Araba Bandrol Ödeme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Araba Bandrol Ödeme


Ülkemizde neredeyse her şeyin bir vergisi vardır. Bu vergilerden bir tanesi de kullandığımız araçların vergisidir. Eğer bir araca sahipseniz her yıl aracın vergisini ödemeniz gereklidir. Aracın vergisini ödediğiniz sürece aracınız ile trafiğe çıkabilirsiniz. Motorlu taşıtlar vergisi olarak adlandırılan araba bandrolleri her araba sahibi tarafından ödenmesi gereken bir ücrettir. Araba bandrol ödeme işlemini her araç sahibinin gerçekleştirmesi gereklidir. Yoksa aracın trafiğe çıkması yasaktır. Araba bandrolü ödenmeyen araçlara trafik cezası yazılır. Araba bandrol ödeme işlemi bir yılda iki kez gerçekleştirilir. İki dönem olan bu vergi her araç sahibinin kesinlikle ödemesi gereken bir vergidir.

Araba Bandrol Nedir?

Araba bandrol motorlu taşıtlar vergisi olarak da adlandırılmaktadır. Motorlu taşıtlar vergisinin bir diğer adı araç veya araba bandrol olarak geçmektedir. Araba bandrol her araç sahibinin ödemesi gereken bir vergi türüdür. Araç sahipleri araba bandrol ödeme işlemini her yıl yılda iki kez olmak üzere gerçekleştirmelidir. İlk 6 aylık dönemin araba bandrol ödeme işlemi Ocak ayında yapılır. İkinci 6 aylık dönemin araba bandrol ödeme işlemi ise Temmuz ayında gerçekleştirilir. Araba bandrol fiyatları vergi daireleri tarafından belirlenmektedir. Ayrıca vergi usul kanununa göre her yıl vergi fiyatları değişebilmektedir. Ödemeniz gereken araba bandrol fiyatları kullandığınız araca göre değişmektedir. Vergi miktarları aracın türüne, aracın yaşına ve motor silindir hacmine göre belirlenmektedir. Araç türleri otomobil – kaptı kaçtı – arazi taşıtı benzerleri bir tür olarak geçmektedir. Motosiklet, minibüs, panel van ve motorlu karavanlar, otobüs ve benzerleri, kamyon – kamyonet – çekici ve benzerleri araç türleri olarak geçmektedir. Aracın türüne göre vergi miktarları hesaplanır.

Araba Bandrol Hesaplama Nasıl Yapılır?

Araba bandrol hesaplama yani motorlu taşıtlar vergisi hesaplama gelir idaresi başkanlığı tarafından yapılır. Motorlu taşıtlar vergisi hesaplama işlemini internet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet uygulaması sayesinde internet üzerinden araba bandrol hesaplama ve ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Araba bandrol hesaplama işlemi için ilk önce Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesine giriş yapmanız gereklidir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden E-İşlemler bölümüne girmelisiniz. E-işlemler bölümünde açılan seçeneklerden borç sorgulama ve ödeme bölümü altından MTV borcu sorgulama ve ödeme seçeneğini seçmeniz gereklidir. Bu seçeneği seçtikten sonra T.C. kimlik numarası ile giriş bölümü gelecektir.

89

Bu bölümde T.C. kimlik numaranızı girdikten sonra doğum tarihinizi gün, ay ve yıl olarak girmelisiniz. Anne kızlık soyadının 1. ve 2. harfini de girdikten sonra ailenizden birisinin T.C. kimlik numarasını girmeniz gereklidir. Anne, baba, eş veya çocuk olabilir. Son olarak doğrulama kodunu da girerek giriş yapabilirsiniz. Motorlu taşı işlemleri bölümünden motorlu taşıtlar vergisi hesaplama seçeneğini seçtiğinizde motorlu taşıtlar vergisi hesaplama sayfası karşınıza gelecektir. Araç tipini seçtikten sonra aracın yaşını ve motorun silindir hacmini girdikten sonra hesaplama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Araba Bandrol Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

Araba Bandrol Ödeme Nasıl Yapılır?

Araba bandrol ödeme için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın motorlu taşıt işlemleri sayfasından motorlu taşıt sorgulama ve kredi kartı ile ödeme seçeneğini seçmeniz gereklidir. Araba bandrol ödeme için açılan sayfada plakanızı girdikten sonra özel plaka olup olmadığını belirtmelisiniz. T.C. kimlik numarası veya vergi kimlik numarasını girdikten sonra son olarak tescil tarihini gün, ay ve yıl olarak sisteme girmeniz gereklidir.

893

Bütün bu bilgileri girdikten sonra tamam linkini tıkladığınızda eğer bir borcunuz varsa karşınıza gelecektir. Çıkan bu borcu anlaşmalı bankaların kredi kartları ile ödeyebilirsiniz.

Araba Bandrol Ödeme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.