Bağkur Hizmet Dökümü | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Bağ-Kur Hizmet Dökümü

Bağ-Kurlu olan kişiler kendi primlerini kendileri öderler. İşverenleri yine kendileridir. En az ücret olarak asgari ücretin %32’si kadar prim ödemek zorundadırlar. Bağ-Kurun amacı devlet yada özel bir sektörde çalışma fırsatına sahip olamayan vatandaşların emekli olabilmeleri adına yürürlüğe girmiş olan kuruluştur. Bu kapsamda işverenler tarafından SSK ve Emekli Sandığı kurumlarındaki gibi prim ödemeleri yapılamayan kişiler, prim ödemesi yapılan kişilerin sahip oldukları emeklilik ve sağlık haklarının hepsinden faydalanması istenmiştir. Bağ-kurla berber 15, 25 yılda ödemeler yapılmaktadır. Ödemelerin tamamlanması ile de kişi emekli olabilme hakkına artık sahiptir. Kişilerin çalıştıkları süre içerisinde emekli olma fırsatı ve devlet hastanelerinde ücretsiz olarak muayene olabilmeleri için birçok fırsatlar sunmuştur. Bu durumla ilgilenen kuruluş Sosyal Güvenlik Kurumudur. Sosyal Güvenlik Kurumunun kişilerin çalıştıkları ve yaptıkları işleri göz önünde bulundurarak 3 farklı tipte ödeme şekli vardır. SSK Kurumu 4A olarak, Bağ-Kur kurumu 4B olarak, Emekli Sandığı ise 4C olmak üzere 3 farklı gruba ayrılmışlardır. Fakat tek çatıda birleşmişlerdir. Farklı gruplarda olmalarının sebebi ise emekli olma durumlarındaki ücret değişikliği içindir. Biz de bu yazımızda Bağ-Kur hizmet dökümünü inceleyeceğiz.

 E-Devlet Şifresi ile Kişi Bağ-Kur Hizmet Dökümünü Nasıl Yapabilir?

Bağ-Kur Hizmet Dökümü ile Bağ-kurla ilgili olan tüm detaylarınızı öğrenebilirsiniz. Bağ-kur girişinizin ne zaman gerçekleştiğini, bağ-kur primlerinizi düzenli olarak yatırıp yatırmadığınızı, ne zaman emekli olacağınız hakkında tüm bilgilere sahip olabilirsiniz. Bu işlemlerin hepsi internetin bu kadar yaygınlaşması ile beraber kolaylıkla ulaşılabilecek uygulama haline gelmiştir. Bu uygulama E-devlet uygulamasıdır. E-devlet üzerinden birçok sorgulama gibi Bağkur hizmet sorgulama işlemi ile ilgili her şeyi de kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

İlk önce e-devlet sitesine yani yazının sonunda yer alan linke tıklayarak açılacak olan sayfada ‘’Kimliğimi Şimdi Doğrula’’ yazısını seçmeniz gerekmektedir.

Bu linke tıkladıktan sonra açılacak olan pencere de öncelikle T.C. kimlik numaranızı ardından da önceden önceden almış olduğunuz e-devlet şifrenizi gerekli olan yerlere aşağıdaki görseldeki gibi doğru olarak girmeniz gerekmektedir.

Gerekli olan bilgilerinizi doğru olarak girdikten sonra sisteme giriş yap yazısına tıklamanız gerekmektedir. Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra sisteme kolay şekilde girişinizi yapmış olacaksınız. Öğrenmek istediğiniz Bağ-Kur hizmet dökümünüzle ilgili olan tüm detaylara ulaşacaksınız.

Eğer e-devlet şifresine sahip değilseniz öncelikle yapmanız gereken evinize en yakın olan PTT şubesine giderek yapmak istediğiniz işlemi belirtmelisiniz. Yanınızda kimlik belgenizi götürmelisiniz ve 2 TL gibi bir ücret ödeyerek size özel olarak verilecek olan şifrenize kolaylıkla sahip olabileceksiniz. Şifrenize sahip olduktan sonra, girişinizi yapıp ana sayfada yer alan E-Hizmetler bölümüne tıklamanız gerekmektedir. Bu E-Hizmetler bölümüne girişinizi yaptıktan sonra karşınıza çıkan hizmetlerden Sosyal Güvenlik Kurumunu bulmalısınız. Sosyal Güven Kurumu alt bölüm başlıklarından borç sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bağ-Kur Hizmet Dökümü

Bağ-Kur’a gerekli olan primlerini ödeyip hala çalışan kişiler için bugüne dek ödedikleri prim tutarlarının miktarlarını görebilmesi, yaptıkları ödemeleri takipte bulunmaları veya borçlarının ne kadar kaldığını görebilmeleri Bağ-Kur hizmet dökümü ile olur. Bu dökümü alarak ne zaman işe başladığınızı, hizmete başlayış tarihinizi öğrenebilirsiniz ve bu sayede emeklilik işlemlerinde döküm bilgilerini kullanabilme şansınız vardır. Bu işlemi ise önceden de belirttiğimiz gibi sadece e-devlet sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Giriş işlemlerinizi tamamladıktan sonra e-devlet şifreniz ile de Bağ-kur hizmet dökümünüzü alabilirsiniz. E-devlet internet uygulaması üzerinden işlem yapabilme imkanına kavuşmadan önce Bağ-Kur dökümü alma işlemini ve birçok işlemleri internet üzerinden gerçekleştirebiliyordunuz. Fakat şifresiz olarak da işlem gerçekleştirebildiğiniz E-SGM internet sitesinin kapatılmasının üzerine yapılacak olan işlemlerin hiçbirini şifresiz olarak gerçekleştirebilmenizin olanağı yoktur. Bu sebeple artık E-Devlet internet uygulaması ile alacağınız şifre ile kolaylıkla işlemlerinizi yapabilir öğrenmek istediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.

Bağ-Kur Hizmet Dökümü İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.