ADRES SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

ADRES SORGULAMA

Adres sorgulama hizmetini internet ortamı ile iki farklı şekilde yapabilirsiniz. Dilerseniz E-Devlet hizmetini kullanarak, NVİ’de kayıtlı olan adres bilgilerinizi ve NVİ Adres Numaranızı görüntüleyebilirsiniz. NVİ yani Nüfus Vatandaşlık hizmetlerine kayıtlı olan işlemlerinizi E-Devlet hizmetini kullanarak bulabilirsiniz. Dilerseniz de adres sorgulama işleminiz de yerleşim yeri sorgulama hizmetini kullanarak şifresiz bir şekilde T.C. kimlik numaranız ile sorgulama yapabilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Adres Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemi üzerinden adres sorgulama işleminiz için E-Devlet kimlik doğrulama sistemini kullanıyor olmanız gerekmektedir. Kimlik doğrulama sistemi içerisinde E-Devlet şifresi ve mobil imza seçenekleri vardır. E-Devlet şifresi PTT tarafından sizin kimlik bilgilerinize karşılık olarak verilen bir şifredir. Şifrenin ücreti 2 liradır. Mobil imza seçeneği ile de adres sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Mobil imza Avea ve Turkcell operatörleri ile uyumludur. Telefon numaranızın üzerinde E-Devlet hizmetinde mobil imzanızı alabilirsiniz.

E-Devlet sistemi üzerinden E-Devlet şifreniz ile adres sorgulama işleminiz için aşağıda yer alan bağlantı adresine tıklayınız. Açılan sekmede “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

3

Önünüze gelen ekranda oklarla gösterilen butonları doldurunuz. Yani T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz. Girdiğiniz bilgilere emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

e-devlet

E-Devlet sistemi üzerinden E-Devlet şifreniz ile adres sorgulama işleminizi tamamlamış bulunmaktasınız. NVİ’ye kayıtlı olan adreslerini görüntüleyebilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Adres Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Şifresiz Adres Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Şifresiz bir şekilde adres sorgulama işleminiz için yazının sonunda yer alan bağlantı adresine tıklayınız.

“Yerleşim Yeri Sorgula” başlıklı adres sorgulama işleminiz için resimde ok ile gösterilen butonu giriniz. Yani T.C. kimlik numaranızı giriniz.

adressorgulama

Görsel doğrulama butonuna resimde gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz.

adressorgulama1

Girdiğiniz bilgilerden emin olduktan sonra “Sonraki” butonuna tıklayınız.

adressorgulama2

Önünüze gelen sekmede bulunduğunuz adres herhangi bir il veya ilçe merkezinde ise İl/İlçe Merkezi, herhangi bir beldede ise Belediye Adresi veya herhangi bir köyde ise Köy Adresi seçeneklerinden birini işaretleyiniz. Ardından ili, ilçeyi, mahalleyi ve caddeyi giriniz.

 

adressorgulama3

Girdiğiniz bilgilerden emin olduktan sonra “Son” butonuna tıklayınız.

adressorgulama4

Şifresiz bir şekilde adres sorgulama işleminizi tamamlamış bulunmaktasınız.

Şifresiz Adres Sorgulama İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

Adres No Sorgulama

Adres numaranızı bilmiyorsanız adres no sorgulama işlemi sayesinde öğrenebilirsiniz. Adres no sorgulama işleminizi internet üzerinden yapmanız mümkündür. İnternet üzerinden adres no sorgulama için iki işlem bulunmaktadır. İnternet üzerinden şifresiz bir şekilde yerleşim yeri sorgulama işlemi aracılığı ile adres no sorgulayabilirsiniz. Yerleşim yeri sorgulama işlemi için T.C. kimlik numaranızı girmeniz gerekmektedir. Ayrıca adres no sorgulama işleminizi E-Devlet sistemi üzerinden de yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden yapacağınız tüm işlemler için E-Devlet şifresi gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi alarak birçok sorgulama ve bilgi alma işleminizi E-Devlet kapısı üzerinden yapabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi almak için size en yakın PTT şubesini ziyaret etmelisiniz. PTT şubesinden 2 TL karşılığında alacağınız şifre ile sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Eğer şifresiz olarak adres no sorgulama işlemi yapmak isterseniz ilk olarak Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü resmi internet sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmak için de yazımızın sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamalısınız. İnternet sitesine giriş yaptıktan sonra sağ tarafta yer alan yerleşim yeri doğrulama kısmına girmelisiniz.Bu bölüme girdikten sonra bu sayfa aracılığı ile adres kayıt sistemi içerisinde kaydınızın olup olmadığını veya adresinizin doğru olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Sorgulama işleminiz için ilk olarak T.C. kimlik numaranızı sisteme girmelisiniz. Daha sonrasında ise güvenlik kodunu ilgili kısma yazmalısınız. Görsel doğrulama işlemini de tamamladıktan sonra alt bölümde yer alan sonraki linkine tıklayınız. Bu sayfada adres bilgilerinizi girmeniz istenmektedir. İl,ilçe,mahalle,cadde/sokak/bulvar/meydan-bina-hane gibi bilgileri girmeniz gerekmektedir.

adressorgulama31

Tüm bilgileri girdiğinizde haritada adresinizi göreceksiniz.Son işlem olarak son butonuna tıkladığınızda adres no sorgulama işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Adres No Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Adres no sorgulama işleminiz için E-Devlet sistemini de kullanabilirsiniz. E-Devlet sistemi ile herhangi bir işlem yapabilmeniz için E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifrenizi almak için size en yakın PTT şubesini ziyaret edebilirsiniz. 2 TL karşılığında alacağınız E-Devlet şifreniz ile birlikte E-Devlet üzerinden istediğiniz sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. E-Devlet aracılığı ile adres no sorgulama işleminiz için öncelikle sayfanın sonunda verdiğimiz bağlantı adresine tıklamalısınız. Açılan sayfada T.C kimlik numaranız ile birlikte E-Devlet şifrenizi girmeniz gerekmektedir. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra E-Hizmetler bölümüne girmelisiniz. E-Hizmetler bölümünden Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü hizmetini bulup alt hizmetlerinden NVİ yani Nüfus Vatandaşlık İşlemleri adres bilgilerim seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. T.C. kimlik numaranıza bağlı adres bilginizi öğrenmiş olacaksınız.

E-Devlet İle Adres No Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Dask Adres Sorgulama

Doğal Afet Sigortalar Kurumu (DASK) zorunlu deprem sigortalarında adres kodunu kullanmaya başladı. Bu uygulama ile hatalı adres bildirimleri ile oluşan sorunların önüne geçilmeye çalışılmıştır. Ayrıca DASK kapsamı dışında olan binalar için yanlışlıkla poliçe üretilmesi ve aynı konut için daha fazla prim ödenmesinin önüne geçilmiş olur. Sigortalı konutların takibi kolaylaşır ve sigorta hizmeti daha hızlı ve kolay bir biçimde olur. Adres kodlarını öğrenmek istiyorsanız muhtarlık,belediye ve nüfus müdürlükleri aracılığı ile ve DASK’ın internet sitesini ziyaret ederek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Dask adres sorgulama işleminiz için resmi internet sitesine girdiğinizde karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır.

5 adımda DASK adres kodu öğrenme

Kırmızı buton içerisinde gördüğünüz adres kodunuzu öğrenin kısmına tıklayınız.Bu şekilde DASK adres sorgulama yönlendirileceksiniz. Sonrasında karşınıza aşağıdaki görseldeki gibi bir sayfa açılacaktır.

Adres kodunu öğren seçeneğine tıkladıktan sonra il,ilçe,bucak/köy,mahalle seçeneklerini doldurduktan sonra üçüncü adıma geçebilirsiniz.

Üçüncü adımda,ikinci adımda seçtiğiniz adres bilgilerinin ayrıntıları hakkında bilgi vermeniz istenmektedir.

Dördüncü adıma geçtiğinizde bina numaranız istenir. Sonraki butonuna tıklayarak son adıma geçebilirsiniz.

Dask adres sorgulama işleminizin en son adımı olan 5.adım ile iç kapı numaranızı seçersiniz. Böylelikle Dask adres sorgulama işleminiz tamamlanmış olur. Adres kodunuzu alarak zorunlu deprem sigortanızı yaptırabilirsiniz.

Dask Adres Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.