ARAÇ MUAYENE SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

ARAÇ MUAYENE SORGULAMA

İnternet üzerinden birçok sorgulama işlemi yapılabilmektedir. İnternet üzerinden yapılabilen bu işlemlerden bir tanesi de araç muayene sorgulama işlemidir. Araç muayene alma zorunlu bir işlemdir. Bu nedenle araç muayene sorgulama işlemine de önem gösterilmesi gerekir. Eğer araç muayene aldıktan sonra iptal etmek isterseniz,araç muayene iptali yapabilirsiniz. Bu işlem için TUVTÜRK resmi sitesi üzerinden iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Araç muayenesi sorgulama uygulaması ile araç muayenesi sorgulamanızı yapabilirsiniz. Araç muayene sorgulama işlemi iki site üzerinden yapılabilmektedir. Bu siteler E-Devlet ve diğeri ise TÜVTÜRK’tür. E-Devlet üzerinden işlem yapabilmek için E-Devlet şifrenizin bulunması gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Yazının devamında iki site üzerinden de araç muayenesi sorgulamasının nasıl yapılacağını kısaca anlatacağız.

E-Devlet Üzerinden Araç Muayene Sorgulama

E-Devlet Üzerinden araç muayene sorgulama işlemi yapabilmek için ilk olarak yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayınız. Açılan sayfadan kimliğimi şimdi doğrula adlı butona tıklayınız.

w

Kimliğimi şimdi doğrula adlı butona tıkladıktan sonra açılan sayfadan TC kimlik numaranız ve şifreniz ile kimlik doğrulama işleminizi gerçekleştiriniz. Son işlem olarak ise sisteme giriş yap butonuna tıklayınız. Bu şekilde araç muayenesi sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

6

 

E-Devlet Üzerinden Araç Muayene Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

TÜVTÜRK Sitesi Üzerinden Araç Muayene Sorgulama

TÜVTÜRK sitesi üzerinden araç muayene sorgulama işlemi için ilk olarak yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayınız. Açılan sayfada sizden plaka numaranız ve muayene numaranız istenecektir. Bu bilgileri girerek araç muayenesi sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

w

TÜVTÜRK Sitesi Üzerinden Araç Muayene Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Araç Muayene Ücretleri

Araç muayeneleri araçların trafiğe çıkabilmesi için düzenli olarak yapılır. Araç muayene kontrol amaçlı yapılmaktadır.Araç muayeneleri araçlar için en önemli şartlardan biridir ve yasal zorunluluğu bulunmaktadır. Araç muayenelerinin yasal zorunluluğu bulunması kişilerin güvenliği için önemli bir konudur. Araçların muayenelerinin yapılabilmesi için TUVTÜRK muayene istasyonları oluşturulmuştur. Kişilerin araçlarının kontrolünün yapılması için oluşturulan bu istasyonlarda araçların trafiğe çıkmasına engel bir durum olup olmadığına bakılır ve eğer araçta trafiğe çıkmasının sakıncalı olduğu bir durum tespit edilirse önlem alınır.Araç muayene ücreti sabit değildir. Araç muayene işlemleri için belirlenen ücretlendirmeler her yıl farklılık göstermektedir. TUVTÜRK tarafından düzenlenen ücretlendirmeler için bazı şartlar bulunmaktadır. TUVTÜRK tarafından belirlenen araç muayene ücretleri kontrolü yapılan aracın özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Araç muayene şartları TUVTÜRK tarafından belirlenmektedir.

TUVTÜRK tarafından belirlenen fiyatlara KDV dahildir. Araç muayene hesaplama işlemi için TUVTÜRK internet sitesi üzerinden yardım alabilirsiniz.Muayene yapıldıktan sonra sonuca göre Ağır Kusurlu ya da Emniyetsiz olduğuna karar verilen araçların muayenelerine onay verilmez. Araç muayeneleri araç muayene istasyonu tarafından yapılmaktadır. Sabit muayene istasyonlarında muayeneleri onaylanmayan araçlar tekrardan muayene yaptırmak için muayenenin yapıldığı istasyonda ya da aynı il içinde bulunan diğer tüm muayene istasyonlarında bir ay içinde ücretsiz muayene yaptırabilir. Bu imkandan yararlanabilmek için bir diğer koşul ise; gezici muayene istasyonlarında muayenesi onaylanmayan araçlar, tekrar muayene yaptırmak için aynı gezici muayene istasyonunda ya da aynı ilde bulunan başka bir muayene istasyonunda muayene yaptırabilir.Aynı şekilde ücretsiz tekrar muayene imkanı gezici traktör muayene istasyonunda ya da gezici muayene istasyonunda muayeneleri onaylanmayan traktör cinsi araçlar için de geçerlidir. Araç muayene randevusu kişilere özel olarak verilir ve randevu tarihi saati içinde araç muayene istasyonunda bulunulması gerekmektedir.Araç muayene telefon bilgilerine TUVTÜRK resmi sitesi üzerinden erişebilirsiniz. Araç muayene ücreti nereye yatırılır, diye soracak olursanız, anlaşmalı bankalar ve internet üzerinden kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir.

Araç Muayene Cezası

Araç muayeneleri aracımızın trafiğe çıkması için sakıncalı bir durum olup olmadığını test etmek amaçlı yapılmaktadır. Araç muayenelerinin asıl amacı kişilerin ve araçların güvenliğini sağlamaktır. Bu nedenle araç muayenelerine düzenli olarak gidilmeli ve aracın trafiğe çıkmasına engel olacak herhangi bir durum olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer araç muayenelerini kaçırdıysanız, araç muayene cezası ödemeniz gerekecektir. Araç muayene geciktirmekten kaynaklı olan 2 türlü ceza bulunmaktadır. Bunlardan birisi trafik kontrollerinde ya da herhangi bir sebep ile trafik polisine yakalanmadığınızdaki araç muayene cezasıdır. Bir diğeri ise araç muayenesiz bir aracı kullandığınızda trafik polislerine ya da trafik kontrollerine yakalandığınızda ödemeniz gerekecek araç muayene cezasıdır.Bu durumda 2016 yılı için belirlenen fiyat listesine göre trafik polisinin ya da diğer yetkililerin yaklaşık olarak 93 TL (peşin olarak 70 TL ödenmeli) idari para cezası kesme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu duruma ek olarak 10 ceza puanı da kesilmektedir. Eğer size tanınan süre zarfında araç muayenesini yaptırmazsanız aracınız trafikten men edilecektir. Araç muayene affı çok fazla olmasa da bazı dönemlere mahsus olmak üzere yapılabilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.