Arsa Vergisi Ödeme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Arsa Vergisi Ödeme

Ülkemizde de dünyada olduğu gibi, devlet, vatandaşların kamu harcamaları yapabilmeleri için vergilendirme yoluna gitmektedir. Bu vergilerin toplanması sonucu gerekli kamu harcamaları için bütçe yaratılır ve insanlara daha iyi hizmet sağlanır. Yollar, devlet okulları gibi daha birçok noktada bu vergiler sayesinde yaratılan kaynaklar kullanılır. Bu vergilerden biri de emlak vergisi ya da arsa vergisidir. Emlak vergi kanununun belirlediği hükümlere göre emlak vergisi, araziler için, arsalar için ve binalar için ödenen ve zorunlu olarak ödenmesi gereken bir vergi türüdür. Taşınmaz olarak adlandırılan bu tür mülkler, emlak vergisine tabiidir ve vergi mükellefleri tarafından ödenmesi gerekmektedir. Peki var olan emlak vergisi ya da arsa vergisi ödeme işlemini nasıl yapabilirsiniz? Arsa vergisi ödeme işlemini ikamet ettiğiniz belediye sınırlarındaki belediye emlak bürolarına uğrayarak yapabilirsiniz.

Emlak vergisi, bütün arsa, arazi ve bina sahiplerini ilgilendiren bir durumdur. Bu yüzden önemlidir. Bu noktada önemli durumlardan biri de emlak vergisi hesaplamadır. Emlak vergisi hesaplama, emlak ya da arsa vergisi olarak bilinen vergi türüne konu olan mülk bedeli her dört yılda bir oluşturulan, “yeniden değerleme” oranı ile her yeni yılda tekrar hesaplanarak, arsa vergisine tabii olacak mülkün bedeli bulunur. Bu yıl belirlenen oran, Maliye Bakanlığı’nın rakamlarına göre, % 5,58 düzeyindedir. Bu durumda daha önceden satın alınmış yani 2015 yılında ve daha önceden alınmış olan bina, daire gibi yapılar için 2016’da yeniden değerleme oranı, 2016 yılında belirlenen yeniden değerleme oranının yarısı yani, % 5,58/2’dir. Bu da yaklaşık olarak % 2,79 civarında bir orana karşılık gelir.

Bunu örneklendirecek olursak, bir bölgede bulunan bir mesken için 2015 yılında 200.000 TL’lik bir bedel alındıysa, yeniden değerleme tutarı şu şekilde olacaktır. 200.000 x % 2,79= 5.580 TL. Bu noktada yeniden değerleme tutarı ve 2015 yılı konut değeri: 200.000 TL + 5.580 TL = 205.580 TL’dir. Ancak bin liralık kısma kadar olan kesirlerden sonrası dikkate alınmayacağı için burada vergiye konu olan kısım 205.000 TL olarak belirtilebilir. Yeniden değerleme bulunduktan sonra, arsa vergisi hesaplama noktasında, bu mülk İstanbul sınırları içinde yer aldığı için ve İstanbul da büyükşehir olduğu için ve mesken olarak ele alınan mülkün yeniden değerlemeye göre alınan konut değerinin binde 2’si arsa vergisi olarak hesaplanır. Bu noktada mülk değeri + yeniden değerleme oranının yarısı x binde 2 oranı ile arsa vergisi hesaplama işlemi yapılabilir. Bu da 205.000 x binde 2 = 410 TL olarak bulunur.

2016 yılında arsa (emlak) vergisi oranları bina, arazi ve arsalar için farklı farklı oranlar şeklinde belirlendi. Binaların oranlarını belirleme de iki farklı oran bulunur. Bina emlak vergisi hesaplarken alınan oran binde 2 iken, konutların hesaplanmasında bu oran binde 1’dir. Arazi emlak vergi oranı binde 1, arsalarda bu oranı binde 3 olarak hesaplamışlardır. Emlak ya da arsa vergisi için bazı belgelere ihtiyaç duyulur. Bu belgeleri sıralamak gerekirse, tapu fotokopisi, binalarda yapı kullanma izin fotokopisi, bina adresi, beyan sahibi ikametgah adresi ve arsa işyeri adresi, vergi numarası ve TC kimlik numarası.

Arsa Vergisi Ödeme Nasıl Yapılır?

Arsa vergisi ödeme tarihleri, iki taksit şeklindedir. İlk taksit, Mayıs ayı sonuna kadar olan sürede ödenir. İkinci taksit ise, Kasım ayının sonuna kadar olan sürede ödenmektedir.

Emlak vergisinin zamanında ödenmesi önemlidir. Çünkü arsa vergisi ödemeyen vergi mükellefi geciktirilen her taksit için her ay belli kanunlarda belirlenen oran üzerinden gecikme cezası ödemek zorunda olacaktır. Bu yüzden arsa vergilerinin belirlenen tarihlerde arsa vergisi ödemesi önemlidir.

Arsa vergisi ödemeleri, taşınmaz malın bulunduğu belediyeye ödenmesi gerekir. Eğer taşınmaz mal başka bir şehirde ise, arsa vergisi ödeme bütün belediyelerden PTT havalesi şeklinde taşınmazın bulunduğu belediye banka hesabına, emlak vergisi mükellef numarası yazılarak yapılır. Ayrıca, internet üzerinden de arsa vergisi ödeme yapılmaktadır. Bulunduğunuz belediyenin internet adresi üzerinden arsa vergisi ödemekle yükümlü olduğunuz arsa vergisi ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.