SSK Prim Borcu Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SSK Prim Borcu Sorgulama


Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hizmetlerinden en önemlisi kişilerin sosyal güvencelerini sağlamaktır. Bireyler sosyal güvencelerini sağlayabilmek için ise prim veya sigorta yatırmalılar. Bu yatırılan prim ve sigortalar sayesinde sosyal güvencesini sağlayabilen kişiler emeklilik için de adım atmış olurlar. Bu yatırılan prim ve sigortalar emeklilik için de önemlidir. Çünkü emekli olabilmek için bu yatırılması gereken prim ve sigortaların tamamlanması gereklidir. SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hizmetleridir. Bu hizmetlerden herhangi birisine bağlı olan kişiler sosyal güvencelerini sağlayabilirler. SSK’ya bağlı olan kişilerin sosyal güvencelerini sağlayabilmeleri için sigortalı bir işte çalışmaları gereklidir. Sigortalı bir işte çalışan bireylerin sigortaları çalıştıkları iş yeri tarafından karşılanmaktadır. Bu şekilde sosyal güvencelerini sağlayabilirler. SSK’ya bağlı olanların emekli olabilmesi için ise belli bir yıl sigortalı olarak çalışmaları gereklidir ve SSK primlerini tamamlamaları gereklidir. Ne kadar prim yatırması gerektiğini ise SSK prim borcu sorgulama işlemi sayesinde öğrenebilir.

BAĞ-KUR ise kendi işini yapanların bağlı olduğu kurumdur. BAĞ-KUR’a bağlı olan kişiler kendi primlerini kendileri yatırmaktadır. Bu şekilde sosyal güvencelerini sağlayabilmektedirler. SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu bireylerin mağdur olmaması için hizmet vermektedir. Sigortalı olan kişinin hastane ve kaza masraflarını karşıladığı gibi ayrıca ailesinin de masraflarını üstlenmektedir. Yani sigortalı olan bir kişi hayatını rahat bir şekilde devam ettirebilmektedir. İlaç alımında da bazı indirimler sigortalı kişilere sağlanmaktadır. Yatırılması gereken bütün primler tamamlandığında ise emekli olabilirler. Emekli olan kişiler SSK’dan emekli maaşı alarak rahat bir yaşlılık dönemi geçirebilirler. Birey vefat ettiği zaman SSK maaşı kişinin yakınlarının mağdur olmaması için kişinin yakınlarına verilir. Peki ne kadar prim yatırmanız gereklidir veya ne kadar prim borcunuz kaldı. Bu soruların cevabını bilmiyorsanız eğer SSK prim borcu sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz gereklidir. SSK prim borcu sorgulama işlemini internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden SSK prim borcu sorgulama işlemini sadece E-Devlet sisteminden gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet SSK Prim Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu birçok kişiye hizmet verdiği için birçok kişinin işlemi bulunmaktadır. Bu yüzden internet üzerinden de hizmet vermektedir. İnternet üzerinden internet uygulaması sayesinde Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerini sağlamaktadır. Öncelerden E-SGM uygulaması sayesinde bireyler işlemlerini gerçekleştiriyordu. Bu sistem hizmet vermeyi bıraktıktan sonra kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili işlemleri internet üzerinden sadece E-Devlet sisteminden gerçekleştirebiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu ve diğer birçok kurumun internet uygulaması E-Devlet sistemi altında yer aldığı için bireyler E-Devlet sistemine giriş yaparak işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. SSK prim borcu sorgulama işlemi için de E-Devlet sistemine giriş yapmanız gereklidir. SSK prim borcu sorgulama için E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra E-Hizmetler bölümüne girmelisiniz ve E-Hizmetler bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumu’nu bulmanız gereklidir. Sosyal Güvenlik Kurumunu bulduktan sonra alt hizmetlerinden 4A hizmetleri bölümü altından Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama seçeneğini seçmeniz gereklidir. Yazımızın sonunda verdiğimiz link ile birlikte SSK prim borcu sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz. Bu işlemleri yaptığınızda veya linki tıkladığınızda karşınıza bu ekran gelecektir.

2

Kimliğimi şimdi doğrula seçeneğini seçtiğinizde de E-Devlet sistemine giriş yolları karşınıza gelecektir. E-Devlet sistemine giriş yollarından en pratik olan ve en çok kullanılan E-Devlet şifresi ile giriş yoludur. Bu giriş yolunu seçtiğiniz takdirde sistem sizden T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi isteyecektir.

4a-hizmet-dökümü-edevlet21

Bu bilgileri de girdikten sonra sisteme giriş yap seçeneğini seçerek giriş yapabilirsiniz. Bu işlemlerin ardından E-Devlet şifreniz ile SSK prim borcu sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet SSK Prim Borcu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.