Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Araç Muayene Borcu

Ülkemizde trafik içinde yer alan motorlu kara taşıtlarının bazı dönemlerde yapmaları gereken bazı zorunlu yükümlülükleri bulunmaktadır. Bu zorunlu durumlardan biri de araç muayene durumudur. Araç muayenesi belirli dönemlerde yapılması gereken zorunlu işlemlerden biridir. Bu işlem ülkemizde tek yetkili kurum olan TÜVTÜRK tarafından tarafından yapılabilmektedir. Bu yazımızda araç muayene borcu, araç muayene borcu sorgulama işlemlerinin adımlarını anlatacağız.

Öncelikle araç muayene randevusu alma nasıl yapılır bu konuya değineceğiz. Ve ardından araç muayene borcu öğrenme yoluna bakacağız. Ülkemizde araç muayenesi konusunda tek yetkili olan TÜVTÜRK’ten randevu alarak işlemlerinizi yapabilirsiniz. Sahibi olduğunuz aracın muayene tarihi yaklaştığında bu yetkili kuruma başvuru yaparak bir randevu talep edersiniz. Bu randevu alma işlemi TÜVTÜRK internet sitesi üzerinden bazı işlemler yapılarak alınabilmektedir. Bu işlem için bazı bilgiler gereklidir. Bu bilgiler, TÜVTÜRK’ün internet sitesi üzerinden muayene alınacak aracın plakası no, ruhsat seri numarası, bulunulan şehir bilgileri gibi bilgilerin girilmesi gerekmektedir. Bu bilgilerin girilmesinin ardından bulunduğunuz şehirde size yakın olan ya da seçmek istediğiniz araç muayene istasyonlarından birini seçerek ve araç muayenesi için uygun olan tarihleri de girerek araç muayene randevusunu alabilirsiniz. Böylece araç muayene borcu ödeme işleminizi de gerçekleştirebilirsiniz. Araç randevusu alındıktan sonra eğer randevuyu iptal etmek istiyorsanız, yine aynı işlemleri yerine getirerek araç randevu iptal seçeneğini seçebilir ve randevu iptalini yerine getirebilirsiniz. TÜVTÜRK internet sitesi üzerinden yapacağınız araç randevu alma işlemlerinizi herhangi bir ücret ödemeden yapabilirsiniz.

Araç muayene randevusu alma işleminizi yerine getirdikten sonra muayene işleminin yapılması konusunda mutlaka diğer bilgiler konusunda da bilginizin olmasında fayda olacaktır. Herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmamak için bu bilgiler üzerindeki farkındalık önemlidir.

Bu noktada önemli bilgilerden biri de araç muayenesi için gerekli olan belgelerin neler olduğudur. Bu noktada bazı bilgilere değineceğiz. Aracınızın muayene için araç muayene istasyonuna gittiğinde yanınızda bulunması gereken bazı evraklar olmalıdır. Bu evraklara değinecek olursak;

  • Araç Ruhsatı: Araç muayenesi sırasında aracın yanında bulunması gereken en önemli belgelerin başında yer alır.
  • Zorunlu Trafik Sigortası: Motorlu taşıtlar için yapılması zorunlu olan bu belge yani trafik sigortası, bir diğer önemli belgedir.
  • Vekalet Problemi: Eğer muayeneye götüreceğiniz aracın ruhsatı üzerinize değilse , bu problemler için yaratılan esaslara uymanız önemlidir.
  • İlk Yardım Çantası:  Traktör ve motosiklet dışındaki bütün motorlu kara araçlarında bulunması şart olan bir koşuldur.
  • Üçgen Reflektör
  • Yangın Söndürme Tüpü
  • Stepne

Araç Muayene Borcu Nedir?

Araç muayene sorgulama işleminizi internet üzerinden bazı diğer bilgiler kullanılarak e-devlet sistemi üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlemler için gerekli olan e-devlet sistemine giriştir. Bunun için e-devlet şifresine ihtiyaç duyarsınız. E-devlet şifrenizi en yakın PTT şubesine giderek nüfus cüzdanınızla birlikte 2 TL karşılığında temin edebilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama kısmına “araç muayene sorgulama” yazarak  ve bazı bilgileri girerek işleminize devam edebilirsiniz.

3333333333

Yukarıdaki görselde görüldüğü gibi bazı araç bilgilerin girilmesi sonrasında araç muayene borcu sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu bilgiler, araç plaka numarası, trafik tescil belgesi seri numarası ve muayene rapor no bilgilerini girerek sorgulama işlemini e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Muayene Borcu Ücretleri Ne Kadar?

Araç muayene ücretleri her yıl farklı ücretlerde olup, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın oluşturduğu genelge ile belirlenmektedir. Bu yıl yani 2016 yılı için araç muayene ücretleri farklı araç tiplerine göre farklı fiyatlar şeklinde belirlenmiştir. Araç muayene borcu her araç tipi için farklıdır. Bu araç muayene borcu genel olarak şu şekilde belirtilebilir.

  • Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker – 258,42 TL
  • Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork – 191,16 TL
  • Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet – 97,94 TL

Araç muayene borcu sadece nakit olarak alınır. Eğer ödemesi gecikirse, gecikmenin olduğu her ay için araç muayene borcu tutarının %5 i kadar ceza oluşur. Bu yüzden araç muayene borcu cezası almamak için, araç muayene randevu tarihinizi alarak borcunuzu ödemeniz önemlidir.

Araç Muayene Borcu için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.