Adliye Sicil Kaydı | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Adliye Sicil Kaydı

Adliye Sicil Kaydı yada daha genel kullanım şekliyle sabıka kaydı kişinin suç geçmişinin olup olmadığını gösterir. Bu belge genel olarak yurt başvurularında, okul kayıtlarında, iş başvurularında ve ehliyet başvurularında talep edilmektedir. Adliye Sicil Kayıtları Kişinin sadece kendisine verilmektedir. Bazı özel durumlarda ise belge özel yetki içeren vekalet ibrazı koşuluyla vekil tarafından alınabilir. Aynı zamanda Adliye Sicil Kaydı belgesi İngilizce, Fransızca ve Almanca olmak üzere 3 farklı dilde verilebilmektedir.

5352 sayılı Adli Sicil Kanunu’nun 5 ve 6 maddelerinde Adliye Sicil Kaydı bilgilerinin verilebileceği kişi ve kurumlar belirtilmiştir. Kanuna göre Adli sicil belgesi; kişinin kendisi, özel yetki ile belirlenmiş vekili, Kamu kurum ve kuruluşları ve Kamu kurumu niteliğinde ki meslek kuruluşlarına verilebilmektedir.

Adliye Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

Kişiler kendilerine ait olan Adliye Sicil Kaydını;

  • Cumhuriyet Başsavcılıklarından
  • Kaymakamlıklardan,
  • Yurt dışında konsolosluklardan
  • İnternet üzerinden e-devlet sistemi ile,

Alabilmektedirler.

Cumhuriyet Başsavcılıklarından Adliye Sicil Belgesi Almak için;

İlk olarak dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir. Adlî sicil kaydını ne iş için talep ettiklerini ve belgenin nereye verileceğini açıkça belirtmeleri gerekmektedir. Yetkili kişiye kişiye ait bilgilerin eksiksiz olarak belirtildiği kimlik ile ( Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport vb. ) ibrazda bulunulması zorunluluğu vardır. Dilekçenin imzalı olması ve direk elden verilmesi koşulu aranmaktadır. posta veya mail yoluyla gönderilen dilekçeler kurum tarafından ciddiye alınmamaktadır.

E Devlet Kapısından Adli Sicil Belgesi Almak için;

Adalet Bakanlığının e devlet kapısı üzerinden vermekte olduğu online hizmetlerden bir tanesi de sabıka kaydı sorgulama hizmetidir. Bu hizmeti almak için e devlet sistemine giriş yapmalısınız. E devlet sistemine girişte kullanılmakta olan en yaygın yol e devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapılmasıdır. E devlet şifrenizin bulunmaması halinde ise bu şifreyi her hangi bir PTT şubesinden kimliğiniz ile giderek şifre alabilirsiniz. E devlet kapısı üzerinden almış olduğunuz adli sicil belgesinin üzerinde güvenlik amacıyla barkod numaraları bulunmaktadır. Bu belgeyi çıktı alarak ilgili kurumlarla paylaşmanız mümkündür. Belge üzerinde bulunan T.C. kimlik numarası ve barkod sayesinde kurum yetkilisi vermiş olduğunuz belgenin doğruluğunu kontrol edebilirler. Ancak e devlet üzerinden bu belgeyi alacak kişilerin dikkat etmesi gereken şeyler vardır. Öncelikle belgeyi alırken kurum türünüzün remi veya özel seçmeniz gerekmektedir. Belgenin neden verileceği yani belgeyi almak istemenizde ki amaç nedir belirtmeniz gereklidir. ( yurt kaydı, okul kaydı, ehliyet v.b ) Çünkü sistem üzerinden belgeler bu bilgiye göre düzenleniyor. Sitemiz üzerinden e devlet Adliye Sicil Kaydı işleminizi yapmak isterseniz yazımızın bitiminde vermiş olduğumuz linki kullanabilirsiniz. Yazımızın bu bölümünde görsel anlatım ile e devlet Adliye Sicil Kaydı işleminizi nasıl yapacağınızı anlatacağız.

1.ADIM

777

2.ADIM

123456

 

Ok ile gösterilen kırmızı daire içerisindeki kısıma T.C kimlik numaranızı ve e devlet şifrenizi yazınız. Yukarıda belirtilmiş olan adımları yerine getirmeniz ve sisteme giriş yapmanız halinde Adliye Sicil Kaydınızı sorgulamanız mümkündür.

E Devlet Adli Sicil Kaydı Belgenizi Görüntülemek İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.