Araç Plaka Sorgula | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Araç Plaka Sorgula


Ülkemizdeki insanlarda dünyada olduğu gibi ihtiyaçları olan araca yönelerek onu satın almak için gerekli birikimler sağlarlar ya da kredi seçenekleri ile istedikleri, hayalini kurdukları aracı satın alırlar. Bu şekilde bir araca sahip olmak isteyen kişilerin ilk tercihleri genelde sıfır km araçlardır. Ancak bazen insanlar hayalini kurdukları aracın sıfır km olanı için yeterli bütçe yaratamazlar ve bütçelerine uygun olan ikinci el araçlara yönelirler. Bu noktada alacakları aracın nasıl bir araç olacağı, acele edip hayalini kurdukları aracın hemen alınması gibi durumlar büyük risk taşır. Çünkü, alınacak araç için birikimlerini harcamak kolay bir durum değildir. İnsanlar alacakları araç konusunda, aracın genel bilgisi hakkında detaylı bilgilere sahip olmak isteyecektir. Belirledikleri ikinci el aracın daha önceden herhangi bir kaza geçirip geçirmediği, kaza varsa ne tür bir kaza geçirmiş olduğu, gerekli genel bilgiler, sigorta bilgileri gibi alınacak araç hakkındaki genel bilgilerin, aracın alınmadan önce bilinmesi sonradan problem çıkmaması için önemlidir. Bu noktada internet üzerinden bazı uygulamaları kullanarak araç plaka sorgula işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Araç plaka sorgula işlemini yaparak, almak istediğiniz aracın ya da herhangi bir bilgisine ulaşmak istediğiniz aracın bilgisine gerekli bilgileri girerek ulaşabilirsiniz. Yazımızın devamında hangi seçenekleri kullanarak araç plaka sorgula işlemini gerçekleştirebilirsiniz, bu bilgileri aktardık. Siz de almak istediğiniz bir araç hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, internet üzerinden bu uygulamaları kullanarak istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

Araç Plaka Sorgula Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden yapılabilen işlemlerden biri de araç plaka sorgulama işlemidir. Araç plaka sorgula işlemi, internet üzerinden yapılabildiği gibi diğer bazı yollarla da yapılabilmektedir. Bireyler sahip oldukları araçların plaka sorgula işlemini gerçekleştirerek aradıkları sorulara cevap alabilmektedirler. Araç plaka sorgula işlemini gerçekleştirerek aracınızla alakalı olan bütün kontrolleri yerine getirebilirsiniz. Yazımızın devamında araç plaka sorgula işleminin nasıl yapılabildiği konusuna değineceğiz.

E-Devlet Sistemi ile Araç Plaka Sorgula

Araç plaka sorgula işlemlerini birkaç seçenek ile yerine getirebilme imkanına sahipsiniz. Bu imkanlardan ilki olarak E-Devlet sistemi gösterilebilir. E-Devlet, ülkemizde son yıllarda oldukça rağbet gören ve birçok devlet kurumunu tek bir çatı altında toplayarak, internet üzerinden birçok işlemin yapılabilmesine imkan sağlayan bir sistemdir. Yapılabilen işlemlerden biri de araç plaka sorgula işlemidir. Bu işlem için bazı giriş bilgilerine sahip olmanız gerekmektedir. Bu noktada E-Devlet sistemine, E-Devlet şifrenizle giriş yaparak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet şifrenizi, nüfus cüzdanınızla birlikte size en yakın bir PTT şubesine giderek temin edebilirsiniz. E-Devlet şifresine sahip olduktan sonra aşağıda verdiğimiz linke tıklayarak E-Devlet sistemine girebilir ve araç sorgula işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için E-Devlet şifrenizle birlikte E-Devlet sistemine girdikten sonra arama kısmına ‘Araç Sorgulama’ yazarak arama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu oldukça kolay bir işlemdir ve araç plaka sorgula işlemini gerçekleştirdikten sonra aracınıza ait bilgilere ulaşabilirsiniz.

1

E-Devlet ile Araç Plaka Sorgula İçin TIKLAYINIZ!

SMS Yolu ile Araç Plaka Sorgula

Araç plaka sorgula işlemini yapabileceğiniz bir diğer seçenek ise, SMS sorgulama sistemi ile araç plaka sorgula işlemidir. Bu da, E-Devlet sistemi gibi kolay bir işlemdir. SMS ile araç plaka sorgula için Sigorta Bilgi Gözetim Merkezi bir uygulama yaratarak bu işlem için sistem oluşturmuştur. Bu sisteme ulaşarak araçta meydana gelmiş hasar geçmişi, araç detay bilgileri, değişen parça bilgileri, tutanak bilgileri, poliçe bilgileri mağdur bilgileri, hayat poliçesi gibi bilgilerin sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için yapmanız gereken işlem ise, aracın plakasını mesaj kısmına yazdıktan sonra 5664’e SMS atmanızdır. Bu işlem, bütün GSM operatörleri için sorgulama başı 5 TL olarak ücretlendirilmiştir.

Mobil_Hasar_Sorgulama

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.