Araç Vergi Borcu Ödeme Kredi Kartı ile | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Araç Vergi Borcu Ödeme Kredi Kartı İle

Vergiler, devletlerin kamu için harcama yapmalarına olanak sağlayan en önemli kaynaklardandır. Bizim ülkemizde dünyadaki diğer bütün devletlerde olduğu gibi kendine vergi sağlayarak insanları için harcamalar yapabilmek adına kaynak oluşturma yoluna gider. Bu vergiler birçok başlık halinde alınabilmektedir. Bu vergiler farklı gelir kesiminden farklı şekillerde alınarak, insanların gelir durumu ve yapılan uygulamaların türüne göre belirlenir şekildedir. Bu noktada devletin kendine kaynak sağlamak için topladığı vergi türlerinden biri de araç sahibi olan insanlardan topladığı taşıt vergisi ya da motorlu taşıtlar vergisidir. Araç vergisi, ülkemizde motorlu bir taşıta sahip olan bireylerin ödemekle yükümlü oldukları bir vergi türüdür. Avrupa’da en fazla araç kullanımına sahip olan ülkelerden biri olan ülkemiz, bu sebeple de araç vergisi sayesinde iyi bir kaynak oluşturabilmektedir. Bireylerin sahibi oldukları araçların türüne göre değişiklik gösteren bu vergi türü, birçok farklı miktarda alınabilmektedir. Ülkemizde bulunan kişilerineğer birden çok motorlu taşıtları var ise, bu her bir motorlu taşıt için farklı vergi vermek durumundadırlar. Ülkemiz bu vergi türünü, farklı dönemlerde tahsil etme yoluna giderek, iki taksit şeklinde toplamaktadır. Ülkemizde motorlu taşıtlar vergisi, iki farklı taksitte ve birinci taksiti Ocak ayında ve ikinci taksiti de Temmuz ayında olacak şekilde ayarlamıştır. Bu noktada ödemeniz gereken motorlu taşıtlar vergisini ya da kısaca MTV ödemelerini takip etmeniz önemlidir. Tarihinden sonra ödenecek olan borçlara faiz ekleneceğinden dolayı tarihlerin takibi önemlidir. Bu vergi ödemelerinizi, vergi dairelerine giderek kolayca yapabilirsiniz. Bunun dışında ödemelerinizi internet üzerinden de kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için oluşturulmuş olan ve Maliye Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi, motorlu taşıtlar vergisi ödemelerini yapabilmeniz için İnternet Vergi Dairesi isminde bir sistem oluşturmuştur. Bu siteye giderek araç vergi borcu ödeme kredi kartı ile işlemlerinizi yerine getirebilirsiniz.

Araç Vergi Borcu Ödeme Kredi Kartı İle Nasıl Yapılır?

Öncelikle yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayarak sahibi olduğunuz motorlu taşıtın motorlu taşıtlar vergisi hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kolay bir işlem olan bu sistem sayesinde araç vergi borcu ödeme kredi kartı ile işlemini de yapabilirsiniz.

dfd

Yukarıdaki görselde de görüldüğü gibi, yapmanız gereken yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayarak GİB internet vergi dairesi adresine girmek olacaktır. Ve ardından motorlu taşıtlar vergisi hesaplama seçeneğini tıklayarak size ait olan taşıtların üzerinde olan araç vergisi hesaplamalarını yapabilirsiniz.

fff

Motorlu taşıtlar vergisi hesaplama işlemini gerçekleştirebilmek için yukarıdaki görselde de görüldüğü gibi gerekli olan bilgileri girebilir ve araç yaşı, tipi, aracın sahip olduğu motor silindir hacmi gibi bilgileri girerek araç vergi hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İstenilen bilgilerin doğru şekilde girilmesinin ardından hesapla seçeneğini seçerek işleminizi devam ettirebilirsiniz. Burada alttaki kısımda ödenmesi gereken toplam vergi tutarı, ve iki farklı taksitte ödenecek olan vergi tutarları hesaplanacaktır. Bu şekilde araç vergi hesaplama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

Araç Vergi Borcu Ödeme Kredi Kartı İle Nasıl Yapılır?

Araç vergi hesaplama işleminizi yaptıktan sonra sahibi olduğunuz aracın elde etmiş olduğu araç vergi borcu ödeme kredi kartı ile yine Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Bunun için yazının sonundaki Araç Vergi Borcu Ödeme Kredi Kartı ile linkine tıklamanız gerekecektir. Araç vergi borcu ödeme kredi kartı ile linkine tıkladıktan sonra açılan sayfada var olan gerekli bilgileri girmeniz gerekecektir. Araç vergi borcu ödeme kredi kartı ile işlemi için öncelikle aracınız üzerinde var olan araç vergisi sorgulaması yapabilir ve ardından da eğer bir araç vergisi borcu var ise kredi kartınız ile yine aynı sistem üzerinden ödeyebilirsiniz.

hhhhhhhhhhhhh

Yukarıdaki görselde var olan gerekli bilgileri yani araç vergisi ödenecek olan aracın plakası, araç sahibinin T.C kimlik numarası ya da Vergi Kimlik Numarası ve Tescil Tarihi gibi bilgileri girerek araç vergi sorgulaması yapabilirsiniz. Eğer bir araç vergisi ortaya çıkıyor ise araç vergi borcu ödeme kredi kartı ile bu sistem üzerinden kolayca ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Vergi Borcu Ödeme Kredi Kartı İle İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.