Trafik Cezası Nasıl Ödenir? | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Hayatımızın artık vazgeçilmezi olan trafik, bize her ne kadar rahatlık sağlasa da ihlali sonucunda ağır sonuçları olabilir. Trafik ihlallerinin sonuçlarının ağır olmaması için ihlalleri en aza indirecek denetlemeler ve yaptırımlar oluyor. Örneğin hız sınırı ihlali yapan bir araca para cezası uygulanıyor. Bu uygulamalar bizi daha kötü sonuçlara gitmekten kurtarıyor. Bu para cezaları bize tutanak halinde yollanıp, bilgilendirme yapılıyor. Yollanan tutanaktaki tebligat tarihi olarak geçen tarih önemlidir. Biz de bu yazımızda trafik cezası nasıl ödenir sorusuna cevap vereceğiz.

Trafik cezaları tutanağın tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde ödenmelidir. Eğer bir ay içinde ödenmezse cezalar için her ay %5 faiz uygulanır. Aylık faizin hesaplanmasında ay kesirleri tam ay olarak değerlendirildiği için bulunacak tutar cezanın iki katını geçmez. Tabii ki devletimiz yaptırımların yanında kolaylık ta sağlamıştır. Trafik cezalarının tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödenmesi halinde dörtte bir oranında indirim yapılır. Yani trafik cezası erken ödeme indiriminden yararlanmış oluruz. Eğer ki ceza sahibi ekonomik durum nedeniyle ödemede zorluk yaşayacak olduğu durumlarda bir ay içinde ilgili vergi dairesine müracaat etmesi durumunda vergi dairesince cezanın dört eşit taksitle ödenmesine karar verilir. Trafik cezası nasıl ödenir konusu ise burada netlik kazanmaktadır. Trafik cezası yapılandırma işlemi durumunda cezanın ilk taksiti peşin, kalan üç taksiti de bir yıl içinde ödenir. Taksitler eğer zamanında ve tam ödenmezse cezanın kalan kısmının tamamı tahsil edilir. Trafik cezası nasıl ödenir sorusuna gelelim şimdi de.

Trafik Cezası Sorgulama

Trafik cezası nasıl ödenir konusu önemli bir konudur. Trafik cezası nasıl ödenir konusunda diğer bir önemli konu da trafik cezası sorgulamadır. Trafik cezasını ödemeden önce ceza hakkında bilgilerinizi sorgulamak istiyorsanız veya bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, EGM’nin sitesine girerek trafik cezası ve otopark sorgulama başlıklı konuya tıkladığınızda bir sayfa açılır. Bunun için yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayabilirsiniz.

Trafik cezası sorgulamak için açılan sayfada bulunan isim, soyisim, TC kimlik no ve doğum yılı adlı boşlukları doldurduktan sonra alttaki doğrula butonuna tıklayınız. Daha sonra ki açılan sayfada araç plakasına ceza sorgulama, sürücü belgesine ceza sorgulama, tüzel kişiye ceza sorgulama veya otoparka çekilen araç sorgulama şeklinde açılan dört arama seçeneğinden istediğini seçip cezanız hakkında bilgi edinebilirsiniz. Eğer araç plakasına yazılan cezayı sorgulamak istiyorsanız plaka ve tescil belge seri ve no ya da sürücü belgesine veya şahsa yazılan trafik cezasını sorgulamak istiyorsanız TC no, nüfus cüzdan harf seri ve nüfus cüzdan seri no girilmelidir. Daha sonra eğer ki üzerinize ceza borcu gözüküyorsa bu bilgilerle internet üzerinden veya elimizde tutanakla birlikte gittiğiniz takdirde elden nakit olarak ödeyebilirsiniz.

Trafik Cezasını Ödeme

Trafik cezası tebligat tarihinden itibaren bir ay içinde ödenmelidir. Bu ödeme internet üzerinden veya elden ödeme yapmak istiyorsak vergi daireleri, PTT şubeleri ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla yapılabilir. Trafik cezası nasıl ödenir konusu böyledir.

Günümüzde interaktif bankacılığın aktif olarak kullanılmasından dolayı trafik cezası ödemeleri internet bankacılığı aracılığı ile kişisel banka hesaplarından kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilir. İnternetten trafik cezasını ödemek için ilk önce Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi’nin resmi sayfasına girilecektir. Daha sonra aşağıdaki seçeneklerden motorlu taşıtlar başlığına tıklanacaktır. Yeni açılan sayfada ise motorlu taşıtlar sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme butonuna basılacaktır. Sonra karşımıza çıkan ekranda aracın plakası, araç sahibinin TC kimlik no veya vergi numarası ve aracın tescil tarihi (aracın trafiğe çıktığı tarih) girilecektir. Tamam butonuna tıklandıktan sonra çıkan sayfada beyanlı trafik cezası ödeme seçeneğine tıkladıktan sonra ödeme yaparken Trafik İdari Para Cezası Tutanağı’nın yanınızda olması gereklidir. Ad, soyad, adres, TC kimlik no, vergi kimlik no, düzenleme tarihi, tebliğ tarihi, seri-sıra no, plaka, ceza tutarı ve ödenecek tutar bilgileri girildikten sonra ödemenizi başarılı bir şekilde  tamamlayabilirsiniz.

Trafik cezası ödemede eğer ceza sahibi internetten değil de elden ödeme yapmak istiyorsa, bunun için seçenekler vardır. Vergi dairelerinden ve PTT şubelerinden ödeme yapabilir. Ayrıca anlaşmalı banka olan Akbank, Halk Bank, Garanti Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi, HSBC, Finans Bank, TEB, Vakıf Bank, Ziraat Bankası, Deniz Bank, Türkiye Finans Katılım Bankası ve Aktif Bank ile de ödeme yapılma şansı vardır. Trafik cezası nasıl ödenir konusu böyledir.

Trafik Borcu Ödemenizi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.