Araç Vergi Hesaplama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Araç Vergi Hesaplama


Motorlu taşıtlar vergisi yani kısaca ve bilinen adıyla MTV, ülkemizde araç sahibi olan herkesin ödemek durumunda olduğu bir vergi türüdür. Ülkemizde ikamet eden ve kendine ait araca sahip olan her birey bu vergi türünü ödemekle yükümlüdür. Bu vergi türü, her yıl iki farklı dönem için alınır. Ocak ve Temmuz aylarında toplanan araç vergisi, ikamet ettiğiniz şehirde bulunan vergi dairesine giderek ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz. Yılın ilk bölümü olan ilk ödeme Ocak ayında, diğer dönem olan ikinci dönem ödemesi ise Temmuz ayında gerçekleştirilir. Bu vergi türü her araç için aynı ücrette ödenmez. Aracın türüne göre bazı değişiklikler gösterir. Araç vergisi, sahibi olduğunuz aracın model ve motor gücüne göre fiyat farklılığı gösterdiği belirtilebilir. Motorlu taşıtlar vergisi ya da araç vergisi hesaplama işlemlerinizi internet üzerinde yer alan interaktif ortam uygulamaları sayesinde kolayca hesaplanabilir durumdadır. Ayrıca ödeme yapacağınız vergi dairelerine giderek de araç vergi hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın sonunda verdiğimiz linki kullanarak önce sahibi olduğunuz araç için araç vergi hesaplama işlemini gerçekleştirebilir, ardından da eğer bir vergi borcu var ise ödeme işlemini yine internet üzerindeki uygulamaları kullanarak yapabilirsiniz.

Araç Vergi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Günümüzde yapılan teknolojik yenilikler sayesinde kişilerin hayatları her alanda kolaylaşmaya başlamıştır. Bu işlemlerden biri de, devlet dairelerine gitmemizi önleyen ve işlemlerimizi evden ya da internete bağlanabildiğimiz herhangi bir yerden yapabilmemizi sağlayan interaktif uygulamalardır. Devlet kurumlarının da bu interaktif ortama hızlı entegrasyonu sonucu birçok işlemi internet üzerinden yapabilir durumdayız. Bu dairelerden biri de Maliye Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi’dir. Kısaca GİB olarak bilinen bu sistem ile birçok işlem yerine getirilebilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesindeki internet vergi dairesi dahilinde birçok vergi ödeme işlemini yapabilirsiniz. Bazı kişisel bilgilerin girilmesi ile gerçekleştirilebilen işlemlerden biri de motorlu taşıtlar vergisi ya da araç vergi hesaplama işlemidir. Araç vergi hesaplama işlemini gerçekleştirdikten sonra ödeme işlemlerinizi yine bu uygulama sayesinde anlaşmalı olan kredi kartlarını kullanarak yerine getirebilirsiniz.

Araç vergi hesaplama işleminin yapılabilmesi için öncelikle yapılması gereken yazımızın sonunda da vereceğimiz link olan GİB uygulama sistemine giriş yapmak olacaktır. Giriş yaptıktan sonra internet vergi dairesi sistemine girmeniz gerekecektir. Bu sisteme giriş yaparak ödemekle yükümlü olduğunuz birçok vergiyi buradan ödeyebilirsiniz.

trafik2

Yukarıdaki görselde de görüldüğü gibi, Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde yer alan İnternet Vergi Dairesi üzerinden vergi borçlarınızı ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

araç vergi hesaplama

Motorlu taşıtlar vergisi hesaplama ya da araç vergi hesaplama işlemi de yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayarak ulaşabileceğiniz ve kolay bir şekilde yapabileceğiniz bir uygulamadır. Verdiğimiz linke tıklayarak, açılan sayfada yer alan ve yukarıdaki ilk görselde de yer alan sayfa belirecektir. Bu sayfada 3. başlıkta bulunan motorlu taşıtlar vergisi hesaplama seçeneğini seçerek hesaplama işleminizi devam ettirebilirsiniz. Bu başlığı seçtikten sonra ikinci görseldeki sayfa görüntülenecektir. Bu sayfada bulunan bazı bilgilerin girilmesi istenir. Bu bilgiler, aracın tipi, aracın yaşı ve araç motor silindir hacmidir. Bu bilgilerin doğru olarak girilmesi sonrasında altta bulunan hesapla seçeneğini seçebilir ve araç vergi hesaplama işlemini başarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Hesapla seçeneğine tıkladıktan sonra sistem aracınızın sahibi olduğu vergi borcunu yıllık tutar şeklinde hesaplayacaktır. Ayrıca altta bulunan seçeneklerde de, araç vergisinin toplam tutarı ve iki farklı dönemde ödenecek toplam tutarlarını gösterecektir. Böylelikle araç vergi hesaplama işlemini başarıyla gerçekleştirdiniz.

Araç Vergi Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.