ARAÇ VERGİ BORCU SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

ARAÇ VERGİ BORCU SORGULAMA

Ülkemizde birçok kurumda olduğu gibi Gelir İdaresi Başkanlığı da teknolojiyi aktif olarak kullanmayı uygun görmüş ve sanal platform üzerinden hizmet vermeye başlamıştır. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından oluşturulan sistemde araç vergi borcu sorgulamanızı yapabilir ve trafik cezası gibi borçlarınızın olup olmadığını görebilirsiniz. Bu sistem üzerinde bulunan Motorlu Taşıtlar Vergi Dairesi kademesi ile vergi borçlarınızı sorgulayabilir hatta kredi kartı işlemleri ile ödeme de gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Vergi Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir ?

Araçlarımız üzerinden ödediğimiz vergi; Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) olarak bilinmektedir. MTV araç sahiplerinin yılda 2 kere ödemekle yükümlü oldukları vergi türüdür. Her araç türü için farklı hesaplanmaktadır. Örneğin; aracın motosiklet ve otomobil olması halinde silindir hacim özellikleri dikkate alınmaktadır. Otobüs vb araç türlerinde yaş ve koltuk kapasitesi üzerinden vergi hesaplaması yapılmaktadır.

Araç vergi borcu sorgulama işlemleri sayfasına ulaşabilmeniz için yazımızın sonuna yönlendirme aracı ekledik. Bu yönlendirme aracını kullandığınız takdirde görselde sunulan sayfaya erişim sağlamış olacaksınız. Sorgulama adımları ise şu şekilde sıralanabilir;

İlk olarak yönlendirme aracından ilgili sayfaya ulaşınız. Yukarıda olduğu gibi erişim sağladığınız sayfada ok işareti ile gösterilmiş en üstteki “motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme” yazısına tıklayarak araç vergi borcu sorgulama sayfasına geçiniz.

Sorgulama sayfası yukarıdaki gösterilen sayfası olmalıdır. Ok işareti ile gösterilen yerlerden 1. kısıma aracınızın plakasını giriniz. Eğer özel plaka değil ise hayır imlecini değiştirmeyiniz. 2. ok işareti ile gösterilen kısımda TC kimlik numaranızı kullanarak ya da Vergi kimlik numaranızı kullanarak doldurunuz. Tescil tarihi olarak da 2. el araçlarda noter satış tarihi, sıfır araçlarda ise trafiğe çıkış tarihi yazılmalıdır. Doldurma işlemi bittikten sonra “Tamam” butonunu tıklayarak sorgulama işleminizin sonucunu görebilirsiniz.

Araç Vergi Borcu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ! 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.