E Devlet Emekli Maaşı Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E Devlet Emekli Maaşı Sorgulama

Emeklilik insanların belli yaşlardan sonra istirahat etmelerini ve ülke ekonomisine katkıda bulundukları yıllar süresince bir minnet borcu olarak onlara hayatlarının ileriki dönemlerini daha kolay geçirmelerini sağlayabilmek için pek çok dünya ülkesi tarafından uygulanan neredeyse zaruri diyebileceğimiz uygulamalardan bir tanesidir.

2016 itibariyle Türkiye’deki emekli kişi sayısı 11 milyonu aşmış bulunmaktadır. Sigortalı olarak çalışan kişi sayısı ise 20 milyon kişi civarındadır. 2017’ye girdiğimiz günlerde bu oranın dengesizliği dolayısıyla BES sistemine geçilmesi kararlaştırılmıştır. BES, Bireysel Emelilik Sistemi anlamına gelmektedir. Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi, çalışan herkesin maaşlarından otomatik kesinti sağlayarak kendi isimlerine açılan emeklilik hesaplarında paralarının birikmesini ve daha sonra emekli olduklarında bunu o bireylere arttırarak geri ödenmesi şeklinde tasarlanmıştır. Bu uygulamanın çeşitli özellikleri mevcuttur. Ayrıca bu uygulamadan kendi isteğiniz dahilinde çıkmanız da mümkündür.

Biz bu yazımızda sizlere E Devlet Emekli Maaşı Sorgulama işleminizi nasıl gerçekleştirebileceğinizden bahsedeceğiz. E Devlet Emekli Maaşı Sorgulama işleminizi gerçekleştirmeden önce size hatırlatmam gereken bir sistem var. Bu sistem emekli maaşınızı hangi türden aldığınız ile alakalı. 4A, 4B ve 4C olarak isimlendirilen çeşitli emekli maaşı türleri mevcut. Aslında bu isimlendirmeler çok basit bir mantıkla emekli maaşı türünüzün ne olduğunu açıklamaktadır. Geçtiğimiz yıllarda SSK, BağKur ve Emekli Sandığı’nın birleşmesiyle beraber hepsi SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) çatısı altında toplanmış oldu. Ancak bu kurumlar Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında birleşmeden önce emekli olan pek çok vatandaşımız var. Dolayısıyla bu vatandaşların maaşlarının ne kadar ve nasıl alacakları ile ilgili bilgilerin daha kolay düzenlenebilmesi için bu sistem getirildi. 4A, SSK’ya prim ödemiş emeklilerin maaşlarını isimlendirmek için kullanılan isimdir. 4B ise Bağkur’a prim ödemiş emeklilerinin maaşlarını temsil etmektedir. 4C ise Emekli Sandığı’dır. E Devlet Emekli Maaşı Sorgulama işleminizi gerçekleştirmeden önce maaşınız ile ilgili bu bilgileri bilmeniz gerekmektedir. Zira E Devlet sistemindeki sorgulamanızda maaş türünüze göre farklı sorgulamalar mevcuttur.

E Devlet Emekli Maaşı Sorgulama

E Devlet Emekli Maaşı Sorgulama işleminizi gerçekleştirmeden önce emekli maaşı türünüzü bilmeniz gerekmektedir. Emekli maaşınızın türü 4A, 4B veya 4C’den biri olabilir. 4A, SSK emeklisi; 4B, Bağkur emeklisi ve 4C ise Emekli Sandığı emeklisi anlamına gelmektedir. Bu kurumlardan, Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında birleşmeden önce emekli olan vatandaşların emekli maaşlarının düzenlenmesi için getirilen bir kodlama sistemidir. Nereden emekli olduğunuzu tam olarak bildiğiniz zaman yukarıdaki bilgilere bakarak maaşınızın türünün hangisi olduğunu bilebilirsiniz.

E Devlet Emekli Maaşı Sorgulama işleminizi gerçekleştirmek için öncelikle bir E Devlet hesabınızın olması gerekmektedir. Eğer E Devlet hesabınız yoksa size en yakın PTT şubesinden cüzzi bir ücret karşılığında veya bu ücreti internet bankacılığı yöntemiyle ödeyerek de E Devlet hesabı sahibi olabilirsiniz. İnternet Bankacılığı’nı kullanarak E Devlet sistemine giriş yapmak için yazımızın sonunda yer alan linke tıklayabilirsiniz. E Devlet hesabını sadece E Devlet Emekli Maaşı Sorgulama işleminizi gerçekleştirirken değil devlet kapısında gerçekleştirebileceğiniz pek çok işlemi veya sorguyu gerçekleştirirken de kullanabilirsiniz.

E Devlet Emekli Maaşı Sorgulama işleminizi en kolay yoldan gerçekleştirebilmek için sizinle paylaşacağımız bağlantılara tıklamanız yeterli olacaktır. Daha sonra ekran görüntüleri ile anlatacağımız adımları tek tek takip ederek E Devlet Emekli Maaşı Sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Emekli maaşı türüne göre tıklamanız gereken bağlantılar yazımızın sonunda verilmiştir.

Yukarıda paylaştığımız bağlantılara tıkladığınız zaman yeni açılan sekmede yukarıdaki sayfayı gördüyseniz E Devlet hesabınıza henüz giriş yapmamışsınız demektir. Hesabınıza hızlıca giriş yapmak için “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basarak devam etmeniz gerekmektedir. Eğer yukarıdaki sayfayı görmediyseniz aşağıdaki ekran görüntüsünden itibaren E Devlet Emekli Maaşı Sorgulama işlemi adımlarınıza devam edebilirsiniz.

E Devlet hesabınıza giriş yapabilmek için T. C. Kimlik No’nuzu ve E-Devlet Şifresi bölümlerini doğru bir şekilde girdikten sonra altta görünen “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklamanız gerekmektedir.

E Devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra direkt olarak ilgili sayfaya yönlendirilmeniz gerekmektedir. Eğer E Devlet Emekli Maaşı Sorgulama işleminizi gerçekleştireceğiniz sayfaya yönlendirilmediyseniz yukarıda ve aşağıda paylaşmış olduğumuz bağlantılardan size uygun olanına tekrar tıkladığınız taktirde otomatik olarak ilgili sayfaya yönlendirileceksiniz.

 

E Devlet Sistemine İnternet Bankacılığı’nı Kullanarak Girmek İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

4A Emekli Aylık Bilgisi İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

4B Emekli Aylık Bilgisi İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

4C Emekli Aylık Bilgisi İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.