ARAÇ VERGİSİ (MTV) SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

ARAÇ VERGİSİ (MTV) SORGULAMA

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte birçok işlemimizi internet üzerinden yapabilmekteyiz. Bu bize çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Daha önceleri sıra bekleyerek yaptığımız işlemleri şimdilerde artık bir tık ile dakikalar hatta saniyeler içinde internet üzerinden yapabilmekteyiz. İnternet üzerinden yapabildiğimiz işlemler sayesinde zamandan tasarruf etmiş oluyoruz.İnternet üzerinden yapılabilen işlemlerden bahsedecek olursak, öncelikle neredeyse her konuda bilgi sahibi olmamız mümkündür. Bilgi edinmenin yanında sorgulama işlemlerimizi hatta ödeme işlemlerimizi de internet üzerinden yapmamız mümkündür. Bazı kimlik bilgilerimizi ve kredi kartı bilgilerimizi güvenilir olduğundan emin olduğumuz internet sayfaları ile paylaştığımızda işlemlerimiz sorunsuz bir şekilde gerçekleşecektir.İnternet üzerinden yapabildiğimiz sorgulama işlemlerine her geçen gün bir yenisi eklenmektedir. Bunlardan bir tanesi de araç vergisi (MTV) sorgulama işlemidir. Motorlu Taşıt Vergisi, trafiğe kayıtlı araçların her yıl ödemesi gereken vergidir.

Her araç için ödenmesi gereken vergi ayrıdır. Motorlu taşıt vergisi iki taksit halinde ödenmektedir. Araç vergisi sorgulama işleminizi İnternet Vergi Dairesi üzerinden yapabilirsiniz. Aynı site üzerinden borcunuzu da ödeyebilirsiniz. Vergi ödeme işleminizi gerçekleştirmezseniz ceza işlemi uygulanmaktadır. İlk taksiti geçirenlerin faizleri ikinci dönemde alınacaktır. Araç vergisi sorgulama işleminizi İnternet Vergi Dairesi üzerinden yapmak oldukça basit bir işlemdir. Yazının devamında Motorlu Taşıt Vergisi sorgulama işleminin İnternet Vergi Dairesi sistemi üzerinden nasıl yapıldığını kısaca anlatacağız.Eğer sizinle paylaştığımız bilgiler doğrultusunda işlemleri yaparsanız araç vergi borcu sorgulama işleminizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Vergisi (MTV) Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç vergisi sorgulama işlemini yapabilmek için ilk yapmanız gereken yazının sonunda vermiş olduğumuz “Araç vergisi (MTV) Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!” adlı linke tıklamak olacaktır. Açılan sayfada sizden plakanız, eğer araç özel plaka ise evet seçeneğinizi işaretlemeniz ve TC kimlik numaranız ya da vergi numaranız ve tescil tarihiniz gibi bilgiler istenecektir. Bu bilgileri doğru bir şekilde doldurunuz. Daha sonra tamam butonuna tıklayınız. Bu şekilde açılan sayfadan araç vergisi (MTV) sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

Adsız

Araç Vergisi (MTV) Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Araç Vergisi Ödeme

Vergiler, devletin kamu için gerekli olanakları sağlaması amacı ile oluşturulan en önemli kaynaklardan biridir. Adaletli olması amacı ile vergiler, her kesimden farklı olarak alınır.Vergiler kişilerin gelir durumlarına göre belirlenmektedir. Vergi ücretleri sabit olmadığı için insanlar arasında adaletli olunmaya çalışılmaktadır.Bu vergiler çeşitli alanlar için farklı isimlerle talep edilir. Aslında tüm vergilerin temel amacı bellidir. Örneğin araç vergileri bunlardan biridir. Araç vergileri de araç sahibi insanlardan alınır ve aracın modeline göre araç vergi fiyatları farlılık göstermektedir. Araç vergisi ödeme konusunda bazı insanların muafiyeti bulunabilir.Araç vergi muafiyeti bazı şartları taşıyan kişiler için bulunmaktadır. Örneğin engelli kişilerin engellilik durumlarına göre araç vergisi muafiyeti bulunmaktadır. Engelli vatandaşların araç vergi muafiyetinden yararlanabilmesi için temel bir şart bulunmaktadır. Engelli kişinin engelinin raporlu olarak %40 ve üzeri olması gerekmektedir. Yasal olarak kanıtlanmış bir engeli olan ve engel oranının %40 olduğu belgelerle ispatlanan bir kişinin MTV yani Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi gerekmemektedir.Yani bu oranda engeli olan kişiler MTV vergisinden muaftırlar.

Araç vergisi sorgulama işleminizi internet üzerinden yapabilirsiniz.İnternet üzerinden yapmış olduğunuz işlem plakadan araç vergi borcu sorgulama adı altında yapılacaktır. Araç vergisi sorgulama işleminizi yapabilmek için Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi resmi internet sayfasına giriş yapmalısınız. Sonrasında aracınızın plakasını, özel plaka olup olmadığını,T.C. kimlik numaranızı ya da Vergi kimlik numaranızı,Tescil tarihini ilgili kısımlara girip tamam butonuna tıklamalısınız.

Araç vergisi sorgulama işlemi yapmadan araç vergisi ödeme işlemi yapmanız mümkün değildir. Araç vergisi sorgulama işleminizi yaptıktan sonra aynı sayfa üzerinden araç vergi borcu ödeme işlemi de yapabilirsiniz. Araç vergisi ödeme işleminiz için kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Kredi kartı bilgilerinizi girdikten sonra kredi kartı ile araç vergisi ödeme işleminizi yapabilirsiniz.İnternet üzerinden araç vergisi ödemesi yapacaksanız 02:00 ile 22:00 saatleri arasında sisteme giriş yaparak kredi kartınız ile ödeme işleminizi yapabilirsiniz. İnternetten araç vergisi ödeme işlemi yapabileceğiniz gibi bankalar aracılığı ile de aynı işlemi yapmanız mümkündür.Araç vergisi yatırma işleminizi bankaları kullanarak da yapabilirsiniz. Fakat araç vergisi ödeme işleminiz için sadece anlaşmalı bankalara ödeme yapabilirsiniz. Araç vergi fiyatları değişiklik göstermektedir,bunu bilmelisiniz.Araç vergi indirimi bazı dönemlere özel olmak üzere yapılmaktadır. Araç verginizi GİB Mobil uygulamasını kullanarak da yapabilirsiniz. Aynı zamanda Motorlu Taşıtlar Vergisi yönünden mükellefiyet kaydının olduğu ya da Motorlu Taşıtlar Vergisini tahsil yetkisi bulunan diğer Vergi Dairesi Müdürlüklerine başvurarak ödeyebilirsiniz.

Araç Vergi Hesaplama

Araç vergisi hesaplama işleminizi internet üzerinden yapmanız mümkündür. Aracınızın vergisini hesaplamak için Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi resmi internet sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir. Bu site üzerinden Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama bölümüne girmelisiniz. Araç vergisi hesaplama işleminiz için sizden aracınız ile ilgili bazı bilgiler istenecektir. Örneğin; Yıl, araç tipi, aracın yaşı, motor silindir hacmi gibi bilgileri girmeniz gerekecektir. Sizden istenen bilgileri girdikten sonra Hesapla butonuna basmanız gerekir. Yıllık tutar, ödenecek yıllık tutar, ilk altı aylık tutar, ikinci altı aylık tutar bilgileri hesapla işleminizin sonucu olarak karşınıza çıkacaktır. Araç vergi hesaplama ya da sistemde görebileceğiniz ismi ile Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama işleminizi bu şekilde yapabilirsiniz. Araç vergi hesaplama işleminizi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.