Trafik Cezası Kredi Kartı ile Ödeme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Trafik Cezası Kredi Kartı ile Ödeme

Trafik, yayaların ve taşıtların bir arada bulunduğu bir sistemdir ve bu sistemde birtakım kazalar meydana gelmektedir. Bu kazalar sürücü ve yayalara bağlı hatalardan dolayı veya çevresel etmenlerden dolayı gerçekleşmektedir. Bu durumlara engel olabilmek için birtakım kuralların konulmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Gerçekleşen kazaların ciddiyetine göre can ve mal kayıpları meydana gelmektedir. Bu gibi durumlarda uygulanan kurallar sonucu ceza sistemi getirilmiştir. Ceza sistemi ise suçun ciddiyetine göre para cezasından hafif cezasına kadar değişiklik göstermektedir. Eğer işlenmiş olan kaza sürücü hatası ve can kaybı meydana gelmiş ise bu suçun cezası hapis olabilmektedir. Ancak birtakım bazı kurala uymama durumları, çok daha hafif cezalar gerektirmektedir. Bunlar arasında kırmızı ışıkta geçme veya hatalı park cezası gibi birtakım hafif suçlar yer almaktadır. Bu suçlarda sadece para cezası uygulanmaktadır. Eğer aracınız üzerinde kesilmiş bir ceza söz konusu ise, araç sahibinin bu cezayı ödeme yükümlülüğü bulunmaktadır. Cezanızı 15 gün gibi en kısa süre içerisinde öderseniz ceza indiriminden faydalanabilirsiniz. Trafik cezanızı ise bağlı bulunduğunuz maliye binasından gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca trafik cezası kredi kartı ile ödeme işlemini internet hizmetlerinden faydalanarak yapabilirsiniz. Trafik cezası kredi kartı ile ödeme işlemleri hakkında detaylı bir bilgiye sahip olmak istiyorsanız, lütfen yazının geriye kalan kısmını büyük bir dikkatle okuyunuz.

Trafik Cezası Kredi Kartı ile Ödeme Nasıl Yapılır?

Aracınıza kesilmiş olan trafik cezasını 2 farklı şekilde ödeme imkanına sahipsiniz. Bunlar arasında maliyenin resmi kurum binasına giderek veya internet üzerinden yapılan ödeme işlemleri yer almaktadır. Eğer size kesilmiş trafik ceza makbuzu ile maliye binasına giderseniz trafik cezanızı nakit olarak ödeyebilirsiniz. Ancak bu işlem yoğunluğa göre saatlerce beklemenize neden olabilir. Ayrıca yoğun bir iş temposu içerisinde bulunuyorsanız, bu işlemi gerçekleştirecek vakti bile bulamayabilirsiniz. Bu yüzden internet üzerinden ödeme yaparak büyük bir kolaylıkla trafik cezası kredi kartı ile ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet üzerinden yapacağınız trafik cezası ödeme işlemi kredi kartı ile gerçekleştirilmektedir. Trafik cezası kredi kartı ile ödeme işlemini yapabilmek için internet vergi dairesinin resmi sitesine gitmelisiniz. Bu anlamda ilk olarak intvd.gib.gov.tr adresine gidiniz. Site açıldığında alt kısımlara inerseniz, bir menü ile karşılaşacaksınız. Bu menü üzerinde, internet vergi dairesinin faydalarından yararlanarak gerçekleştirebileceğiniz işlemler yer almaktadır. Bu işlemler arasında ise e-Beyanname, internet vergi dairesi işlemleri, motorlu taşıtlar işlemleri, hazır beyan sistemi, borç bilgilendirme servisi, 6552 bilgilendirme ve ödeme işlemi, 6111 ödeme işlemi, cep telefonu harcı ödeme işlemi, diğer sorgulamalar ve ihbar bildirimi işlemleri yer almaktadır. Trafik cezası kredi kartı ile ödeme işlemi için ise ilk olarak Motorlu Taşıtlar başlığına tıklayınız.

mo

Karşınıza çıkan sayfada 4 farklı işlem yer almaktadır. Bunların arasından aşağıdaki görselde de yer alan, ilk sıradaki Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme başlığına tıklamanız gerekmektedir.

motor

Daha sonrasında ise bir sayfa açılacak ve bu sayfada sizlerden bir takım bilgiler istenecektir. Bu bilgiler arasında Plaka, Özel Plaka, TC Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası ve Tescil Tarihi bilgileri yer almaktadır.

trafik3

Bu bilgiler ile ilgili açıklamalar ise alt kısımda kırmızı punto ile yazılmıştır. Gerekli bilgileri belirtildiği gibi boşluklara doldurunuz ve son olarak TAMAM butonuna basınız. Böylece trafik cezası kredi kartı ile ödeme işlemini yapabileceğiniz bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu sayfa üzerinden gerekli talimatlara uyarak trafik cezası kredi kartı ile ödeme işleminizi başarı ile tamamlamış olacaksınız.

Trafik Cezası Kredi Kartı ile Ödeme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.