Vergi Borcu Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Vergi Borcu Sorgulama

Vergi borcu ve trafik cezaları gibi vergi dairelerine ödenebilen tüm borçlarınızı elektronik ortamdan görüntüleyebilirsiniz. Bu işlemin adı vergi borcu sorgulamadır. Vergi borcu sorgulama işleminiz sayesinde vergi dairelerine borcunuzun olup olmadığını sorgulayabilir, ödenebilen tüm borçlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Vergi sistemi, eski dönemlerden bugünlere dek gelen devletin milleti üzerinde uyguladığı bir yükümlülüktür. Vergi ödemek vatandaşın devletine karşı en önemli ödev ve sorumluluklarındandır. Ödediğimiz vergiler tekrar bize yol, köprü, su , elektrik, okul, hastane olarak dönüyor. Her Türk vatandaşının vergi borcunu zamanında ve eksiksiz bir şekilde ödemesi gerekir. Düşük gelirli olan vatandaşlar düşük vergi öder, yüksek geliri olanlar ise yüksek vergi öder. Anayasamızda vergi ödevi altında 73. Maddeye göre “Herkes kamu giderlerini karşılamak üzere mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür. Vergi, resim ve harçlar ve benzeri mali yükümler ancak kanunla konulur.”  Vergi ödemek yükümlülüktür.

Peki biz vergi borcumuzu nasıl öğrenebiliriz. Birinci yol maaş bordrosunu alıp vergi dairesine giderek orda vergi borcumuzu sorgulayabiliriz. İkinci yol olarak internetten vergi borcu sorgulama yapabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’ nın internet vergi dairesi sistemi üzerinden Vergi borcu sorgulama gerçekleşir. Siteye girdiğinizde karşınıza Borç bilgilendirme servisi çıkar. Oradan TC kimlik numaranızı , nüfus cüzdanı seri numarasını, ailenizden bir kişinin TC kimlik numarasını, annemizin kızlık soyadının ilk ve ikinci harfini istenilen bölümlere doldurularak güvenlik kodunu doğrularız . Tamam butonuna basarak vergi borcu sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

Dilerseniz E-Devlet sistemi üzerinden E-Devlet şifreniz ile vergi borcu sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa ve E-Devlet sisteminin sunduğu hizmetlerden faydalanmak istiyorsanız size en yakın PTT şubesine giderek şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizin ücreti 2 liradır. Bir kere şifre alarak şifreyi ömür boyu kullanabilirsiniz. Dilerseniz de işleminizi kimlik bilgileriniz ile herhangi bir şifre kullanmadan yapabilirsiniz. Gelir dairesi başkanlığı başlığı altında vergi borcu sorgulama ekranı karşımıza çıkar. Kimlik doğrulama işleminin ardından vergi borcu sorgulama işlemi yaparak burcunuzu öğrenmiş olursunuz.

Vergi borcu sorgulama işlemlerini Gelir İdaresi Başkanlığı yürütmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle vatandaşların artık vergi dairesine gitmesine gerek kalmadan borçlarını öğrenmesi sağlanır. Bu sayede insanlar vergi borçlarını başkanlığın internet sitesi üzerinden öğrenebilirler. Güncel borçlarını da takip etme imkanı vardır. Hiç kimse artık borcundan habersiz olmayacaktır. Ancak maalesef birçok vatandaşın bu durumdan haberi bile yok. Devlet milleti için çalışır. Milletinin de üzerine düşen görevleri yerine getirmesi gerekir. Bu yüzden borçlarımızı takip etmeliyiz. Unuttuğumuz borçlar yıllar sonra karşımıza daha büyük rakamlarla çıkabilir. İnternet üzerinden MTV, ÖTV ve gelir vergisi gibi vergi sistemlerinde herhangi bir vergi borcunu tüm ayrıntılarıyla görebilirsiniz. Vergi bir ödevdir. Devletin vergi yetkisini kullanma sürecinde sorumluluk, görev yüklenen kişiye yapma yapmama katlanma şeklindeki yükümlülükleri ifade etmeye vergi ödevi denir. Vergi yükümlüsü vergisini ödemek zorunda.  Vergi sorumlusu vergi kesen , vergilerin tahsisini gerçekleştirmekte görev alan kişidir.

 Vergi Borcu Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Vergi borcunuzu Gelir İdaresi Başkanlığı nın internet sitesinde internet vergi dairesi sayfasında farklı şekillerde ödeyebilirsiniz. Bu bölümde karşımıza 4 seçenek çıkacaktır.

1.İnternet vergi dairesi kullanıcı kodum ile giriş yapıp sayılı kanun kapsamında başvuru yapmak veya yapılandırılmış borçlarımı kredi kartı ile ödemek istiyorum

2.Tc kimlik numaram ve diğer kimlik bilgilerim ile giriş yapıp sayılı kanun kapsamında başvuru yapmak veya yapılandırılmış borçlarımı kredi kartı ile ödemek istiyorum

3.Motorlu taşıtımın plaka ve tescil tarihi bilgileri ile giriş yapıp sayılı kanun kapsamında başvuru yapmak veya yapılandırılmış borçlarımı kredi kartı ile ödemek istiyorum

4.Tecil dosya numarası tahakkuk fiş numarası ve diğer kimlik bilgilerim ile giriş yapıp sayılı kanun kapsamında başvuru yapmak veya yapılandırılmış borçlarımı kredi kartı ile ödemek istiyorum

Bu işlemlerden yapmak istediğimiz ödemeyi seçerek vergi borcu ödemenizi yapabilirsiniz. İnternetten ödeme yapmak istemeyen vatandaşlar ise vergi dairesine giderek bizzat ödeme işlemlerini yapabilirsiniz. Site üzerinden ödeme yapmak isteyenlere bir uyarımız ödeme işlemleri 02:00-22:00 saatleri arasında yapılıyor.

Vergi borcu yalnızca para ile ödenir ancak vergi borcunun sona erdiği bazı durumlar vardır. Bunların en doğal ve doğru olanı borcun ödenmesidir.

Vergi Borcunu Sona Erdiren Özel Durumlar Nelerdir?

Zamanaşımı: Zamanaşımı süresi 5 yıldır. İki çeşit zamanaşımı vardır. Tahakkuk ve tahsil zamanaşımı

Uzlaşma: Amaç yargıya gitmeden önce tarafların arasında anlaşması.

Hataların düzeltilmesi : a. Hesap hatası b. Vergilendirme hataları

Vergi borcunun oluşturulmasında hatalar yapılabilir amaç bunları düzeltmek.

Terkin/Tecil: Vergi alacağının ortadan kalkması. Doğal afetlerde maddi zarar görmüş kişiler, yargı yolunda hakkı çıkan kişiler vs.

Takas, Ölüm , Af

Yukarıda belirlenen durumların herhangi birinin gerçekleşmesi halinde vergi borcu sona ermektedir.

Vergi Affı Nedir?

Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin 6736 sayılı kanun 19/08/2016 tarihinde resmi gazetede yayınlandı. Bu yapılandırma ile borçların yükünü hafifletmek için birçok düzenleme yapılmıştır. Biz şimdi konularımızla ilgili olan maddelere göz atalım.

 • Vergi aslına bağlı olmayan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının %50 sinin silinmesi
 • Vergi ihtilaflarının sulh yoluyla sonlandırılmasında %80 e varan indirim
 • Matrah ve vergi artırımında vergi incelemesinde muafiyet

6736  Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırması kanunu ile vergi mükellefiyeti olanların yükü hafiflemiştir.

Vergi Dilimleri

Vergi dilimleri çalışanların gelirlerinin düzeyine göre belirlenmiştir. Son yılda gelir vergisi tarifesi %15-35 arasındadır. Düşük gelirli düşük, yüksek gelirli yüksek vergi ödeyecek. Bu durum eşitlikten ziyade adaleti temsil eder ve eşitlik ile adalet arasındaki ince çizgiyi gösteren bir örnektir.

Vergi Çeşitleri Nelerdir?

Vergiler ödenme durumuna göre birbirlerinden ayrılmakta farklılık göstermektedirler. Vergi çeşitleri ise şu şekilde:

 • Gelir vergisi,
 • Katma değer vergisi,
 • Özel tüketim vergisi,
 • Motorlu taşıtlar vergisi,
 • Emlak vergisi,
 • Veraset vergisi,
 • Genel servet vergisi,
 • Damga vergisi

Vergi Numarasını Öğrenmek İçin Hangi İşlemlerin Yapılması Gerekir?

Yapacağınız birtakım işlemlerde vergi numaranızı bilmeniz gerekmektedir. Vergi numaranızı öğrenmek ise çok kolaydır. Vergi numaranızı Gelir idaresi başkanlığı sitesinden Sorgulamalar bölümüne tıklayarak öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Şifresi ile Vergi Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet şifresi ile vergi borcu sorgulama işleminiz için ilk olarak aşağıdaki bağlantı adresine tıklayınız. Açılan Gelir İdaresi Başkanlığı altında vergi borcu sorgulama başlıklı ekranda “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

edevletvergiborcu

Ardından ekranda görülen T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi butonlarını doldurunuz.

E-Devlet

 

Girdiğiniz bilgilerden emin olduktan sonra E-Devlet şifresi ile vergi borcu sorgulama işleminiz için “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

edevlet3

 

 

İşleminizi tamamlamış bulunmaktasınız. Üzerine olan vergi borçlarını görüntüleyebilirsiniz.

E-Devlet Şifresi ile Vergi Borcu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Şifresiz Vergi Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Şifresiz vergi borcu sorgulama işleminiz için yazının sonunda gördüğünüz butona tıklayınız. Açılan ekranda bazı kimlik bilgilerinizi girerek işleminizi yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak T.C. kimlik numaranızı giriniz.

vergiborcusorgulama

Ardından nüfus cüzdanı seri/no butonunu doldurunuz.

vergiborcusorgulama1

Annenizin, babanızın, çocuğunuzun veya eşinizin T.C. kimlik numarasını giriniz. Bilmiyorsanız veya butonu altında yer alan yuvarlağa tıklayınız ve annenizin kızlık soyadının ilk ve ikinci harfini giriniz.

vergiborcusorgulama2

Resimde yer alan kodu güvenlik kodu butonuna büyük harflerle yazınız.

vergiborcusorgulama3

Girdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra “TAMAM” butonuna tıklayınız.

vergiborcusorgulama4

Vergi borcu sorgulama işleminizi şifresiz olarak kimlik bilgileriniz ile tamamlamış bulunmaktasınız. Vergi borçlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Şifresiz Vergi Borcu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Plakadan Araç Vergi Borcu Sorgulama

Her araç vergi borcu ödemektedir. Bu vergileri bağlı bulunduğunuz vergi dairesine ödemelisiniz. Vergi borcunuzu öğrenmek için vergi dairesine gidebilirsiniz. Plakadan Araç Vergi Borcu Sorgulama için vergi dairesine gidebilirsiniz. Yada vergi dairesinin resmi sitesinden seçenekler arasından motorlu taşıtları işaretleyerek plakadan Araç Sorgulama yapılır.

Vergi borcunuzu internet üzerinden de sorgulayabilirsiniz. İnternet üzerinden plakadan araç vergi sorgulama işlemi için vergi dairesinin resmi sitesine girmelisiniz. Siteye girdiğinizde alt kısımlarda bir menü halinde yapılabilecek işlemler bulunmaktadır. Örneğin; e-Beyanname, internet vergi dairesi işlemleri, motorlu taşıtlara dair işlemler, hazır beyan sistemi işlemleri, borç bilgilendirme sistemi, 6552 bilgilendirme ve ödeme işlemi, 6111 ödeme işlemi, cep telefonu harcı ödeme, ihbar bildirimi ve bazı sorgulamalar bulunmaktadır. Plakadan araç vergi borcu sorgulama işlemi motorlu taşıtlara ait bir işlemdir. Bu nedenle Motorlu Taşıtlar başlığına tıklamalısınız.

mo

Sonrasında açılan sayfada 4 farklı başlık bulunmaktadır. Bu başlıklardan Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme işlemi, Kredi Kartı ile Ödeme Bilgisi Sorgulama,Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama ve Kasko Değerleri başlıklarını göreceksiniz. Bu başlıklar arasından Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme başlığına tıklayınız.

motor

Daha sonra karşınıza plakadan araç vergi borcu sorgulama ile ilgili bir sayfa açılacaktır. Bu sayfada sizden bazı bilgileriniz istenecektir. Örneğin; Plaka,Özel Plaka olup olmadığı,T.C. kimlik numarası ya da Vergi Kimlik Numarası,tescil tarihi gibi bilgileri vermeniz gerekmektedir.

trafik3

İstenen bilgileri açıklamalara göre doldurduğunuzda tamam butonuna basmalısınız. Plakadan araç vergi sorgulama işleminiz tamamlandı.

Plakadan Araç Vergi Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Ev Vergi Borcu Sorgulama

Ev vergi borcunuzu internet üzerinden kolay bir şekilde öğrenme imkanına sahipsiniz. Ev vergi borcu sorgulama işlemi de aynı şekilde Gelir İdaresi Başkanlığı’ nın sitesinden vergi dairesinden veya e devlet üzerinden yapılabilir.

Öncelikle yapmanız gereken yazımızın sonundaki linke tıklamalısınız. Ev vergi borcu sorgulama için linke tıkladığınızda aşağıdaki görseldeki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız. Bu sayfa internet vergi dairesinin resmi internet sayfasıdır. Sonrasında sizden istenen bilgileri gerekli yerlere yazmalısınız. Sizden T.C. kimlik numaranız,nüfus cüzdanı serisi ve numarası,annenizin/babanızın/eşinizin/çocuğunuzun T.C. kimlik numarasından biri, ya da annenizin kızlık soyadı bilgileriniz istenecektir. Sizden istenen bilgileri eksiksiz bir şekilde girmelisiniz. Daha sonra güvenlik kodunu girmelisiniz. Tüm bu işlemleri tamamladığınızda Tamam butonuna tıklayınız.

emlak

Ev Vergi Borcu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Vergi Borcu Ödeme

Vergi borçlarınızı ödemek için devlet dairelerinde sıra beklemenize gerek kalmadı. İnternet üzerinden vergi borcunuzu kolay bir şekilde ödeyebilirsiniz. İnternet üzerinden vergi borcu ödeme işleminiz için Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesine girmelisiniz. Fakat öncesinde vergi borcunuzu sorgulamak isterseniz E-Devlet kapısını kullanabilirsiniz. E-Devlet sistemini kullanabilmeniz için E-Devlet şifreniz olmalıdır. E-Devlet şifrenizi almak için size en yakın PTT şubesine gitmelisiniz. PTT şubesinden 2 TL karşılığında E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz.

E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklamalısınız. Açılacak olan sayfada T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi ilgili kısımlara yazmalısınız. Sisteme giriş yaparak vergi borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Vergi borcunuzu öğrendikten sonra Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesine giderek vergi borcu ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.Yine sayfa sonundaki linke tıklayarak Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesine ulaşabilirsiniz. Karşınıza aşağıdaki görseldeki gibi bir ekran çıkacaktır.

Ekrandaki boş kısımları doldurduğunuzda Tamam butonuna basmalısınız. Vergi borcu ödeme işleminiz tamamlanmıştır.

E-Devlet Vergi Borcu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Vergi Borcu Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

SMS İle Vergi Borcu Sorgulama

Vergi borcu sorgulama işlemi, vatandaşların tüm vergi dairelerindeki güncel borçlarını öğrenebilmelerini sağlamaktadır. Vergi borcunuzun tutarını öğrenmek için SMS ile vergi borcu sorgulama yöntemini kullanabilirsiniz. SMS ile vergi borcu sorgulama işlemi için yapmanız gerekenler oldukça basittir.

Cep telefonunuzun mesajlar bölümüne girerek aralarında birer boşluk bırakarak;

BORC TCKİMLİKNO NÜFUS-CÜZDANI-SERİ-SIRANO ANNE-KIZLIK-SOYADI-İLK-İKİ-KARAKTER bilgilerini yazınız. Daha sonra bu bilgileri 1189’a SMS olarak gönderiniz.

Örnek: BORC 12345678901 A123456789 az

Bu şekilde SMS ile vergi borcu sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.