Bağkur Rapor Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Bağkur Rapor Sorgulama

Rapor parası olarak da bilinen iş görmez ödeneğinin tanımını yaparak yazımıza başlayalım. Rapor parası, çalışan kişilerin çeşitli sağlık sebeplerinden kaynaklanarak raporlu bir şekilde çalışmadıkları süreler için SGK tarafından almış oldukları maddi bir karşılık ile alınan para miktarıdır. Bu sayede de raporlu bir şekilde geçirilen istirahat dönemi boyunca kişilerin gelir kaybı önlenir ve bu kişilerin mağdur olması engellenmiş olur. Rapor parası almaya hak kazanan kişiler ise E – Devlet kapısı sistemi üzerinden Bağkur Rapor Sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler. SGK Rapor girişi yapılması itibarı ile de kişiler rapor parası almaya başlar.

Rapor parasının üç farklı çeşidi yer almaktadır. Bir kişinin rapor parası alabilmesi için 5510 sayılı Kanun kapsamında yer alan ve yapılmış olan düzenlemelere göre üç farklı şekilde geçici iş görmezlik ödeneği verilmektedir. Bunlardan ilki, sigortalı olarak bir iş yerinde çalışmakta olan bir kişinin kaza geçirmesi ya da işi ile alakalı bir meslek hastalığına yakalanmasından kaynaklanarak almış olduğu rapor karşılığında, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenecek olan rapor parası şeklinde gerçekleşir.

Rapor parası çeşitlerinden ikincisi ise hastalık ya da herhangi bir başka rahatsızlıktan dolayı rapor alan bir kişinin, çalışan kişinin rapor tarihinin öncesinde kalan doksan gün boyunca SSK primi ödemiş olması koşulu ile rapor parası almasına izin verilecektir.

Rapor parası çeşitlerinin üçüncüsü ise kadın olan sigortalıların doğum yapması halinde doğumdan önce ve doğumdan sekiz hafta olmak üzere toplamda on altı haftalık bir dönem boyunca doğum parası alması ile gerçekleşir. Çoğul hamilelik dönemi, doğumdan önceki on haftayı kapsamaktadır. Doğum yapan bir kadının rapor parası almasında da yine aynı şekilde doksan günlük SSK prim koşuluna bakılmaktadır.

Rapor Parası Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Bağkur rapor sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeden önce kişilerin yukarıda yer alan iş görmez ödeneği çeşitlerini kapsadığına dikkat etmesi ve ardından rapor parası almak için gerekli olan şartları sağlayıp sağlamadığını kontrol etmesi gerekmektedir. Rapor parası almak için gereken şartlar ise beşe ayrılmış durumdadır.

Bu şartlardan ilki, meslek hastalığı, iş kazası, hastalık ya da analık hallerinden kaynaklı olarak kişinin geçici bir şekilde iş göremezliğe sebebiyet veren durumların içinde olmasıdır.

İkinci şart ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetki verilen hekim ve sağlık kurulları tarafından verilecek olan sağlık raporunun alınmasının gerekliliğidir.

Rapor parası almak isteyen kişilerde aranan üçüncü şart ise mahalle ya da köy muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmadan kendi hesabına ya da adına bağımsız bir şekilde çalışan kişilere iş göremezlik ödeneğinin verilebilmesi için bu kişiye ait herhangi bir prim borcunun olmaması ve bu kişilerin yatarak tedavi görmelerine sebep olan geçici bir iş göremezliğe uğramış olması gerekmektedir. Fakat bu kişilere doğum öncesi ya da sonrası süreler için yapılacak olan ödemeler esnasında yatarak tedavi görme koşulu aranmamaktadır.

Hizmet akdi ile çalıştırılmakta olan sigortalı kişilerin yani 5510 sayılı Kanunda yer alan 4. maddenin 1. fıkrasında yer alan A bendi kapsamında sigortalı sayılan kişiler ile birlikte aynı kanunda yer alan 5. maddeye göre haklarında birtakım sigorta kolları uygulanabilen sigortalı kişilerin hastalık sebebi ile rapor parası alabilmesi için iş göremezliğin başlamış olduğu tarihten bir yıl önceki dönem içerisinde en az doksan gün kısa vadeli olarak sigorta priminde bulunmuş olması gerekiyor.

5510 Sayılı Kanunda yer alan 4. maddenin ilk fıkrasının A bendine göre sigortalı olan kişilerin ve aynı kanunun  4. maddesinin 1. fıkrasının B bendinde belirtilmiş olan muhtarlar ve aynı bentte bulunan serbest meslek kazancı ya da ticari kazanç sebebi ile basit ya da gerçek usulde gelir vergisi ödemek ile yükümlü olan kişiler, gelir vergisinden muaf olmasına rağmen, sanatkâr ve esnaf siciline kayıt olmuş kişiler ve son olarak tarımsal faaliyet ya da faaliyetlerde bulunanların analık sebebi ile rapor parası alabilmesi için doğum anından geriye dönük bir şekilde bir yıllık bir müddet boyunca en az doksan gün boyunca kısa vadeli sigorta priminde bulunmuş olması gerekiyor.

Rapor Parası Hesaplama

Rapor parası hesaplama işlemleri sırasında dinlenilmekte olan gün sayısı baz alınacaktır. Sosyal Güvenlik Kurulu raporlarında ise iki gün kesinti yapılır. Bundan dolayı da rapor parası ödenen gün sayısı en az üç gün olmak zorundadır. Rapor parası hesaplama işlemlerinin internet üzerinde yer alan çeşitli siteler üzerinden yapmakta sakınca olabilir. Bunun yerine devlet tarafından sunulan bir hizmetten yararlanarak en doğru sonuca ulaşmak yapılması en doğru şey olacaktır.

Rapor parası hesaplama ve rapor parası sorgulama işlemlerini yapabilmek için öncelikle turkiye.gov.tr sitesine girmeniz gerekiyor. Ardından sitenin sol üst köşesinde yer alan E – Hizmetler bölümüne tıklamalı ve bu bölüm üzerinden açılan liste kısmı altında yer alan “Sosyal Güvenlik Kurumu” başlığı altındaki “Ortak ( 4A / 4B / 4C ) Hizmetler bölümünün hemen altında yer alan 4A / “4B İş göremezlik Ödemesi Görme” bağlantısına tıkladığınız zaman karşınıza E – Devlet giriş ekranı gelecektir. İsterseniz bu işlemleri yapmak yerine yazımızın sonunda yer alan rapor parası sorgulama linkine tıklayabilirsiniz.

Bu durumda karşınıza beş farklı giriş tercihi gelecektir. En yaygın olarak kullanılan ve en kolay olan yol E – Devlet şifresi ile giriş yapmak olsa da bu yolun yanında, mobil imza yolu da vardır. Mobil imza sadece mobil imzası aktif edilmiş kişiler tarafından kullanılabilir. Elektronik imza yolunda bilgisayara bir uygulama indirmeniz gerekecektir. T. C. Kimlik Kartı yolunda ise kart okuyucuya ihtiyaç duyarsınız. İnternet Bankacılığı yolu ile ise çeşitli anlaşmalı bankalar yardımı ile E – Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. E – Devlet şifresine sahip değilseniz en yakın PTT merkez şubesine yanınızda TC Kimlik kartınızı da götürerek oldukça kısa bir süre içinde bu şifreyi temin edebilir ve siteye ilk girişinizin ardından kendinize yeni bir şifre belirleyebilirsiniz.

Bu sistemi kullanabilmek için sisteme kayıtlı olan bir iş göremezlik raporunuzun bulunması gerekmektedir. İş göremezlik raporunuz sistem üzerinde kayıtlı bir şekilde duruyorsa Rapor parası sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilecek olan rapor parasını alabilmeniz için gerekli belgelerin Sosyal Güvenlik Kurumuna ulaşması ve bu belgelerin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından incelenmesi gerekmektedir. İncelemelerin neticesinde geçici iş göremezlik ödeneği ödemesini ise PTT şubelerinden ya da Ziraat Bankasından temin edebilirsiniz.

Rapor Parası Sorgulama işlemleri için buraya TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.