SSK-SGK Prim Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SSK-SGK Prim Sorgulama

Son yıllarda ülkemizde devlet tarafından sağlık sigortası sistemi kapsamında yeni geliştirmeler yapılmıştır. Bu geliştirmeler sayesinde önceden daha kısıtlı olan, kapsamı dar olan sağlık sigortası sistemi genişletilmiş, daha fazla kişiyi kapsayan bir hale gelmiştir. Geçmiş zamanlarda BAĞ-KUR, SSK ve Emekli Sandığı gibi kurumlardan emekli olabiliyordunuz. Şimdi ise bu kurumlar tek bir çatı olan Sosyal Güvenlik Kurumu adı altında toplandı. Bundan sonraki işlemlerinizi Sosyal Güvenlik Kurumu adı altında yapabilirsiniz. Prim ödemelerini yapmanız emekli olabilmek için gerekli olan şartlardandır. Eğer primlerinizi ödemezseniz emeklilik işlemleriniz devam etmeyeceği gibi üzerine borç birikecektir.

BAĞ-KUR, SSK ve Emekli Sandığı kurumlarından birisine bağlı olduğunuz çalışma süresi zarfında primlerinizi yatırarak ödeme işlemlerinizi yürütebilirsiniz. Siz ya da iş yerinizden kaynaklı SGK prim ödemeleri yapılmamış olabilir. Bu durumlarda üzerinize kayıtlı borçlar görülebilir. Bu borç bilgilerini önceden SGK internet sitesi üzerinden şifresiz bir şekilde sigorta numaranızı kullanarak öğrenebiliyordunuz. Şimdi ise yeni düzenlemelerin gelmesiyle E-Devlet kapısı üzerinden borçlarınızı öğrenerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

1 Ocak 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe koyulan Genel Sağlık Sigortası kapsamında da borçlarınızı kolaylıkla öğrenmeniz mümkündür. Temel anlamla Genel Sağlık Sigortası devlet tarafından çıkarılmış olup herhangi bir kuruma bağlı olmayıp sağlık sigortası bulunmayan kişilere yardım amaçlı çıkarılan yasadır. Kişilerin sağlık sigortalarından faydalanabilmeleri için çıkarılan zorunlu yasadır. Sigortalı kategorisinde yer alan kişileri kapsamayan bu sistemde kişilerin aylık gelir tespitleri, aylık prim ödeme yoluyla sağlık sigortasından faydalanabilmektedirler.

SSK-SGK Prim Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

SSK-SGK prim sorgulama işlemi ile üç kurum için prim borçlarınızı sorgulatabilirsiniz. SSK-SGK prim sorgulama işlemini Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmeden oturduğunuz yerden SGK resmi internet sitesinden kolay ve hızlı şekilde sorgulatabilirsiniz.

SSK-SGK prim sorgulama işlemlerinizi ve buna benzer birçok önemli ve gerekli işlemlerinizi internet üzerinden yapmak mümkündür. Daha önceleri iki resmi site yoluyla yapılıyordu. Fakat E-SGM resmi internet sitesinin kapatılması ile artık işlemlerinizi şifreli olarak güvenli bir şekilde yapabileceğiniz tek resmi site olan e-Devlet’tir. E-Devlet şifrenizi kullanarak SSK-SGK prim sorgulama işleminizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Şifresiz SSK-SGK prim sorgulama işlemi E-SGM’nin resmi internet sitesinin kapatılması nedeni ile artık kullanılmamaktadır. Eğer E-Devlet şifreniz yok ise aşağıda verdiğimiz bilgileri inceleyerek E-Devlet şifresi alabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sizlere sunmuş olduğu imkanlarla yapacağınız borç sorgulama olsun ya da başka bilgilendirmeler gibi birçok bilgiyi E-Devlet kapısı üzerinden yapmanız gerekir. Ancak E-Devlet sistemi üzerinden işlem yapabilmeniz için E-Devlet hesabınızın olması gereklidir. Eğer E-Devlet şifreniz yok ise, herhangi bir PTT şubesine giderek E-Devlet şifresini kolaylıkla alabilirsiniz. Bu işlem için kimlik bilgilerinizle birlikte 2 TL ücret ödemeniz yeterli olacaktır. Gerekenleri yaptıktan sonra size kapalı zarf içerisinde E-Devlet şifreniz verilecektir. Şifrenizi aldıktan sonra işlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

SSK-SGK Prim Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikle her kurumun kendine özgü kodlamaları yer almaktadır. Bunlar; SSK için 4A, BAĞ-KUR için 4B, Emekli Sandığı için 4C olarak kodlanmıştır. Bunlara göre bu kurumlar arasından kendi kurumunuzu seçiniz. Sonrasında SSK-SGK prim sorgulama için aşağıda size örnek olarak verdiğimiz görselde “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

Bu işlemleri yaptıktan sonra SSK-SGK prim sorgulama içib yeni açılan sayfada bizim yaptığımız 4A için geçerli SSK borçlarını öğreneceksiniz. Açılan yeni sayfada yer alan “T.C. Kimlik Numarası” ve “e-Devlet Şifresi” kısımlarını doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurunuz. Girdiğiniz bilgilerden emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

Böylelikle üzerinize kayıtlı SSK-SGK prim sorgulamanızı yapabilir, yatmayan prim borcunuz varsa bu borcu görebilirsiniz.

E-Devlet Şifresi ile SSK (4A) Prim Sorgulama İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Şifresi ile BAĞ-KUR (4B) Prim Sorgulama İşleminiz için TIKLAYINIZ!

E-Devlet Şifresi ile Emekli Sandığı (4C) Prim Sorgulama İşleminiz için TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.