Araç Muayenesi Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Araç Muayenesi Sorgulama


Ülkemizde araç sahiplerinin araçlarının trafiğe uygun olup olmadığını inceleyen bir sistem mevcuttur. Bu sisteme göre araç sahipleri, araçlarını belli aralıklarla muayene ettirirler. Trafiğe çıkan, her tür aracın belli bazı kontrollerden geçmesi gerekmektedir. Devletin bu kontrolleri zorunlu tutması dolayısı ile her araç sahibi aracının muayene işlemini gerçekleştirmek durumundadır. Araç sahipleri belli aralıklar dahilinde araçlarını muayene ettirirler.

Araç muayenesi, ülkemizde bu konuda tek yetkili kuruluş olan TÜVTÜRK tarafından gerçekleştirilir. TÜVTÜRK, Türkiye’de araç muayenesi konusunda işlem yapan ve onay raporu çıkarabilen tek yetkili kurumdur. TÜVTÜRK, ülkemizde Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet sağlayarak, muayene edilecek aracın iç ve dış aksam kontrollerini sağlamaktadır. TÜVTÜRK haricinde araç muayenesi gerçekleştiren diğer bir kurumun bu konuda bir yetkisi bulunmamaktadır. Bu sebeple de araç muayenesi yapacak kişilerin TÜVTÜRK haricindeki bir kuruma danışmaları geçersiz olacaktır. Araç sahipleri, araçlarının muayenesi konusunda bazı sorgulama işlemleri yaparak araçlarının muayene sürecinin gelip gelmediği, araç muayenesi yaptırıp yaptırmamaları konusunda bilgi alabilirler. Araç muayenesi sorgulama hizmetleri internet üzerinden kolay ve hızlı şekilde gerçekleştirilebilir. Bu noktada yazımızın devamında anlatılan bilgileri takip edebilirsiniz. Bu bilgilerin takip edilmesi sonucu, gerekli işlemleri doğru şekilde yerine getirirseniz, siz de aracınızın muayene süreci hakkında detaylı bilgiyi internet üzerinden kolayca edinebilirsiniz.

Araç Muayenesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Geliştirilen interaktif sistemler üzerinden birçok devlet kurumuna ait işlemleri yapabilir hale gelmiş bulunmaktayız. Bu işlemlerden biri de araç muayene sorgulama işlemi olarak kabul edilebilir. Araç sahibi olanların en önemli sorunlarından biri olarak kabul edilebilecek olan araç muayenesi işlemi, oldukça hassas bir konudur ve yapılması gereken bir işlemdir. Aracı olan bireylerin araçlarının muayene zamanlarını kaçırmaması ve zamanında gerekli olan işlemlerinin yerine getirmesi herhangi bir ceza yememeleri açısından oldukça önem taşıyan bir işlem olarak belirtilebilir. Yazımızda araç muayenesi sorgulama işlemi hakkında bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Araç muayene sorgulama işlemi için internet üzerinden iki seçeneği kullanarak istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu seçeneklerden biri, Türkiye’deki araç muayeneleri yapan kuruluş olan TÜVTÜRK’ün yaratmış olduğu uygulama bir diğeri de yukarıda bahsetmiş olduğumuz E-devlet sistemidir.

1.TÜVTÜRK Sistemini Kullanarak Araç Muayenesi Sorgulama

ttttt

Araç muayenesi sorgulama işlemini internet üzerinden gerçekleştirmek için sahip olduğunuz seçeneklerden ilk Tüvtürk’ün oluşturmuş olduğu uygulamadır. Bu noktada altta verdiğimiz linke tıklayarak Tüvtürk internet sitesine ulaşabilir ve sahip olduğunuz araç muayene sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Vermiş olduğumuz linke tıklayarak açılan sayfada görünen bilgileri tam olarak girebilir ve işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Burada sizden aracın plaka numarasını ve muayene numarasını talep edilecektir, ardından güvenlik kodunu da girdikten sonra sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Sorgulama yapıldıktan sonra, sahip olduğunuz aracın hangi istasyonda muayenesinin gerçekleştiği, hangi hizmet tipine sahip olduğu, muayene olduğu tarih ve muayene sonucuna yani aracın muayeneden geçip geçmediğini sorgulatabilirsiniz.

TÜVTÜRK Araç Muayenesi Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

2.E-Devlet Sistemini Kullanarak Araç Muayenesi Sorgulama

yyyyyyy

Araç muayenesi sorgulama işleminin gerçekleştirilmesi konusunda bir diğer seçeneğiniz ise, E-Devlet sistemini kullanmaktır. E-Devlet, sistemi birçok işlemi yapabileceğiniz bir sistemdir. E-Devlet sistemini kullanabilmeniz için bazı güvenlik koşullarını yerine getirmeniz gerekecektir. Bu noktada E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi size en yakın olan bir PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında edinebilirsiniz. Bu şifreyi kullanarak E-Devlet sistemine dahil olabilir ve araç muayenesi sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet sistemine girdikten sonra arama kısmına ‘araç muayene sorgulama’ yazarak ya da aşağıda verdiğimiz linke tıklayarak aracınızın muayene sorgulama işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Araç Muayenesi Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.