ARAÇ MUAYENE ÜCRETİ HESAPLAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

ARAÇ MUAYENE ÜCRETİ HESAPLAMA


Bu yazımızda sizlere araç muayene ücreti hesaplama işleminizi nasıl yapmanız gerektiği ve konu hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler sayesinde araç muayene sorgulama işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Araç Muayene Ücreti Hesaplama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

Araç muayene ücreti hesaplama işleminizi gerçekleştirmek için yazımızın devamında sizler için paylaşmış olduğumuz hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Bunun için bilgilerinizi eksiksiz girmeniz yeterli olacaktır.

Araç muayene ücreti hesaplama işleminizi ayrıca resmi sitenin internet sitesi üzerinden de kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu işlemleriniz kapsamında ilk olarak araç muayene randevunuzu almanız gerekmektedir. Araç muayene randevunuzu internet üzerinden yapacak olduğunuz işlemler sonucunda kolaylıkla alabilirsiniz.

Araç muayeneleri sırasında ise, ruhsat sahibi olması şartı aranmamaktadır. Yani aracınızı bir başkası sizin yerinize götürebilmektedir. Buna ek olarak dikkat etmeniz gereken konu ise, yalnızca aracı getiren kişiye muayene bittikten sonra araç alabilmektedir.

Araç muayene ücretlendirmesi ise, her yıl düzenli olarak T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Bu doğrultuda yayımlanan genelgede araç muayene ücretlendirilmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Araç muayene işleminiz sonucun belirlenmiş olan ücreti kredi kartınızla ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca araç muayenesi geciken araçlara da belirli oranda ceza uygulaması uygulanmaktadır. Bu durumda belirlenen ceza ise, gecikilen her ay için muayene ücreti %5 oranında fazla ücret alınmaktadır.

Olası bir araç muayenesi tekrarında ise, “Ağır Kusurlu” veya “Emniyetsiz” olarak belirlenmiş olan araçların muayeneleri onaylanmamaktadır. Bu kapsamda, belirlenmiş olan araçlar muayene tekrarını, bir ay içinde aynı muayene istasyonunda ücretsiz yaptırabilme imkanına sahiptir. Ancak bir ay içerisinde araç muayenesi istasyonuna gelmeyenlerden de tam ücret alımı yapılacaktır.

Araç muayene ücreti hesaplama sonuçlarına göre, ağır kusur yani, aracın muayenesi sonucunda tamirine ihtiyaç duyulacak derecede eksiklikler tespit edilmesi durumudur. Araç eğer ki ağır kusurlu kategorisinde yer alıyorsa, muayenenin tekrarı için verilmiş olan 1 aylık süre dahilinde, muayene süresinin geçirilmesi konusunda cezai işlem halinde trafik zabıtalarına (trafik polisi veya jandarma) gidebilmektedir. Muayene raporu, muayene süresinin geçirilmesi dışındaki cezai durumlar için geçerli sayılmamaktadır.

Yazımızda sizlere vermiş olduğumuz bu bilgiler kapsamında araç muayene ücreti hesaplama işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.