Bağkur Otomatik Ödeme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Bağkur Otomatik Ödeme

SGK Prim Ödeme Kolaylığı

Günümüz teknolojisiyle beraber hayatımız birçok yönden kolaylaşmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte hem özel hem de resmi kurumlar kendini geliştirmekte, birçok kolaylığı sağlamaktadırlar. Özellikle devlet kurumları gelişen teknolojiye ayak uydurma konusunda birçok önemli adımlar atmış; farklı alanlardaki resmi işlemleri internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilme imkanı sağlamıştır. Son birkaç yılda E-Devlet portalı sayesinde internet üzerinden bu işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Misyonu ”Değişen sosyal güvenlik ihtiyaç ve risklerine karşı toplumu güvence altına alarak güvenilir, kaliteli ve yenilikçi bir anlayışla sürdürülebilir sosyal güvenlik hizmeti sunmak” olan SGK kurumu da bu kapsamda birçok işlemini E-Devlet üzerinden gerçekleştirebilme imkanı sağlamıştır. Bu kapsamda Bağkur primleri de bu yoldan yani internet üzerinden kredi kartı ile ödenebilmektedir. Daha önceden bu işlemi yapabildiğimiz iki resmi site bulunmaktaydı, ancak bu resmi sitelerden şifresiz işlem gerçekleştirebildiğimiz E-SGM resmi sitesi süresiz olarak kapatılmıştır. E-SGM üzerinden şifresiz işlem yapabilmemiz artık mümkün değildir. Bunun yerine artık yalnızca E-Devlet sistemi üzerinden şifreli bir şekilde işlemlerimizi yapabilmekteyiz. E-Devlet üzerinden herhangi bir işlem yapabilmek için bir E-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. E-Devlet şifrenizi PTT şubelerine uğrayarak 2 TL gibi cüzi bir miktar ödeyerek alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra aşağıda gösterildiği şekilde E-Devlet’e giriş yapabilirsiniz.

Bağ-Kur Borç Ödeme İşlemini Nasıl Yapabilirsiniz ?

 • Öncelikle size vereceğimiz internet bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir.
 • Açılacak olan sayfada bulunan yerlere sırası ile aşağıdaki resimde de ok işaretleri ile gösterilen yerlere T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazınız.

e-devlet-giris-sayfasi

kimlik-dogrulama-platformu

 • Daha sonra karşınıza çıkacak olan sayfa aşağıdaki gibidir. Bu sayfadaki “Sorgu Türü”, “Sorgu Tipi”, “Sicil No” ve “Güvenlik Kodu” bölümlerini doldurunuz.

sgk-online-tahsilat

 • Bilgilerinizin doğruluğunu kontrol ediniz.
 • Borç Sorgulama” seçeneğini tıklayınız.
 • Sigortalı sicil numarası ve güvenlik kodu girildikten sonra , borç sorgula butonu ile ilgili işveren veya sigortalının borcu sorgulanır.

Bu şekilde Bağkur borç ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Banka kredi kartınızla, bankalarınızın şubelerinden veya banka internet şubelerinden vereceğiniz otomatik ödeme talimatı ile her ay Bağkur primlerinizi ödeyebilirsiniz. Bankanızın şubelerine uğrayarak ya da internet sitelerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

SGK Prim ödemeleri için otomatik ödeme talimatı verdiğiniz durumda, tahsilat günü geldiğinde hesabınızda yeterli bakiyeniz olduğu durumda, ekstra bir talimat gerekmeden prim ödeme işleminizi hızlıca halledebilirsiniz.

Bununla birlikte, eğer tahsilat günü geldiğinde hesabınızda yeterli bakiyeniz bulunmuyorsa, Kredili Mevduat Hesabınızdan ödeme işleminiz kredi limitiniz üzerinden gerçekleşir, böylece ödemeniz aksamaz.

Otomatik ödeme talimatı verdiğinizde sağlayacağı avantajlar;

 • Bağ-Kur Primlerinizin her ay talimata gerek kalmaksızın düzenli ödenmesi sağlanır.
 • Prim Ödemenin unutulması/atlanması riski olmadığı için gecikme cezası oluşma riskini ortadan kaldırır.

Otomatik ödeme talimatı verdiğinizde sağlayacağı dezavantajlar;

 • Kredi kartından yapılan Sosyal Güvenlik Kurumu ödemeleri, kredi kartı ekstresinde alışveriş olarak görüntülenecektir.
 • Kredi kartından yapılan ödemeler  karşılığında bonus kazanılmayacaktır.
 • 100 TL’nin altındaki ödemelerden 1 TL, 100 TL üzerindeki ödemelerden %1,25 oranında komisyon tahsil edilecektir.
 • Ayrıca önemle belirtmek gerekiyor ki bankalar yaptıkları bu ödemeler için kart sahibinden belirli bir miktarda Komisyon Ücreti almaktadır. bu genellikle cüz’i bir miktar olmaktadır.

E-Devlet Sistemi Üzerinden BağKur Borç Ödeme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

SGK Kredi Kartı Tahsilat Uygulaması Kullanım Kılavuzuna Dair Ön Bilgiler

Borç Sorgulama Sayfasından Sorgu türü seçilir.

1.1 4A İŞVEREN ÖDEMELERİ (4A)

1.2 4B SİGORTALI ÖDEMELERİ (4B)

1.3 DİĞER ÖDEMELER

2. Sorgu tipi seçim yapılır.

2.1 DEVREDİLEN SSK ÖDEMELERİ (4A)

2.1.1 İŞVEREN CARİ DÖNEM: 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki (Devredilen SSK) sigortalıları çalıştıran işyeri işverenlerinin bu sigortalılara ilişkin yasal ödeme süresi geçmemiş (cari ay) sigorta prim borçlarını ödenebildiği seçenektir.

2.1.2 İŞVEREN İDARİ PARA CEZASI (IPC): 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki (Devredilen SSK) sigortalıları çalıştıran işyeri işverenlerine, 5510 sayılı Kanunun 102 nci maddesi uyarınca uygulanan ve işverenlerce tebellüğ edilen yasal ödeme süresi geçmemiş idari para cezalarının ödenebildiği seçenektir.

2.1.3 İŞVEREN 6111 YAPILANDIRMA : 6111 sayılı Kanun uyarınca borçları yeniden yapılandırılan işyeri işverenlerinin taksit tutarlarının ödenebildiği seçenektir.

2.1.4 İŞVEREN İCRA DOSYA SEÇİMLİ: İşverenlerin icraya intikal etmiş borçlarının tamamının değil de sadece bir veya birkaç icra dosyasındaki borçlarının ödenebildiği seçenektir.

2.1.5 İŞVEREN İCRA PEŞİN ÖDEME: İşverenlerin icraya intikal etmiş borçlarının tamamının ödenebildiği seçenektir.

2.1.6 İŞVEREN İCRA TAKSİT PEŞİNATI: İşverenlerin icraya intikal etmiş borçlarının 6183 sayılı Kanunun 48 inci maddesine göre tecil ve taksitlendirilmesi için taksit peşinatının ödenebildiği seçenektir.

2.1.7 İŞVEREN İCRA ÖDEMELERİ – TAKSİT TAHSİLATI: İşverenlerin icraya intikal etmiş borçlarının 6183 sayılı Kanunun 48 inci maddesine göre tecil ve taksitlendirilmiş olup taksit miktarının ödenebildiği seçenektir.

2.1.8 İŞVEREN 6552 YAPILANDIRMA TAHSİLATI : 6552 sayılı Kanun uyarınca borçları yeniden yapılandırılan iş yeri işverenlerinin taksit tutarlarının ödenebildiği seçenektir.

2.2 DEVREDİLEN BAĞ-KUR ÖDEMELERİ (4B)

2.2.1 CARİ DÖNEM : 4/B Kapsamındaki sigortalıların cari dönem borçlarının ödenebildiği seçenektir

2.2.2 PRİM : Prim Tahsilatı, G.D.Taksitlendirme , G.D.Yapılandırma , G.D.Askerlik Borçlanması, G.D.Aylıksız İzin Borçlanması, G.D.Fahri Çalışma Borçlanmas , G.D.Grev ve Lokavt Borçlanması, G.D.On Yılıık Borçlanma, G.D.Seçim Borçlanması , G.D.Ücretsiz Doğum İzni Borçlanması, G.D.Uzmanlık Borçlanması, G.D.Yurt Dışı Dolar Borçlanması, G.D.Yurt Dışı TL Borçlanması, G.D.Ek-19 , G.D.Analık İzni Borçlanması, G.D.Doğum Borçlanması, G.D.Ihya Borçlanması, G.D.Tutukluluk orçlanması, G.D.Vergi Borçlanması, G.D.Staj Borçlanması, 53.Madde borçlarının ödenebildiği alandır (Bağ-Kur isteğe bağlı ve 2926 sayılı Kanun kapsamındaki (Bağ-Kur tarım) sigortalıların primleri de bu seçenekten ödenir.

2.2.3 EK/19 MD.’YE GÖRE PRİM TAHSİLATI YAPILANDIRMA (5458 KAN.): 1479 sayılı Kanunun ek 19 uncu maddesi gereğince 5510 sayılı Kanun yürürlüğe girmeden önceye ait sigortalılığın durdurulması ile ilgili uygulamanın yeniden sigortalılık olarak değerlendirilmesi için yapılması gereken ödeme tutarının ödenebildiği seçenektir.

2.2.4 SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ: 5510 sayılı Kanunun yürürlüğe girmesinden önce 02/08/2003 tarihi ile 30/09/2008 tarihleri arasında Bağ-Kur dışında ki sosyal güvenlik kuruluşlarından aylık alanlardan esnaf ve sanatkarlar gibi kendi adına ve hesabına bağımsız çalışması olanların, ödeyecekleri sosyal güvenlik destek primlerinin ödenebildiği seçenektir.

2.2.5 HİZMET İHYASI (TOPTAN ÖDEME): Bağ-Kur kapsamında çalışırken işten ayrılan fakat malullük veya yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanamayan sigortalılardan bu sürelere ilişkin primlerini toptan ödeme olarak geri almış olanlardan bu sürelere ilişkin sigortalılık sürelerini yeniden kazanmak isteyenlere, ödemeleri gereken ve Kurumca yazılı olarak tebliğ edilen tutarın ödenebildiği seçenektir.

2.2.6 17 MD.’YE GÖRE PRİM TAHSİLATI YAPILANDIRMA (5510 KANUN): 5510 sayılı Kanunun geçici 17 nci maddesi gereğince sigortalılığın durdurulması ile ilgili uygulamanın, yeniden sigortalılık olarak değerlendirilmesi için yapılması gereken ödeme tutarının ödenebildiği seçenektir.

2.3 DİĞER ÖDEME TÜRLERİ :

2.3.1 Gayrimenkul Satışı ve Kira Tahsilatı

2.3.2 Tarım Tevkifat

2.3.3 Avans – Kişi Borcu – Yersiz Ödeme

2.3.4 Ek Karşılık Tahsilatı – Faturalı Alacaklar

2.3.5 2925 Tarım sigortalı cari dönem – 6111 yapılandırma tahsilatları.

2.3.6 GSS PRİM

2.3.7 EK5,EK6,5G,4A KISMİ İBS, TOPLULUK

2.3.8 SSK TARIM 6552 YAPILANDIRMA TAHSİLATI

2.3.9 TOPLULUK 6552 YAPILANDIRMA TAHSİLATI

2.3.10 İSTEĞE BAĞLI 6552 YAPILANDIRMA TAHSİLATI

2.3.11 GSS 6552 YAPILANDIRMA TAHSİLATI

2.3.12 GSS IPC 6552 YAPILANDIRMA TAHSİLATI

2.3.13 EK-5 6552 YAPILANDIRMA TAHSİLATI

2.3.14 EK KARŞILIK 6552 YAPILANDIRMA TAHSİLATI

2.3.15 SGDP 6552 YAPILANDIRMA TAHSİLATI

2.3.16 6552 YAPILANDIRMA ERKEN ÖDEME TAHSİLATI

2.3.17 YERSİZ ÖDEME 6552 YAPILANDIRMA TAHSİLATI

2.3.18 EK-6 6552 YAPILANDIRMA TAHSİLATI

2.3.19 YURT DIŞI 6552 YAPILANDIRMA TAHSİLATI

2.3.20 30 GÜNDEN AZ IBS 6552 YAPILANDIRMA TAHSİLATI

SGK KREDİ KARTI TAHSİLAT UYGULAMASI KULLANIM KILAVUZUNA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

SGK Prim Borcu Ödemesi Yapılabilen Bankalar

 1. Akbank kredi kartı
 2. Albaraka Türk kredi kartı
 3. Bank Asya kredi kartı
 4. Denizbank kredi kartı
 5. Finansbank kredi kartı
 6. Garanti kredi kartı
 7. Halkbank kredi kartı
 8. İş Bankası kredi kartı
 9. TEB kredi kartı
 10. TFKB kredi kartı
 11. Vakıf Bank kredi kartı
 12. Yapı ve Kredi Bankası kredi kartı
 13. Ziraat Bankası kredi kartı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.