TC Kimlik Numarası ile SSK Gün Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

TC Kimlik Numarası ile SSK Gün Sorgulama

SSK yani Sosyal Sigortalar Kurumu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı bir kurumdu. Ancak 16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edilen 5502 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu ile birlikte Sosyal Sigortalar Kurumu, Sosyal Güvenlik Kurumuna devredilmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumlarının tek çatı altında toplanmasından sonra SSK tabiri kalkmıştır  yerine 4 a lı kavramı getirilmiştir. Peki kimdir bu 4 a’ lılar? Hizmet sözleşmesi ile bir veya birden fazla işveren için çalışan kimselerin bağlı bulundukları bu kimselerin sosyal güvenliklerini sağlamayı esas alan sisteme kayıtlı olan kimseler 4 a lı olarak tabir edilir. SSK gün sorgulama işlemi aynı zamanda 4/a hizmet dökümü sorgulaması anlamına da gelmektedir.

SSK gün sorgulama işlemi SSK’ ya tabi çalışanların, daha önce çalışmış olduğu ve şu anda çalışmakta oldukları işyerlerinde yapmış oldukları, toplam prim detaylarını, ne kadar süre çalışıldığını, toplam sigorta gününün hesaplanılmasını ve bunun gibi bir çok işlemin yapılmasını sağlar.

SSK gün sorgulamanızı farklı yollardan yapabilmeniz mümkündür. Elbette bunun en kolay ve yaygın olanı internet üzerinden sorgulama yapmaktır. İnternetin hayatımıza getirdiği sayısız kolaylıklardan biri de internet üzerinden sorgulama işlemlerimizi kolayca yapabilmemizdir. E devlet şifreniz ile ve TC Kimlik Numarası ile SSK Gün Sorgulama işleminizi yapabilmeniz mümkündür. Biz yazımızda TC  kimlik numarası ile gün sorgulamasının nasıl yapılacağını anlatacağız.

SSK’lıların Sahip Oldukları Haklar

 • Yıllık İzin

Yıllık izin hak edebilmeleri için en az bir yıldır aynı iş yerinde çalışıyor olmaları gerekmektedir. Çalışanların sahip oldukları yıllık izin süresi kurumda çalışma sürelerine göre değişmektedir.

 • 1 yıl 5 yıl arası için 14 gün
 • 5 yıl 15 yıl arası için 20 gün
 • 15 yıldan fazla olan çalışma süreleri için ise yıllık izin süresi 26 gündür.
 • 18 yaşın altında ve 50 yaşın üzerinde olan çalışanlar için ise çalışma süreleri ne olursa olsun verilen yıllık izinler 20 günden az olamaz.

Belirlenen bu sürelerin işe giriş sürecin de işveren ve işçi arasında yapılan sözleşmeler ile esnetilebilir.

 • Sağlık Hizmetleri

işten ayrılan  4/a lılar zorunlu sigortasının sona erdiği tarihten itibaren on gün boyunca genel sağlık sigortasından yararlanabilirler. Bunun dışında SSK ‘ya tabi çalışanların doğum izni, doğum parası gibi sosyal güvenceleri de mevcuttur. Bu kapsamda hamile olan bir kadının doğumdan sekiz hafta öncesi ve doğumdan sekiz hafta sonrası çalıştırılması yasaktır. Fakat çalışmak istiyorsa doktordan alacağı belge ile doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışabilir. Doğum öncesi kullanmadığı izni ise doğum sonrasına eklenir. Aynı zamanda çalışanın talep etmesi halinde bu izinler haricinde altı ay ücretsiz izin kullanabilir.

 • İşten Çıkarılma veya İşten Ayrılma Sonucu Sosyal Güvence

Ssk’ ya tabi bir çalışanın işten çıkarılması veya işten ayrılması durumunda kıdem tazminatı gibi bazı sosyal korumalara sahiptir. İşten çıkarılan kişinin kıdem tazminatından yararlanabilmesi için bazı şartlar gereklidir;

 • Aynı işverene bağlı bir iş yerinde en az bir yıl süreyle çalışmış olmak
 • İşçinin iyi niyet ve ahlak kurallarına karşı davranışta bulunmaması
 • Askerlik sebebi ile
 • Emeklilik hakkının elde edilmesi
 • Kadın işçinin evlenmesi
 • İşçinin ölmesi

Yukarıdaki verilen durumların gerçekleşmesi halinde çalışılan süreye göre kıdem tazminatı hesaplanarak işçiye ödenir. Anca çalışanın işten kendi isteğiyle ayrılması durumunda kural olarak çalışan kıdem tazminatı hakkından yararlanamamaktadır. Bu durumun bazı istisnaları vardır.

 • Çalışanın işten ayrılmasının sebebi işverenin iyi niyetli olmaması ahlak kurallarına uymaması gibi sebeplerden kaynaklanırsa,
 • İşten ayrılma sebebinin çalışanın sağlık durumundan kaynaklanması durumunda belgelendirilmesi halinde,

Bu gibi durumlarda çalışma süresinin en az bir yıl olması şartıyla işten ayrılan kişi kıdem tazminatı hakkından faydalanabilir.

TC Kimlik Numarası ile SSK Gün Sorgulama

E devlet şifrenizin bulunmaması halinde Tc kimlik numaranız ile SSK gün sorgulaması yapabilmeniz mümkündür. İşleminizi aşağıda vermiş olduğumuz link üzerinden kolayca yapabilirsiniz.

Linke tıkladığınızda e devlet sistemine yönlendirileceksiniz. Böylelikle 11 haneli T.C. kimlik numaranız ve e devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapabilir ve TC Kimlik Numarası ile SSK Gün Sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Yeni gelen düzenlemeyle birlikte SSK gün sorgulama işlemi aynı zamanda 4/a hizmet dökümü sorgulaması anlamına da gelmektedir.

T.C. Kimlik Numarası İle SSK Gün Sorgulaması İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.