçmişi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plakanızı yazıp; Turkcell, Vodafone, Türk Telekom hatlarından hangisini kullanıyorsanız 5664’e mesaj gönderin. Arabanın plakası bile değişmiş olsa, hasar geçmişini anında cep telefonunuza gelen mesajla görebilirsiniz.

SMS İle Araç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

  • hasan 24 Ekim 2016 00:19

    07 VKG 77 Plakalı aracın kazası varmı sorgolamasını istiyorum

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.