Araba / Araç Vergi Borcu Ödeme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Araba / Araç Vergi Borcu Ödeme

Her motorlu taşıtın bir vergisi vardır. Motorlu bir taşıt ile trafiğe çıkmak istiyorsanız eğer vergisini ödemeniz gereklidir. Araba, motosiklet, minibüs, otobüs, çekici ve diğer motorlu taşıtların hepsinin vergisi farklıdır. Sahip olduğunuz araç türüne göre vergi ödemeniz gereklidir. Ödemeniz gerektiği vergi miktarını motorlu taşıtlar vergi hesaplama işlemi sayesinde öğrenebilirsiniz. Eğer bir araba sahibiyseniz araba vergi borcu sorgulama işlemi ile vergi borcunuzu öğrenebilirsiniz. Ödemek işlemi içinde araba / araç vergi borcu ödeme işlemini gerçekleştirmelisiniz. Araba vergi borcu sorgulama ve araba / araç vergi borcu ödeme işlemini vergi dairelerinden gerçekleştirebilirsiniz. Vergi dairelerinden araba / araç vergi borcu ödeme işlemini gerçekleştirdiğiniz gibi internet üzerinden de araba / araç vergi borcu ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Araba Vergi Borcu Nasıl Hesaplanır?

Eğer bir arabanız var ise ve arabanız ile trafiğe çıkmak istiyorsanız araba verginizi ödemeniz gereklidir. Her şeyin vergisi olduğu gibi kullandığınız arabalarında vergisi vardır. Araba vergileri arabanın özelliklerine göre belirlenir. Araba vergileri hesaplanırken ilk bakılan özellik arabanın yaşıdır. Arabanızın yaşına göre bir vergi borcu oluşur. Vergi borcu hesaplanırken diğer dikkat edilen husus ise aracınızın motor silindir hacmidir. Araç türü de vergi hesaplama da dikkat edilen bir husustur. Yani araç vergi hesaplama işleminde dikkat edilmesi gereken 3 konu vardır. Aracın türü, aracın yaşı ve motorun silindir hacmidir. Bu 3 duruma göre araç vergi borcu hesaplanır. Vergi ödemesi motorlu aracın trafik sicil kaydı başladığında başlar. Yani sicil kaydı başladığında vergi ödemeniz gereklidir. Bir yılda iki kez ödenen araba vergisinin ilk aylık dönem ve ikinci 6 aylık dönem olmak üzere 2 dönem ödenir. İlk aylık aylık dönemin vergisi ocak ayında ödenir. İkinci altı aylık dönemin vergisi ise temmuz ayında ödenir.

Araba vergi borcu hesaplama işlemini internet üzerinden yapabilirsiniz. İnternet üzerinden araba vergi borcu hesaplama işlemini Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden tüm vergi işlemleri gerçekleştirilir. Araba vergi borcu sorgulama ve ödeme işlemleri de Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden gerçekleştirilir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden araba vergi borcu sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için motorlu taşıt işlemleri sistemine girmeniz gereklidir. Bu bölüme girebilmek için ana sayfada yer alan e-işlemler bölümünden borç sorgulama ve ödeme bölümünü seçmeniz gereklidir. Bu bölümde açılan seçeneklerden MTV borcu sorgulama ve ödeme seçeneğini seçmelisiniz. Karşınıza T.C. kimlik numarası ile giriş bölümü gelecektir. T.C. kimlik numarası ile giriş bölümüne T.C. kimlik numaranızı, doğum tarihinizi gün, ay ve yıl olarak girmelisiniz. Anne kızlık soyadının 1. ve 2. harfini de girdikten sonra bir yakınınızın anne, baba, eş veya çocuk olabilir T.C. kimlik numarasını girmeniz gereklidir. Güvenlik kodunu da girdikten sonra sisteme giriş yapabilirsiniz.

13

Bu bilgileri girdikten sonra motorlu taşıt işlemleri sayfasına ulaşabilirsiniz. Motorlu taşıt işlemleri sayfasından motorlu taşıtlar vergisi hesaplama seçeneğini seçmelisiniz. Araba vergi borcu sorgulama için araç türü olarak otomobili seçmeniz gereklidir. Aracın yaşı ve motorun silindir hacmini de girdikten sonra yıllık ödemeniz gereken tutarı hesaplayabilirsiniz.

14

Araba / Araç Vergi Borcu Ödeme Nasıl Yapılır?

Araba / araç vergi borcu ödeme işlemini de Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. Motorlu taşıt işlemleri sayfasından motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme seçeneğini seçmeniz gereklidir. Araba / araç vergi borcu ödeme için plaka, özel plaka, T.C. kimlik numarası veya vergi kimlik numarasını girdikten sonra tescil tarihini gün, ay ve yıl olarak sisteme girmeniz gereklidir. Eğer bir borç çıkarsa çıkan borcu anlaşmalı bankaların kredi kartları aracılığı ile ödeyebilirsiniz.

Araba / Araç Vergi Borcu Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.