Trafik Cezası Hesaplama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Trafik Cezası Hesaplama

Trafik günlük hayatımızda insanların ve araçların yer aldığı bir sistemdir. Bu sistemde uygulanan birtakım durumlar can ve mal kayıplarına sebep olmuştur ve halen olmaktadır. Bu sebeple trafik için birtakım kuralların getirilmesi bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu zorunluluk gereği trafik kuralları oluşturulmuş ve trafik içerisinde yer alan herkesin bu kurallara uyması zorunlu kılınmıştır. Trafik kurallarına uymayan kişiler ise birtakım cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalmaktadır.

Cezai yaptırımlar ise trafik kurallarına uyulmaması sonucu ortaya çıkan hasara göre derecelendirilmiştir. Can kaybı ile sonuçlanan kazalarda, hapis cezası ile karşı karşıya kalırsınız. Bu yüzden trafik kurallarına herkesin uyması gerekmektedir. Böylece bu kayıpların önüne geçmek mümkün bir hale gelir. Kırmızı ışıkta geçmek ya da park yasağı olan bir yere aracınızı park etmeniz de ceza yemenize sebep olabilir. Bu ceza ise genellikle para cezasıdır. Biz de bu yazımızda sizlere trafik cezası hesaplama ile ilgili bir takım bilgiler vereceğiz.

Trafik Cezası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Karşılaşmış olduğunuz trafik cezalarını ödemek veya borç durumunuzu öğrenmek için bağlı bulunduğunuz vergi dairesine gidebilirsiniz. Ancak yoğun bir iş temposuna sahip olan kişiler bu işlemi gerçekleştiremeyebilir. Ayrıca zaman alıcı bir işlem olduğu için size gereksiz bir zaman kaybı gibi görülebilir. Bu yüzden sizlere trafik cezası hesaplama işlemi çok daha basit bir yöntem önereceğiz.

Bu yöntem internet üzerinden trafik cezası hesaplama işlemidir. Bu işlemi gerçekleştirmek için ilk olarak vergi dairesinin resmi internet sitesine girmeniz gerekmektedir. Trafik cezası hesaplama işlemi için intvd.gib.gov.tr adresine giriniz. Bu site vergi dairesinde gerçekleştirebildiğiniz işlemlerin büyük bir kısmını kapsayan bir sitedir. Site üzerinden gerçekleştirebileceğiniz işlemler arasında e-Beyanname, motorlu taşıtlar ve işlemleri, hazır beyan sistemi işlemleri, borç bilgilendirme servisi, 6552 bilgilendirme ve ödeme işlemleri, 6111 ödeme işlemleri, cep telefonu harcı ödeme işlemleri, çeşitli sorgulamalar ve ihbar bildirimi gibi işlemler yer almaktadır.

Trafik cezası hesaplama işlemi için 3 numara ile belirtilmiş olan Motorlu Taşıtlar butonuna tıklayınız.

intvd1

Daha sonrasında karşınıza 4 farklı seçenekten oluşan bir sayfa gelecektir. Bunlar motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme, kredi kartı ile ödeme bilgisi sorgulama, motorlu taşıtlar vergisi hesaplama ve kasko değerleri işlemleri olarak ön plana çıkar.

intvd2

Bu seçenekler arasında trafik cezası hesaplama işlemini yapabilmek için ilk seçenek olan motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme seçeneğine tıklayınız. Karşınıza çıkan sayfada sizlerden birtakım bilgilerin istendiğini göreceksiniz. Bu bilgiler arasında plaka, özel plaka, TC kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ve tescil tarihi bilgisi yer almaktadır.

intvd3

İstenen bu bilgilerin yanlarında sırasıyla 1, 2, 3 ve 4 yıldız olduğunu göreceksiniz. Bu yıldızlara gelen karşılıklar ise hemen alt kısımlarında yer almaktadır. İstenen bilgilerin nasıl girilmesi gerektiğine dair birtakım önerilere, kırmızı font ile birlikte alt kısımdan ulaşabilirsiniz. Gerekli bilgileri boşluklara doldurduktan sonra, trafik cezası hesaplama işlemini gerçekleştirmek için Tamam butonuna tıklayınız. Böylece trafik cezanızı başarılı bir şekilde hesaplamış olacaksınız. Ayrıca internet üzerinden yapılan bir işlem olduğu için hızlı, kolay ve basit bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Bu işlemin ardından karşınıza çıkan sayfada trafik cezanızın tutarını görebileceksiniz. İlk 15 gün içerisinde ödenen trafik cezalarından indirim uygulanmaktadır. Borç ödeme işleminizi de internet vergi dairesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Böylece bağlı bulunduğunuz vergi dairesi binasına giderek, vakit kaybetmeniz de ihtimallerin dışında kalmış olur.

Trafik Cezası Hesaplama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.