TAŞIT VERGİSİ ÖDEME | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

TAŞIT VERGİSİ ÖDEME

Gelişen teknolojiyle birlikte artık her şey bir tık ötemizde. Bu yazımızda da sizlere taşıt vergisi nasıl ödenir, nerelerde ödeme yapılır bunlardan bahsedeceğiz. Bilindiği üzere tüm motorlu taşıtların bağlı oldukları müdürlüklerce tescil edilebilmesi ve yasal olarak kullanılabilmesi için tabi oldukları vergiler vardır. Bu vergilerden biri de motorlu taşıt vergisi olarak bilinen MTV’dir. Örneğin; motorlu kara taşıtları Karayolları Trafik Şube Müdürlükleri’ne, deniz taşıtlarının liman veya belediyeye tescil edilmesi ve yasal olarak kullanılabilmesi için motorlu taşıt vergisi ödemesi gerekmektedir.

Vergi denetim işlemleri artık online sistem üzerinden yapılabilmektedir. Bu işlemler Gelir İdaresi Başkanlığı kapsamında oluşturulan çevrimiçi sorgulama sisteminden görüntülenebilmekte ve ödeme işlemleri yapılabilmektedir

Taşıt Vergisi Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Taşıt vergisi ödeme işlemlerinizi vergi dairesine gitmeden her zaman internet bağlantısının olduğu her yerde kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait resmi internet sitesine erişim sağlamanız gerekmektedir. Erişim sağlamanız gerek site yazımızın sonunda bağlantı linki şeklinde size sunulmuştur.

Bağlantı linkini kullandığınız taktirde karşılaşacağınız sayfada resimde gösterildiği gibi kırmızı olarak işaretlenmiş olan “Motorlu Taşıtlar Vergi Dairesi” butonuna tıklayınız.

taşıt vergi

Hızlı erişim menüsünden seçtiğiniz ilgili sorgulama sayfasına giriş yapabilmeniz adına sizden başlıca bilgiler istenmektedir. Bu bilgileri aşağıda gösterildiği gibi özenle ve doğru şekilde doldurunuz.

vergiborc

Yukarıdaki işlemleri eksiksiz şekilde uyguladığınız zaman son olarak ekranınızda borç sorgu türü ve ödeme yapılacak vergi türünün belirlendiği anasayfa gelmektedir. Aşağıda gösterilen adımlarda  olduğu gibi sol taraftaki çerçeve ile işaretlenmiş alandan Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama ve Ödeme seçeneğini kullanınız. Ekranınıza gelen bilgileri işleyerek sorgu ve taşıt vergisi ödeme işlemlerinizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

vergiödeme

Taşıt Vergisi Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.