TC ile Yargıtay Dosya Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

TC ile Yargıtay Dosya Sorgulama

Yargıtay ülkemizde bulunan 6 büyük yargı organından biri olarak yer almaktadır. Genellikle verilen kararların ve hükümlerin son olarak incelendiği yerdir. İlk olarak Osmanlı zamanında 1837 yıllarında temelleri atılmış bir kurumdur. O günden bu güne gelişerek günümüze kadar gelmiştir.

Eğer yargıtay ile yapacağınız işlemleriniz ve dosyalarınız bulunmakta ise bunların takibini yapmanız gerekmektedir. Yazımızın geriye kalan kısmında bu işlemleri nasıl gerçekleştirebileceğinizden bahsedeceğiz. TC ile yargıtay dosya sorgulama işlemi için lütfen yazının geriye kalan kısmını büyük bir dikkatle okuyunuz.

TC ile Yargıtay Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yargıtay bir resmi kurumdur ve yargıtay dosya sorgulama işlemi de bir resmi kurum işlemidir. Bu işlemi ise 2 farklı yöntem ile gerçekleştirme imkanına sahipsiniz. Bunlardan bir tanesi alakalı resmi kuruma giderek dosya sorgulama işleminin yapılmasıdır. Diğer sorgulama işlemi ise çok daha kolay ve basit bir şekilde internet üzerinden gerçekleştirilmektedir.

İnternet günümüzün en önemli gelişmişlikleri arasında yer almaktadır. İnternetin sağlamış olduğu imkanlar sayesinde pek çok işimizi sanal ortam üzerinden hızlı, kolay ve pratik bir şekilde halledebilir hale geldik. Bu şekilde yapılabilecek işlemlerin başında bankacılık, alışveriş, fatura ödeme, sosyal medya hesaplarına ulaşma gibi seçenekler yer almaktadır. Tüm bu kolaylıklar internet sayesinde gerçekleşmektedir. Ayrıca internet üzerinden yapabileceğiniz bir diğer işlem ise resmi kurum sorgulamalarıdır. Bu tipteki sorgulama işlemleri sayesinde, internet üzerinden pek çok resmi kurum işleminizi, herhangi bir yere gitmeden gerçekleştirme imkanı yakalayabilirsiniz.

TC ile yargıtay dosya sorgulama işlemi için Yargıtay binasına gitmeniz ve kimlik bilgileriniz ile birlikte dosya sorgulama işleminizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ancak yoğun bir iş temposuna sahip olan kişiler için oldukça vakit alan bir işlemdir. Bu yüzden pek tercih edilmemektedir. Ayrıca uzunca bir süre de sıra beklemeniz gerekebilir.

Bunun yerine sizler için çok daha kolay ve basit bir yöntem önereceğiz. Bu işlem ise internet üzerinden yapılmaktadır. Sanal ortam üzerinden TC ile yargıtay dosya sorgulama işlemi için sizlere yazının geriye kalan kısmında tarif edeceğimiz işlemleri uygulamanız gerekmektedir.

İnternet üzerinden TC ile yargıtay dosya sorgulama işlemi için ilk olarak yargıtayın resmi internet sitesine ulaşmanız gerekmektedir. Bu site ise www.yargitay.gov.tr olarak girilmelidir. Siteye ulaştığınızda ilk olarak aşağıdaki görselde de gösterildiği üzere E-HİZMETLER başlığının üzerine gelmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise bu alt başlıklardan Dosya Sorgu başlığına geliniz. Yine bir alt başlık açılacaktır. Bu alt başlık üzerinde ise 4 farklı TC ile yargıtay dosya sorgulama işlemi bulunmaktadır. Bunların arasından üçüncü sırada yer alan Yerel Mahkeme Bilgileriyle Dosya Sorgu butonuna tıklamanız gerekmektedir.

urg

Daha sonrasında karşınıza yeni bir sayfa çıkacaktır.

urg2

Bu alt sayfa üzerinde sizlerden birtakım bilgilerin girilmesi istenecektir. Bu alt bilgiler arasında ilk olarak il bilginizi seçiniz. Hemen ardından mahkeme türünüzün hangi tür mahkeme içerisinde incelendiğini belirleyiniz. Daha sonra ise Mahkeme Sorgula butonuna basınız. Sonrasında seçmiş olduğunuz il bilgisine göre mahkemeler sıralanacaktır. Sizin ait olduğunuz mahkemeyi bulunuz ve seçiniz. Son olarak Mahkeme Esas No, Mahkeme Karar No ve Savcılık Esas No gibi bilgileri doldurunuz. Bu bilgileri doldurduktan sonra Sorgula butonuna basınız. Böylece internet üzerinden TC ile yargıtay dosya sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız. Sonuç olarak yargıtayın resmi internet sitesini kullanarak ve herhangi bir resmi kuruma gitmenize gerek kalmadan, TC ile yargıtay dosya sorgulama işlemi başarıyla gerçekleşmiş olacaktır. Böylece istemiş olduğunuz bilgilere ulaşabilirsiniz.

TC ile Yargıtay Dosya Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.