Araç Muayene Ceza | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Araç Muayene Ceza


Türkiye’de dünyada olduğu gibi araç kullanımını ve edinimini düzenleyici bazı düzenlemeler bulunmaktadır. Bu düzenlemelerden biri de bireylerin edindikleri araçların düzenli olarak geçerli sistemlere uygun olup olmadığını kontrol eden araç muayeneleridir. Araç muayeneleri ile ülkemiz içerisinde bulunan ve trafik içinde hareket eden bütün motorlu kara taşıtları, yılın bazı dönemlerinde yapılması gereken zorunluluklarla karşı karşıyadırlar. Araç sahiplerinin bu yükümlülüklerinden biri olan araç muayenesi yapılması zorunlu bir durumdur. Eğer araç muayenesi durumunun gerçekleştirilmemesi durumunda araç muayenesi cezası ortaya çıkarak, araçların sahip oldukları zorunlu ödemeleri arttırmaktadır. Bu yüzden araç muayene ödemeleri zamanında yapılması gereken bir işlemdir. Ülkemizde araç muayenesi yapılmasında tek yetkili olan kurum TÜVTÜRK’tür. Sadece TÜVTÜRK, araç muayene borcu ve araç muayene sorgulama işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Araç muayenesi sorgulama ve araç muayene randevusu alma işlemlerinin internet üzerinden nasıl yapılacağı ve araç muayene borcunun zamanında ödenmemesi durumunda ortaya çıkacak olan araç muayene cezası hakkında bilgi aktaracağız. Ülkemizde araç muayenesi konusunda tek yetkili olan TÜVTÜRK’ten öncelikle araç muayenesini yapacağınız araç için, araç plaka bilgilerini kullanarak randevu alma işleminizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Sahibi olduğunuz aracın bazı bilgilerini girerek bu işleminizi yapabilirsiniz. Aracınızın muayene tarihi gelmeden bu işleminizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. TÜVTÜRK’ün internet sitesine girerek araç muayene randevu talep edebilirsiniz. TÜVTÜRK’ün internet sitesi üzerinden muayene randevu işlemi için randevu alınacak aracın plaka no, ruhsat seri numarası, bulunduğu şehir bilgileri gibi bazı bilgilerin girilmesi gerekir. Bunların ardından size yakın olan, ilinizde yer alan TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarından birini seçerek işleminizi devam ettirebilirsiniz. Ardından araç muayene tarihinize göre ödeme yapacağınız uygun tarihleri belirleyerek araç muayenenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak eğer araç muayene tarihlerinizi geçerli tarihler içinde yapmazsanız, sahibi olduğunuz aracın muayene durumunda problemler çıkacaktır. Bu problemler, trafik içinde polise yakalanma ve trafik polisinin size kesmiş olduğu cezalar olarak ortaya çıkabilir. Ya da araç muayene cezası olarak sistemde ödenmeyen her ay için belli oranlarda araç muayene borcunuza eklenecektir. TÜVTÜRK internet sitesi üzerinden  sahibi olduğunuz aracın araç muayenesi randevusunu ücretsiz olarak alabilirsiniz. Ve araç muayene borcu ödeme işlemlerinizi gerekli olan tarihler içinde yapabilir ve araç muayene cezasına düşmeden işlemlerinizi yerine getirebilirsiniz.

Araç muayenesi yapılmadan önce randevuya giderken bilinmesi gereken bazı kuralların olduğunu hatırlatalım. Bu durumlar genel olarak,

Araç Ruhsatı: Araç muayenesi sırasında aracın muayenesinin gerçekleştirilmesi için gerekli olan en önemli belge olarak gösterilebilir.

Zorunlu Trafik Sigortası: Araçların yapması zorunlu olduğu trafik sigortasıdır.

Ve bunların yanında vekalet problemleri için gerekli olan belgelerin tam olması, ilk yardım ekipmanları, üçgen reflektör, yangın söndürme cihazı ve stepne gibi diğer araçlarda araç muayenesi durumunda önemli olan diğer gerekenlerdir.

Araç Muayene Gecikme Cezası Nedir?

Araç muayene borcunun ödenmesi işleminin sadece araç muayene cezası işleminden kurtulmak için olmadığını, aslında kendimiz içinde önemli bir durum olduğunun farkında olmamız önemlidir. Aracın kontrolü, iç aksamının yeterli uygunlukta olup olmadığı gibi kontroller kazaların engellenmesinde oldukça önemlidir. Peki araç muayene son tarihi geçmiş olduktan sonra araç muayenesi yaptırmayan araçların sahip olabilecekleri araç muayene cezası durumları nasıl olur?

1.Trafik Kontrollerinde Yakalanmadan Araç Muayene Cezası

Herhangi sebeplerden dolayı polise yakalanmamış olan araç muayene geçerlilik tarihi geçmiş olan araçlar bir sonraki araç muayenesi sırasında TÜVTÜRK tarafından hesaplanarak işlenir. Bu ceza hesaplama işlemi, araç muayenesinin geçtiği her ay hesaplanır ve küsurat bir üste tamamlanır.

2.Muayenesiz Araç Kullanımında Trafik Kontrollerinde Yakalanma ile Oluşan Trafik Muayene Cezası

Bugün, 2016 yılı için bu ceza, yani trafik kontrolleri sırasında veya diğer bir yakalanma durumunda, trafik polisi ya da diğer yetkililerin araç muayenesi olmayan araca araç muayenesi cezası olarak 93 TL (peşin 70 TL) ceza kesmeleri gerekir. Ayrıca araç muayene cezası oluşan araçların bu kontroller sırasında elde ettikleri idari para cezasına 10 ceza puanı da eklenir. Eğer gerekli olan, tanınmış olan süre içinde var olan araç muayenesi yapılmaz ise aracın trafikten men edilmesi durumu ortaya çıkabilir.

Araç Muayene Sorgulama, Randevu Alma ve Gecikme Cezası Sorgulamaları için TIKLAYINIZ!

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.