Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Ehliyet Sınav Sonuçları Sorgulama

Türkiye’de ve birçok ülke de kişilerin araç kullanabilmeleri için resmi olarak alınan bir belge olmalıdır. Bu belgeye ehliyet diyoruz. Araç kullanmak isteyen kişiler öncelikle ehliyet sahibi olmalıdırlar. Bunun içinde ehliyet sınavına girmeleri gerekir. Girdikleri yazılı sınav sonuçlarını öğrenmek için ise ehliyet sınav sonuçları sorgulama işlemi yapılmaktadır. Bu sınavı başarılı geçmiş olan adaylar direksiyon sınavı aşamasına geçerler.

Ehliyet alabilmek için ülkemiz de adaylar öncelikle yazılı sınava girerler. Adaylar ilk yardım, sağlık ve motor ile ilgili sorulardan 70 puan ve üzerinde not almalıdırlar. 70 puan ve üzerinde not alan adaylar 2. aşamaya geçmeye hak kazanırlar. Yazılı sınavı geçen adaylar bu adımdan sonra uygulamalı olan sınava girer. Bu sınavdan da başarıyla geçen adaylar ehliyet alabilirler. Bu adımda sizlere ilk adımı geçip geçemediğinize yardımcı olacak olan ehliyet sınav sonucu sorgulama işleminizi nasıl yapacağınızı anlatacağız. Ehliyet sınav sonucu sorgulama işlemi sayesinde ehliyet sınav sonucunuzun ne zaman açıklanacağını, ehliyet sınav sonuçlarınızı nereden öğrenebileceğinizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Ehliyet Sınav Soruları

Adaylar öncelikle teori sınava girerler. Bu sınavda adaylara toplamda 50 soru yöneltilir. Bunlar ilk yardım 13 soru trafik ve çevre dersi 27 araç tekniği dersi 10 soru olarak sınıflandırılır. Sınav süresi olarak 60 dakika verilir. 2016 da sınav soruları şu şekilde düzenlenmiştir. 12 ilk yardım, 23 trafik, 9 motor, 6 trafik adabı olarak gruplandırılmıştır. Adayın sınavının geçersiz sayılması durumları şu şekildedir. Başvuru yapılırken belirtilen şartları taşımamasına rağmen sınava girmesi, cevap kağıdı ve soru kitapçığının güvenlik torbasından çıkmaması durumunda aynı şekilde bu kağıtların zarar görmeleri halinde, görevlilerde bulunan belgelerle sınav giriş belgesindeki fotoğrafın uymaması halinde, herhangi bir şekilde kopya çekti ise salondaki görevliler bunu fark etti ise, T.C kimliği ve sınav giriş belgesi yok ise, aday yerine başka birisi sınava girmiş ise, bilgisayar özelliği taşıyan herhangi bir cihaz bulundurdu ise. Bu ve buna benzer olaylar gerçekleşti ise sınav iptal olur ve geçersiz sayılır. Sınav değerlendirmesi 100 üzerinden yapılır 70 ve daha fazlasını alan adaylar sınavı başarı ile bitirmiş sayılır. Merkezi sistem sınavında her soru puan olarak eşit ağırlığa sahiptir.

Ehliyet Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ehliyet alabilmek için adayların bir takım belgeleri bulundurmaları gerekmektedir. Eğer ki ilk defa ehliyet alınacaksa aşağıda ki belgeler gereklidir.

 • İlk olarak tabi ki sürücü belgesi dosyasının bulunması gerekmektedir (şöförler odasından) genellikle kurs veriyor bu dosyayı size.
 • İkinci olarak nüfus cüzdanı yoksa pasaport veya avukat kimliği de geçerlidir.
 • Üçüncü istenilen belge ise sağlık raporudur. Sağlık raporunun resmi yada özel kuruluştan alınması gerekir.
 • Sürücü belgesi harcı, değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet bedelinin vergi dairelerine ya da anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz.
 • İki adet fotoğraf (5*6 ebatında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik vesıkalık).
 • Son olarak kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.

Tabi ki bu belgeler ile birlikte ehliyet işlemlerini gerçekleştirebilmek için Emniyet Genel Müdürlüğünden randevu almanız gerekir. Peki ehliyeti olup da yenileyecek olanlar için hangi belgeler gerekli. Bunun için eski sürücü belgeniz, nüfus cüzdanı, pasaport yada avukat kimliği, sürücü sağlık raporu, belirtilmiş olan 15 tl (13TL kağıt bedeli, 2 tl vakıf payı) vergi dairesine ya da anlaşmalı bankalara yatırıldığını gösterir belge, 2 adet fotoğraf yeni ehliyet alan kişilerdeki gibi olacak ve de kan grubu kartı.

Ehliyet Fiyatları

Ehliyet fiyatları her yıl başında değişiklik göstermekte en güncel fiyatlar yani 2016 da verilen fiyatlar şu şekilde verilmiştir. A1 sürücü belgesi 658 ile 800 arası A2 sürücü belgesi 728 ile 940 arası A sürücü belgesi 868 ile 1150 arası B1 sürücü belgesi de A sürücü belgesi ile eş değer şekilde 868 ile 1150 arasında. B normal ve B otomatik 1038 ile1300 arası B engelli de B normal ve otomatik ile aynı değerde 1038 ile 1300 arası F sürücü belgesi ise 938 ile 1100 arası G sürücü belgesi 476 ile 600 arasında bunşar haricinde 100 ceza puanına ulaşmış olan sürücünün alacağı eğitimin bedeli 280 ile 500 arasındadır. Yapılan yeni güncellemeye göre verilen son fiyatlar bu şekildedir.

Ehliyetlerde Gruplandırma Nasıldır?

Ehliyet belgelerinde bir takım sınıflandırmalar mevcuttur. Bu sınıflandırmaların nasıl olduğunu ve hangi ehliyet grubunun ne tür araçlar kullanabileceğini aşağıdan bulabilirsiniz.

 • A1 Sınıfı Sürücü Belgesi ( Motorlu bisiklet  kullanacaklar için),
 • A2 Sınıfı Sürücü Belgesi ( Motosiklet kullanacaklar için),
 • B Sınıfı Sürücü Belgesi (Otomobil, minibüs veya kamyonet kullanacaklar için),
 • C Sınıfı Sürücü Belgesi (Kamyon kullanacaklar için
 • D Sınıfı Sürücü Belgesi (Çekici kullanacaklar için)
 • E Sınıfı Sürücü Belgesi (Otobüs kullanacaklar için),
 • F Sınıfı Sürücü Belgesi (Lastik tekerlekli traktör kullanacaklar için
 • G Sınıfı Sürücü Belgesi (İş makinesi türünden motorlu araçları kullanacaklar için),
 • H Sınıfı Sürücü Belgesi (Hasta ve sakatların kullanabileceği şekilde özel tertibatlı olarak, imal, tadil veya teçhiz edilmiş motosiklet veya otomobil türünden araçları kullanacaklar için),
 • K Sınıfı Sürücü Belgesi  (Sürücü adaylarının alacağı sürücü belgesi sınıfına uyan araçları sürmeyi öğrenmeleri için)

Ehliyet Yaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ehliyet yaşı hesaplama işlemi için doğum tarihinizi bilmeniz yeterli olacaktır. A2 sınıfı ehliyet alıp alamayacağınızı, B sınıfı ehliyet alıp alamayacağınızı, C sınıfı ehliyet alıp alamayacağınızı bu yolla hesaplamanız mümkün. A2 ehliyet alabilmek için 2016 yılına göre 1999 doğumlu kişiler uygundur ilerleyen yıllara göre hesap yapabilirsiniz. B ehliyet alabilmek için adayın en az 18 yaşından gün almış olmalıdır. Kişi eğer 18 yaşından gün almış ise B ehliyetini alabilir. C sınıfı ehliyet alabilmesi için adayın öncelikle B sınıfı ehliyete sahip olması gerekir. C sınıfı ehliyet tır ve çekici için geçerlidir. Bu ehliyeti alabilmeleri için adayların 21 yaşında gün almış olmaları gerekir. Bu şekilde sizler de ehliyet yaşı hesaplaması yapabilirsiniz. Kullanacağınız aracın cinside bu konuda önem arz eder.

Ehliyet Sorgulama

Ehliyet sorgulama yapabilmek için sürücü belge numaranızı ve ehliyetinizi aldığınız yeri bilmeniz gerekiyor. Günümüz de vatandaşlar birçok işlemini ev ortamında yalnızca bir kaç dakikalarını ayırarak yapabilmektedir. Bu işlemi de diğer bir çok hizmet gibi e-devlet üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Ancak bunun için e-devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Bu şifreye PTT şubelerinden 2 tl karşılığında sahip olabilirsiniz. Bu şifreye sahip olduktan sonra istediğiniz işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Ehliyet Sınav Sonucu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Ehliyet sınav sonucu sorgulama işlemi sayesinde sınav sonucunuzu öğrenebildiğiniz gibi ikinci aşamaya geçip geçmediğinizi de öğrenebilirsiniz. Ehliyet sınav sonucunu sorgulama işlemi günümüzde kolaylıkla yapılabilmektedir. Peki ehliyet sınavı sonuçları sorgulama işlemini nasıl yaparsınız? Ehliyet almak isteyen kişilerin sınava girmeleri gerektiği gibi bu sınavların 4 kez hakkı vardır. 4 yazılı sınav 4 kez de uygulama sınavı. Eğer sınava girilmemiş ise o sınav hakkı yanar ve 3 hakkı kalır adayın. Eğer ki adayların o gün içerisinde alınmış yatakta tedavi edildiğine dair bir raporu var ise bir hak daha sunulur. Ehliyet sınav sonucu sorgulama işlemi Milli Eğitim Bakanlığı resmi sitesinden yapılmaktadır. Yazımızın devamında sizlere ehliyet sınav sonucu sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı resimlerle anlatacağız. Sizlerle paylaşacağımız adımları takip ederek ehliyet sınav sonucu sorgulama işleminizi başarıyla tamamlayabilirsiniz.

Ehliyet Sınav Sonucu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

 • Ehliyet sınav sonucu sorgulama işlemi için ilk olarak yazımızın sonunda sizlerle paylaşacağımız bağlantı adresine tıklamalısınız.
 • Karşınıza gelen sayfa da bulunan listeden sizin girmiş olduğunuz tarihe uygun olan seçeneği seçmelisiniz. Ayrıca bu listeden istediğiniz tarihin sınav sorularına ulaşabilirsiniz. Sadece istediğiniz tarihin sınav sorularını içeren seçeneğe tıklamanız yeterli olacaktır.

6

 

 • Ehliyet sınav sonucu sorgulama işleminiz için tıkladığınız seçenekten sonra karşınıza bir ekran gelecektir. Bu ekranda bulunan kutucuklardan ilkine T.C. kimlik numaranızı yazmalısınız. İkinci kutucuğa ise sizlere verilen güvenlik kodunu yazmalısınız.

6

 

 • Bütün bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde yazdıktan sonra ise “Tamam” butonuna basmalısınız.

6

 

 • Bütün bu adımları tamamladıktan sonra ise Ehliyet sınav sonucu sorgulama işleminizi başarıyla tamamlamış bulunmaktasınız.

Ehliyet Sınav Sonucu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Ehliyet Sınav Sorularını İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

Ehliyet Ceza Sorgulama

Sürücü belgesi olan kişiler kara yollarında seyir halinde iken yaptıkları hatalardan dolayı trafik cezası alırlar. Bu cezalarda ehliyet sicil hanelerine yazılır ve belirli bir baraja ulaşılınca kişinin ehliyeti geçici olarak yada sürekli olarak geçersiz sayılır. Bundan dolayı da cezası olan kişilerin ceza puan sorgulaması yapmaları gerekir. Ceza sorgulama işlemi hizmet veren resmi kurumların resmi internet sitelerinde kolaylıkla yapılabilir. Ancak genelde bu sitelerde e-devlet şifresine gerek duyulacağı için genellikle e-devlet üzerinden işlemlerini yapmış olursunuz.

Ehliyet Cezanız Olup Olmadığını, Cezanızın Tutarının Ne Kadar Olduğunu Görüntülemek İçinTIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 48 YORUM
 1. ümit ozan AKPINAR dedi ki:

  Sonuçlar ne zaman açıklanır ..

 2. yeşim dedi ki:

  sınav sonuclarını öğrenmek icin yaptık

 3. Taygun DEMİRHAN dedi ki:

  Sınav Sonucum

 4. arzu kabakaya dedi ki:

  Ne zaman sonuçlar aciklanicak bilgi verir misiniz ehliyet sinav sonuçları

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Yazımızda belirtilen adrese girerek sınav sonucunu sorgulayabilirsiniz.

  2. müşerrref toraman dedi ki:

   öglenden sonra açıklanacak arkadaşlar

 5. yasemin dedi ki:

  Sınav sonucu

 6. Serhat bilen dedi ki:

  Sinavi merakla bekliyoruz

 7. Merve dedi ki:

  31 mart salı günü açıklanacak

  1. medet ekin dedi ki:

   merve:)))))

  2. Mesut dedi ki:

   Cok komiksin

 8. seda dedi ki:

  Sınav sonuçları ne zaman açıklanacak yardimci olurmusunuz lütfen…

 9. abdullah konukcu dedi ki:

  Arkadaslar ehliyet sinav sonuclariniz en gec 10 gun icerisinde açıklanir.ama 27 28 mart içerisinde aciklanabilir diye düşünüyorum bu sinav 22 mart 2015 in sınavıdir cumartesi gunu aciklanicaktir insallah.

 10. hakan daştan dedi ki:

  hayat paylaştıkca guzel

 11. Apocan dedi ki:

  sanırım ayın 30’un da açıklanır. Bende sabırsızlıkla bekliyorum.

 12. furkan dedi ki:

  Sonuç

 13. tuba dedi ki:

  ehliyet sınav sonucumu öğrenmek istiyorum

 14. uğur dedi ki:

  sınav sonuçları ne zaman açıklanacak 22 mart pazar günü sınava grdim bilginiz varmı acaba

 15. levent dedi ki:

  sonuc bilgileri

 16. ramazan vurgun dedi ki:

  benim sonucum ne zaman çikacak sabirla beklıyorum

 17. özbey dedi ki:

  sınavımın sonucu

 18. recep bakır dedi ki:

  BekLedikce sabırsızlandm acklayın artık

 19. Birisi dedi ki:

  bu ne oldu niye açıklanmıyor 31 mart dediler 1 nisan oldu yoksa bize 1 nisan şakasımı yapacaksınız

 20. Selman dedi ki:

  Nasıl bi Sistemle Çalışıyorlar ya Niye Boyle Geç Suruyor

 21. talip dedi ki:

  bugün acıklanırmı bu ehliyet sonuçları agaç olduk

 22. mustafa çopur dedi ki:

  ehliyet sınav sonuçlarını öğrenmek istiyorum

 23. ferit bahcıvan dedi ki:

  ben sınavı gectim

 24. Mehmet dedi ki:

  27 Haziran ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak bilgisi olan var mı?

 25. emre dedi ki:

  Ehliyet sınavini ògren mek istryorum

 26. emre dedi ki:

  Ehliyet sınav sonucunu öğrenmek istiyoru

 27. ..... dedi ki:

  sonuçlar açıklandı arkadaşlar

 28. mutlu dedi ki:

  sonuçar MEB sayfasında açıklandı

 29. begüm dedi ki:

  sonuçlar MEB sayfasında açıklandı arkadaşlar

 30. begüm dedi ki:

  sonuçlar MEB sayfasında açıklandı arkadaşlar oradan ulaşabilirsiniz

 31. müşerrref toraman dedi ki:

  saat 1 / 2 arası acıklanacak

 32. Sercan dedi ki:

  Çok Şükür Geçtik.

 33. Amed dedi ki:

  L kitapçığı cevap anahtarı varmı acaba sizde..

 34. muhammed dedi ki:

  kalmışız yaa 64 nedir bee

 35. Mehmet Emin KUŞ dedi ki:

  88 geçtim beee

 36. Ahmet dedi ki:

  Deryam sürücü kursu İzmir’deki arkadaslara selamlar 🙂 sonuclarıda artık beklıyoruz 🙂

 37. Mustafa dedi ki:

  Çok şükür be 80 🙂

  1. hakan dedi ki:

   abe nasıl girdin banada yardımcı olurmusun

 38. Cumaali dedi ki:

  Ben 68 le kaldım 🙁

 39. Furkan dedi ki:

  Sınavdan sonra En geç 15-20 gün içerisinde açıklanır arkadaşlar

 40. Burak dedi ki:

  Neden hala aciklanmadi ?

 41. Sefa sarıca dedi ki:

  Sanırım 4 yada 5 gibi açıklanır

 42. ahmet dedi ki:

  12.12.2015 sınav sonucları ne zaman acıklanıcak???