SSK İş Göremezlik Ödemesi Görme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SSK İş Göremezlik Ödemesi Görme

Sosyal Güvenlik Kurumu, yani SGK, daha önceleri SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı şeklinde ayrılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ na bağlı bu kuruluşların birleşmesiyle oluşmuş bir kurumdur. Sosyal güvenlik, vatandaşların sağlığını ve geleceğini güvence altına alınmasını sağlayan düzenlemeler bütünü demektir. Sosyal Güvenlik Kurumu, ülkemizde bu amaca hizmet eder. Sosyal Güvenlik Kurumu sayesinde, vatandaşlar hayatlarında her zaman bir destek bulurlar, hastalık ve kaza gibi durumlarda hastanelerden faydalanabilir ve emekli maaşı alabilirler. Bu nedenle insanların yaşam kalitesini etkileyen en önemli unsurlardan biri sosyal güvence içinde olmaktır. Yani aslında sosyal güvenlik, hem bir insan hakkı hem de bir devlet görevidir. Anayasamızın 60. maddesiyle de – “Herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir.” – bu durumu görebilmek mümkündür.

SSK ise, Sosyal Sigortalar Kurumu’ nun kısaltılmış halidir. Önceden SSK, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bir kuruluşuydu. Fakat daha sonra 16 Mayıs 2006 itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu’ na devir olmuştur. Bu yazımızda SSK iş göremezlik ödemesi görme işleminin nasıl yapılacağını anlatacağız.

SSK İş Göremezlik

İş göremezlik, iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve kadınlar için analık hallerinde çalışamama halidir. İş göremezlik, geçici veya sürekli olabilir. İş göremezlik halinde, çalışanların mağdur olmaması için SSK iş göremezlik ödemesi uygulanmaktadır. SSK iş göremezlik ödemesi yapılabilmesi için sigortalı kişilerin iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve kadınlar için analık hallerinden birinde olması ve çalıştıkları kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurulu tarafından rapor almaları gerekmektedir. Bu raporda geçen istirahat süresi ilk başta geçici olur. Bu yüzden kişinin mağduriyetinin giderilmesi için geçici iş göremezlik ödemesi bağlanır. Ancak bu süre sonunda kişinin çalışma gücü yeniden kazanılmamışsa, sigortalı birey sürekli iş göremez duruma düşer ve bu nedenle sürekli iş göremezlik geliri bağlanır. Bu ödemeyi alabilmek için öncelikle iş göremezlik raporu sorgulama işlemi yapılmalıdır. 

SSK İş Göremezlik Ödemesi

Çalıştığı kurumca yetkilendirilen bir hekimden ya da bir sağlık kuruluşundan iş göremez raporu alan sigortalı kişiler SSK iş göremezlik ödemesi alırlar. Bu ödeme, raporun geçerli olduğu süre boyunca her gün için yapılan parasal bir yardımdır. Raporun sebebine göre kişilerin aldıkları ödenek değişiklik gösterir. Örneğin, yatarak tedavi gören kişiler için günlük kazancının yarısı; ayakta gerçekleşen tedavilerde ise günlük kazancın üçte ikisi SSK iş göremezlik ödemesi olarak ödenir.

Geçici iş göremezlik süresi bittiği halde, eski çalışma gücüne kavuşamayan bireyler sürekli iş göremezlik durumuna geçerler. Sürekli iş göremezlik, ikiye ayrılır: tam ve kısmi. Tam iş göremezlik, sigortalının mesleğinde hiç çalışamaması halidir. Bu durumda, kişi SSK iş göremezlik ödemesi olarak aylık kazancının %70′ ini alır. Kısmi iş göremezlik, sigortalının mesleğinde kazanma gücünü kısmen kaybetme halidir. Bu durumda ise, sigortalıya bağlanacak gelir, tam iş göremezlik geliri gibi hesaplanarak bunun iş göremezlik derecesi oranında hesaplanır. Sigortalı birey, başka birinin sürekli bakımına muhtaç ise bağlanacak gelir % 100 oranında olur. Yazımızın devamında, SSK iş göremezlik ödemesi görme işleminin nasıl yapılabileceğini anlatacağız.

SSK İş Göremezlik Ödemesini E-devlet üzerinden Görme

SSK iş göremezlik ödemesi görme işlemi e- devlet kapısı üzerinden yapılabilir.

SSK iş göremezlik ödemesi görme işlemini, e- devlet üzerinden yapabilmek için öncelikle e- devlet sistemine girmelisiniz. e- devlet sistemine giriş yapmak için PTT şubelerinden 2 TL ücret karşılığında temin edebileceğiniz e- devlet şifrelerine ihtiyacınız olacak. Bu şifre ve TC kimlik numaranızla sisteme giriş yapın.

 

edevlet

 

 

Daha sonra arama butonundan  “4A/4B İş göremezlik Ödemesi Görme”  sayfasına gidin.

SSK İş Göremezlik Ödemesi Görme için TIKLAYINIZ !

 

E-devlet sistemine başarılı bir şekilde giriş yaptığınız takdirde yukarıdaki link yardımıyla SSK iş göremezlik ödemesi sayfasına erişim sağlayabilirsiniz. Böylelikle E-devlet sistemi üzerinden SSK iş göremezlik ödemesi işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirmiş olacaksınız.

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.