Araç Kasko Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Araç Kasko Sorgulama


Son yıllarda internet alanında büyük bir gelişme olmuştur. Bu gelişmenin sonucunda da her yerden internete erişim sağlanmaktadır. Artık cep telefonlarından bile internete giriş yapabilir duruma geldik. Ya da evinizden bilgisayar veya tablet aracılığı ile internete erişim sağlayabilirsiniz. Yani internete giriş yapmak artık çok kolaydır. İnternet teknolojisi geliştikçe internet üzerinden gerçekleştirebileceğimiz işlemlerin sayısı da artmıştır. Artık birçok işlemi internet üzerinden gerçekleştirebiliriz. Evden çıkmadan bilgisayar başında işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden gerçekleştirebileceğiniz işlemlerin başında ise sorgulama işlemleri gelmektedir. İnternet üzerinden birçok sorgulama ve ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden gerçekleştirebileceğiniz sorgulamalardan bir tanesi de araç kasko sorgulama işlemidir. Araç kargo sorgulama işlemini internet üzerinden farklı yollarla gerçekleştirebilirsiniz. Araç kasko sorgulama işlemini gerçekleştirmeden önce kaskonun ne olduğunu bilmekte fayda vardır.

Kasko Nedir?

Kasko aslında bir sigorta türüdür. Basit bir şekilde anlatacak olursak araçların kaza yapmaları durumunda aracın kaza masraflarını karşılayan sigorta türüdür. Kaskonun işlemesi için kişinin iradesi dışında aracın hasara uğraması yanması veya çalınması gibi durumların olması gereklidir. Tüm maliyetleri sigorta şirketi üstlenmektedir. Yani aracınız kaskolu ise bir kaza durumunda veya istenmedik bir hasar durumunda aracınızda oluşan maliyetleri ödemek zorunda kalmazsınız. Kasko yaptırmak zorunlu değildir. Kişinin kendisine kalmış olan bir şeydir. Trafik sigortası ise zorunlu yaptırmanız gereken bir sigorta türüdür. Tüm motorlu taşıtlara trafik sigortası yaptırmanız gereklidir. Trafik sigortasının amacı ise bir kaza durumunda karşı tarafta oluşan hasarı karşılamaktır. Trafik sigortası ülkemizde kullanılan en yaygın sigorta türlerinden bir tanesidir. Polis kontrollerinde aracınızda olması gereken belgelerden bir tanesi trafik sigortasıdır. Herhangi bir kaza durumunda karşı tarafın maddi zararlarının karşılanması için trafik sigortanızın olması gereklidir. Sigorta şirketi hasarın hepsini veya bir kısmını kazaya göre karşılamaktadır.

Araç Kasko Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç kasko sorgulama işlemini internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden 2 farklı şekilde araç kasko sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin internet sitesinden araç kasko sorgulama işlemini gerçekleştirebileceğiniz gibi E-Devlet sisteminden de araç kasko sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Şifresiz bir şekilde Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin internet sitesinden araç kasko sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için ilk önce Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin internet sitesine giriş yapmanız gereklidir. Aşağıda verdiğimiz link sayesinde bu internet sitesine giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra anasayfada yer alan sorgulamalar bölümünü açmanız gereklidir. Sorgulamalar bölümünde kasko poliçe sorgulama seçeneğini seçtiğinizde 3 farklı sorgulama şekli karşınıza gelecektir. Bu 3 sorgulama türünden birisi ile sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Plaka ve T.C. kimlik numarası ile sorgulama seçeneğini seçtiğinizde plakanızı ve T.C. kimlik numaranızı sisteme girmelisiniz. Plaka ve vergi kimlik numarası ile sorgulama yapabilmek için plakanızı ve vergi kimlik numaranızı sisteme girmelisiniz. Son sorgulama türü ise sigorta bilgileri ile sorgulamadır. Bu seçeneği seçtiğinizde sigorta şirketini, acente numarası, poliçe numarası ve yenileme numarasını sisteme girmelisiniz. Son olarak güvenlik kodunu da girdikten sonra sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

11

Kasko Sorgulama için TIKLAYINIZ!

E-Devlet ile Araç Kasko Sorgulama

E-Devlet sisteminden işlem gerçekleştirebilmek için sisteme giriş yapmanız gerekebilir. Aşağıda verdiğimiz linke tıkladığınızda sizi direk kimliği doğrulama sayfasına yönlendirecektir. Kimliği şimdi doğrula linkini tıkladığınızda E-Devlet şifresi ile giriş yolunu seçmelisiniz. Giriş sayfasına T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girdikten sonra araç kasko sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

12

E-Devlet Araç Kargo Sorgulama için TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.