SSK RAPOR PARASI SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SSK RAPOR PARASI SORGULAMA

SSK rapor parası sorgulama işlemi, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan vatandaşların sağlık problemleri nedeniyle aldıkları raporların karşılığında ödenen ücretin sorgulamasını yapan bir uygulamadır. SSK rapor parası sorgulama işlemini internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. SSK rapor parası kişilerin raporlu olduğu günlerde maddi açıdan sıkıntı çekmelerini önlemek için düşünülmüş ve uygulanan bir durumdur. Bu işlem tek bir yöntem ile gerçekleştirilebilir. Bu işlem sadece E-Devlet sitesi üzerinden şifreli olarak yapılmaktadır. E-SGM sitesi kapatılmadan önce bu sayfadan da yapılmakta olan bu işlemde şifreye ihtiyaç duyulmamaktaydı. Ancak sitedeki hesaplama yanlışlıkları ve E-Devlet sitesinden birçok sorgulama işleminin doğru bir şekilde yapılıyor olmasından dolayı insanlar E-SGM sitesinden sorgulama işlemi yapmamaya başlamışlardır. Sitenin bu derece az ilgi görmesinden dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu da sitenin süresiz bir şekilde kapatılması kararını almıştır.

Böylelikle SSK rapor parası sorgulama işlemi yalnızca E-Devlet üzerinden yapılır hale gelmiştir. SSK rapor parası sorgulama işlemi hakkında yapmanız gerekenleri yazımızın devamını okuyarak öğrenebilirsiniz. Ek olarak rapor parası hesaplanırken raporlu gün sayısı baz alınmaktadır ve SGK raporlu gün sayısından iki gün kesinti yaptığı için ödenen miktar en az üç raporlu gün için geçerlidir. Ayrıca SSK Sosyal Güvenli Kurumu’nu oluşturan kurumlardan birisidir ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmaktadır. Bu kurum Genel Sağlık Sigortası’nı kapsayan tüm durumları vatandaşa sağlamaktadır. SSK’lı olan bir vatandaşın hem kendisi hemde ailesi çeşitli risklerden korunmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu hastalıktan ölüme kadar insanın başına gelebilecek her türlü kötü durumlarda hem sigortalı kişiye hem de o kişinin ailesine destek sağlayan bir kurumdur.

E-Devlet Sitesi Üzerinden SSK Rapor Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemi üzerinden SSK rapor parası sorgulama yapmak için bir E-Devlet şifreniz olması gereklidir. Eğer bir E-Devlet şifreniz yoksa şifrenizi bir PTT şubesine gidip kimliğiniz ile başvurarak 2 TL ücret ödemeniz karşılığında size özel şifrenizi bir zarf içerisinde alabilirsiniz. SSK rapor parası sorgulama işlemini gerçekleştirmek için ilk önce aşağıda vereceğimiz linke tıklayınız. Karşınıza çıkan yeni sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonu bulunmaktadır.

4a 4b işgörmezlik ödemesi

Bu butona tıklayınız. Ardından açılan yeni sayfada T.C kimlik numaranızı ve kendinize ait olan E-Devlet şifrenizi giriniz.

işgöremezlik ödeme2

Bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

işgöremezlik ödeme3

Bu adımları uygulayarak SSK rapor parası ile ilgili bilgileri de edinebilirsiniz.

E-Devlet Sitesi Üzerinden SSK Rapor Parası Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.