Sorgulamalar artık tek çatı altında!

ARAÇ KASKO DEĞERİ SORGULAMA

Günümüzde teknolojin gelişmesine bağlı olarak birçok sorgulama işlemi artık internet üzerinden yapılmaktadır. Birçok kurum ve kuruluş artık internet alanında da hizmet veriyor. Türkiye Sigorta Birliği de internet alanında hizmet veriyor. Türkiye Sigorta Birliği resmi web sayfasından araç kasko değeri sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Yazının devamında bu sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı kısaca anlatacağız.

Araç Kasko Değeri Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç kasko değerini sorgulama işlemi için ilk olarak yazının sonunda vermiş olduğumuz linke tıklayınız. Açılan sayfadan aracın model yılını seçenekler arasından seçiniz. Ardından aracın markasını seçiniz. Son olarak ise aracın tipini seçenekler arasından seçiniz. Bu şekilde aracınızın kasko değerini öğrenebilirsiniz. Güncel kasko verilerine ulaşmak için ise excel dosyası olarak indirebilirsiniz.

6

Araç Kasko Değeri Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

TSRSB Kasko Değer Listesi

Araçların model,üretim yılı ve markalarına göre belirli bir değer üzerinden sıralanarak aylık olarak yayınlanmasını sağlayan liste araç kasko değer listesidir. Bu liste,son 15 model yılını kapsamaktadır. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği yani TSRSB tarafından bu liste yayınlanmaktadır. Listenin düzenlenmesi araçların kasko bedelinin hesaplanması konusunda yardımcı olmaktadır. Listenin amacı sadece aracın kasko bedeli ile sınırlı değildir.Noterde yapılan alım,satım,taahhüt işlemlerine ve motorlu taşıtlar vergisine de yardımcı olmaktadır.

Araç değer listesi için fiyatlar öneri amaçlıdır. Bu nedenle kasko poliçesi, belirtilen fiyatların altında ya da üstünde olabilir. Kasko değer listesi TSRSB tarafından hazırlanmaktadır. Kasko değer listesi iki aşamada hazırlanmaktadır. Yeni araç fiyatlarının kaydı ile ve ikinci el fiyatlarının belirlenmesi ile olmak üzere iki aşama vardır. Yeni araç fiyatları imalatçı ve ithalatçı firmalar ve bunların pazarlama şirketlerinden alınan fiyat listelerinden alınan değerlerden oluşur. Eğer firmaların fiyat listelerinde olup,kasko değer listesinde olmayan araçlar varsa bu araçlar marka ve tip kodu verildikten sonra listeye dahil edilmektedir.

İkinci el fiyatları ise ikinci el internet siteleri,haftalık ve aylık süreli yayınların takibi,günlük gazetelerin seri ilanları,açık oto pazarları ve galerileri,ticari araç pazarları,kurumsal anlamda ikinci el alım satım yapan şirketlerden alınan listeler doğrultusunda hazırlanmaktadır. Eğer aracınız bu listede yoksa,sigortacınıza başvurmalısınız. Aracınızın listeye alınması konusunda yardım isteyebilirsiniz.

Kasko araç değer listesi 15 yaş olarak düzenlendiği için daha eski araçların kasko değeri sigortalı ve sigorta eden firma arasında karar verilmektedir.

Kasko Değer Listesi İçin TIKLAYINIZ!

Kasko Değeri Listesi GİB

Aracınızın kasko değer listesinin sorgulamasını yapmak için yazımızın sonundaki bağlantı adresine tıklamalısınız. İlk olarak sorgulama yaptığınız yılı seçmelisiniz. Daha sonra marka seçiniz kısmından aracın markasını seçmelisiniz. Marka seçimini yaptıktan sonra Sonuçlar butonuna tıklamanız gerekmektedir. Seçilen aracın markasına ait modelin seçimini yaptıktan sonra kasko değerini göreceksiniz.Aşağıdaki gibi bir liste ile karşılaşacaksınız.

arac-kasko-degeri-listesi

Ekranda göreceğiniz listede aracın modelini bularak araç kasko değerini görebilirsiniz.

Kasko Değeri Listesi İçin TIKLAYINIZ!

Motorlu Kara Taşıtları Değer Listesi

Motorlu kara taşıtları değer listesi,kasko sigortası yaptırılırken ya da motorlu taşıtlar vergisi ödenirken kullanılır.Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği yani TSRŞB tarafından aylık olarak bir liste yayınlanır. Bu liste aracılığı ile sigorta işlemleri için motorlu kara taşıtlarının araç değeri belirlenir ve piyasadaki araçların fiyatları göz önünde bulundurularak kasko değer listesi belirlenir. Araçlar için kasko değer listesi 15 yaşına kadar hazırlanır. 15 yaşından eski modeldeki araçlara ait sigortaların bedelleri sigortalı ve sigorta şirketi arasında belirlenmektedir.

Kasko değer listesi aylık olarak hazırlanan bir listedir. Bu liste,aracın değerine göre kasko poliçesinin düzenlenmesi konusunda yardımcı olacak niteliktedir. Kasko değer listesi, noterdeki araç devir işlemleri ve MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) ödemeleri hesabında da kullanılmaktadır. Listede yer alan fiyatlar,aracın yaşı,modeli ve motor hacmi gibi özelliklerde piyasaya göre değişiklik göstermektedir.

Motorlu Kara Taşıtları Değer Listesi İçin TIKLAYINIZ!

Araç Kasko Değeri Hesaplama

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) 1987 yılından beri motorlu taşıtların kasko değer listesi oluşturmaktadır. Ayrıca bu liste her ay düzenli olarak Türkiye Sigorta Birliği yani TSB tarafından yayınlanmaktadır. Liste oluşturulurken bazı kriterlere dikkat edilmektedir. Aracınızın markası,hangi yılda üretildiği,modeli ve teknik özellikleri kasko değer listesi hazırlanırken göz önünde tutulan önemli kriterlerdir. Aynı markanın farklı modelleri arasında teknik donanım farkı olacağı için araç kasko değeri farklı olur. Aracınızın kullanım amacı da araç kasko bedelinin belirlenmesinde önemli bir faktördür. Ticari,bireysel,tarım gibi farklı kullanım amaçlarına göre araç kasko değeri değişmektedir. 15 yaşından büyük olan araçlar için kasko değeri belirlenemez.Aracın kasko değer listesinde belirtilen bedeli,kasko poliçesi hazırlanırken esas alınmaktadır.

Araç Kasko Değeri Hesaplama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.